שתף קטע נבחר

צי'אנג מאי תהפוך לעיר אטרקציות

מיליארדים של באטים יושקעו בשנתיים הקרובות בעיר המקדשים הפופולרית, ובעזרתם ייבנו בה ספארי לילי, פארק פילים וציפורים ורכבל חדש. בינתיים השטפונות ממשיכים להציף את הרחובות הישנים במרכז העיר

העיר השלישית בגודלה בתאילנד, שמפורסמת במקדשיה המרובים, בהרים הירוקים ובסצינת האמנות המלבלבת, היא יעד מבוקש בקרב תיירים מכל רחבי העולם. אבל לממשלת תאילנד זה לא מספיק: מיליארדים של באטים עומדים להישפך בעיר כדי לבנות שורה של פרויקטים ענקיים שימשכו אליה עוד ועוד תיירים.

 

תושבים מקומיים אומרים שהפרויקטים ימשכו לעיר לא רק עוד תיירים אלא גם עוד תנועה וזיהום אוויר, שעלולים לפגוע באטרקציות שבגללן הגיעו לעיר בשנה שעברה 3.8 מיליון תיירים. "הפרויקטים האלה חונקים אותנו, והם יגרמו לנו להרגיש כאילו שאנחנו חיים בגן חיות", אמר אוטאייוון קנג'נקאמול, ראש ארגון שמתנגד לפעילות הממשלתית. 

 

התיירות בצ'יאנג מאי הניבה 45 מיליון באט במהלך 2004, 10 אחוז מכלל ההכנסות של תאילנד מתיירות. אחד המנהלים של משרד התיירות בצ'נג מאי אמר לרויטרס כי "משרד התיירות מצפה שמספר התיירים בצ'אנג מאי יגדל בחמישה אחוזים בכל שנה, הודות לאטרקציות שייבנו פה בשנתיים הקרובות".

 

הפרויקט כולו ייבנה תחת השם "צ'אנג מאי וורלד" ואחת האטרקציות המרכזיות בו תהיה ספארי לילי שייבנה בשולי העיר וימשוך, כך מקווים, כ-1.2 מיליון מבקרים שיכניסו 400 מיליון באט בשנה. רכבל חדש יסייע בשינוע התיירים ממרכז העיר אל הספארי ואל אזור המקדש ההררי דוי סותפ.

 

ראש עיריית צ'אנג מאי, בונלרט בוראנופאקורן, סיפר כי התוכנית כוללת גם הקמת פארק פילים ומנהרת ציפורים, בסמוך לספארי הלילי. בניית שני הפרויקטים האלה תתחיל רק בשנה הבאה, ויושקעו בהם מיליארדי באטים.

 

כמו זבל

 

כבר עכשיו מתקשה העיר להתמודד עם הזבל הרב שמייצרים 3 מיליוני התיירים שמבקרים בה מדי שנה. ההערכות הן שמדי יום יווצרו בעיר 700 טון של אשפה, יותר מפי שניים מאשר 250 הטון שנאספים בה כיום. העירייה המקומית מקווה לייבא מבריטניה מתקנים לסילוק אשפה בשווי של עוד מילארד באט. "המכונות יותקנו עד ינואר 2006, ואז נוכל להתמודד עם יותר מ-3 מיליון טון אשפה ביום", אמר בונלרט.

 

שלושה שטפונות במהלך החודש האחרון גבו את מחירם, כשהרשויות נדרשו להפעיל דחפורים בנהר ובתעלות המרכזיות כדי לרכז את המים ממרכז העיר. מושל העיר, שאוואט תאנטיפאת, אמר כי "אנחנו לא יכולים להכחיש את זה שבעיות ההצפה והזבל בעיר נגרמות מצפיפות. יותר דרכים ורחובות נדרשים כדי לאפשר לאנשים לעזוב את העיר בקלות".

 

בינתיים שומרת צ'אנג מאי על יכולת הפיתוי שלה, גם כשהפיתוח הבלתי נמנע מאיים לכרסם בקסם הנושן שלה. "אני אוהבת את החיים פה", אמרה ויולה פרנקה, תיירת ממינכן, "האנשים מחייכים פה יותר מאשר האנשים בבנגקוק".


פורסם לראשונה 24/10/2005 08:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
צ'יאנג מאי. כמו פעם
צילום: איי פי
התחזית: 700 טון אשפה
צילום: איריס ז'ורלט
מומלצים