שתף קטע נבחר

המיקרופון נותק, שרון עזב את מרכז הליכוד

תקלה במערכת ההגברה, שנגרמה כנראה בזדון על-ידי מתנגדיו, מנעה מראש הממשלה, אריאל שרון, לנאום והוא עזב את מרכז הליכוד לאחר שנופף בשלום. מיכאל איתן: "זה טרור פוליטי". בנימין נתניהו ניצב מוקדם יותר על דוכן הנואמים ותקף את שרון: "צריך הכרעה עכשיו". סילבן שלום קרא לא להקדים את הפריימריז: "אנחנו מתאבדים שיעים?"

ליל המיקרופונים, גרסת 2005: מבוכה רבתי במרכז הליכוד בגני התערוכה בתל-אביב, כאשר ראש הממשלה, אריאל שרון, עזב את האולם, לאחר שורה של תקלות במערכת ההגברה שמנעו ממנו לנאום. בליכוד אמרו שהתקלה נגרמה לאחר שמישהו שפך מים על מערכת החשמל מחוץ לאולם. שרון ניסה לנאום פעמיים, אך נאלץ לרדת מהדוכן. הקרב האידיאולוגי והשאלות הפוליטיות הכבדות פינו את מקומן לשאלה הכבדה מכל - מי ניתק את הזרם? כעת, כל מחנה מאשים את המחנה השני בניתוק המיקרופון. המשטרה פתחה בבדיקה.

 

בצילום הווידאו: הפארסה בליכוד (צילום: ערוץ הכנסת) 

 

 

אדם בשם אודי שלח הודעה למכשיר הזימונית של כתבת ynet, ובה קיבל אחריות לחבלה במערכת ההגברה במרכז הליכוד. בהודעה נכתב "מספר מגורשים מגוש קטיף לוקחים אחריות על ניתוק הרמקולים בעת נאומו של ראש הממשלה אריאל שרון במרכז הליכוד. שרון ניתק אותנו מהבית, ואנחנו ננתק אותו מהמיקרופון ומהשלטון". להודעה אין אישור רשמי משום גוף המייצג את המתנחלים.  

 

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ מיכאל איתן, קרא ליועץ המשפטי לממשלה לפקח באופן אישי על החקירה לגילוי הגורמים שמאחורי החבלה במערכת החשמל. לדבריו, "אין להקל ראש בחומרת המעשה. מדובר בטרור פוליטי".

 

לפני עלייתו של שרון לדוכן הנואמים, יצאו קבוצת חברי מרכז ובידיהם פתקים כתומים. בנאום שרון, שנותר על הכתב בלבד, נאמר: "ההצבעה מחר אינה הצבעה טכנית. זה מהלך להדיח אותי והבעת אי-אמון בדרך בה הוביל הליכוד את המדינה. והכל בגלל יצר נקמה ואמביציה אישית חסרת מעצורים. זאת תהיה התאבדות שתרסק את הליכוד ותוביל אותו רק למקום אחד, לאופוזיציה. מחר נצטרך להחליט באיזו דרך אנו בוחרים ואיזה ליכוד אנו רוצים. אנחנו נקבע האם יהיה זה ליכוד בלב ההסכמה הלאומית או ליכוד קיצוני שנדחק לשוליים. מפלגת שלטון גדולה ומשפיעה או מפלגה קטנה וחסרת השפעה באופוזיציה כמו זו שקיבלתי לפני 6 שנים.

 

"את הליכוד האמיתי אני הקמתי, תחת מנהיגותו של מנחם בגין ז"ל. אני שירתתי בממשלתו כשהוא הקים קואליציה עם ד"ש וצירף את משה דיין לממשלה. כשלחם מלחמה נועזת ובלתי מתפשרת בטרור ובהתעצמות הגרעינית של האויב, שחתם את חוזה השלום עם מצרים, שקיבל את ההחלטה הכואבת על פינוי והריסת כל הישובים היהודיים בסיני. זה הליכוד האמיתי. תנועה גדולה, מרכזית, לאומית ליברלית שפועלת לאחדות העם, שלא נרתעת מהחלטות קשות ומוויתורים כואבים, שלא נכנעת ללחצים פוליטיים, שמנהיגה תמיד באחריות ובשיקול דעת, תמיד לטובת האינטרס לאומית.

 

"רק כך אפשר לנהל את ענייני המדינה, לשמור על הביטחון, לנצח את הטרור ולהתקדם לשלום. לא בצרחות ולא בססמאות. זה מה שרוצים מיליון הבוחרים שהצביעו לליכוד. זה מה שישראל צריכה - מנהיגות, יציבות, אחריות ושיקול דעת. במקום לבזבז את הזמן על משחקי כוח פוליטיים, אנחנו צריכים לנצל את שעת הכושר בעולם ובאיזור כדי לקדם את ביטחון ישראל וכלכלתה.  


זירת עימות במרכז הליכוד (צילום: ירון ברנר) 

  

יו"ר המרכז, צחי הנגבי, בירך את שר הביטחון, שאול מופז, על פעולת ההתנקשות בעזה והזהיר מפני "ניצחון פירוס", שמשמעותו ניצחון קטן, אך הפסד בקרב הגדול, על ירושלים ועל ההתנחלויות.

סמוך לשעה 20:00 עלה לדוכן בנימין נתניהו, כשהוא מלווה בקריאות "היידה ביבי" מצד אחד, ומצד שני "ביבי ברח" וקרא להכרעה עכשיו. 

 

נתניהו: "הרי מישהו כאן מאיים עלינו בפרישה. קודם כל, עלינו לא מאיימים, אבל אני מקווה שכולנו נישאר בליכוד ונקבל את הכרעת הבוחר. אבל היא מישהו רוצה לפרוש, יואיל נא ויפרוש עכשיו, וניתן לחודשים הקרובים לפוגג את מפלגתו בדיוק כפי שקרה לכל מפלגות המרכז. למפלגת המרכז של יצחק מרדכי ולמפלגת שלומציון של אריק שרון בעצמו ומפלגות אחרות הדומות לזה. צריך הכרעה עכשיו".  

 

נתניהו הסביר לחברי המרכז: "האם אנחנו ליכוד או שמאלה ממרצ? זו השאלה. אנחנו הליכוד, לא מרצ. אמרתי שמאלה ממרצ, כי מצנע אמר שיפנה יישובים בודדים ומבודדים. יוסי ביילין אמר - אני אפנה את כל היישובים, אבל אעשה זאת רק תמורת הסכם שלום, ואילו אצלנו, בניגוד להבטחה מפורשת לציבור הבוחרים - עקרו משפחות שלמות מבתיהם. עקרו מתים מקבריהם. נשרפו בתי כנסת. בלי הסכם, בלי תמורה. אני רוצה לשאול. מה קיבלנו בתמורה? מה קיבלנו על כל הסבל הזה?

 

"לצערי התשובה ברורה, בדיוק כפי שהתריעו גורמי הביטחון. החמאס השתלט על הרצועה. הרשות הפלסטינית חוסלה, ציר פילדלפי נפרץ. אוטוסטראדה של טרור מזרימה נשק קטלני לשטח ומה שעוד נפרץ הוא פירוז סיני. אולי ההישג הגדול ביותר של מנחם בגין. גם זה נפרץ. הגורמים העוינים ביותר את ישראל בעולם המוסלמי התחזקו ומתחברים עם חיזבאללה ועם אל-קאעידה. המהלך הזה מרחיק את השלום. זו לא הדרך שלנו".  

 

קדם לנתניהו נאומו של שר החוץ, סילבן שלום, שהזהיר שהקדמת הפריימריז, עלולה להביא לעליית השמאל, ממש כמו ב-92': "אנחנו מתאבדים שיעים? מוכנים שיוציאו לנו עין אחת ובלבד שנוציא שתי עיניים? במקום הזה לפני 13 שנה נזרעו הזרעים הראשונים של המדינה הפלסטינית, הזרעים שהביאו לחתימת הסכמי אוסלו. כאן נזרעו הזרעים שהביאו את ערפאת לאזורנו והסיבה היתה אחת בלבד - כי כאן לפני 13 שנה ניהלנו מלחמה עקובה מדם על כבוד, על אגו ועל אינטרסים. מאבקים שלא תרמו שום דבר. מאבקים על שליטה ועל כוח. קיבלנו את יצחק רבין ז"ל, קיבלנו את ערפאת וקיבלנו מחבלים מתאבדים. מה חושבים עלינו? החבר'ה האלה השתגעו".

  

עוזי לנדאו, אחד המתמודדים על הנהגת הליכוד, תקף בחריפות את ראש הממשלה: "האם מדיחים אותך? אריק - הצחקתני. את חברי הליכוד שהכריעו את המשאל, אתה הדחת. כבר שנתיים אתה לא רק מתעלם מהליכוד וממוסדותיו, יש זלזול בכולנו. רק בסוף השבוע הזה היינו עדים ל-40 טילי קסאם. לא הבטחת לנו שאם ייפול איזשהו טיל, התגובה תהיה כואבת ועזה תרעד? הנה היום אנחנו רואים שעל שדרות יורים ויורים ויורים ואין שום תגובה רצינית. זה ליכוד?".


פורסם לראשונה 25/09/2005 20:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הכרעה עכשיו. נתניהו
צילום: ירון ברנר
צילום: איי פי
לא הצליח לנאום. שרון
צילום: איי פי
צילום: ירון ברנר
עימותים במרכז
צילום: ירון ברנר
צילום: ערוץ 2
עוזי לנדאו על דוכן הנואמים
צילום: ערוץ 2
מומלצים