שתף קטע נבחר

דרזדן: שרידי ההפצצות חזרו להיות קתדרלה

כנסיית גבירתנו הקדושה, פנינה ארכיטקטונית מהמאה ה-18, שמשה כאתר זיכרון למלחמת העולם השניה לאחר שהפכה לתל חורבות בהפצצת בעלות הברית על העיר. השבוע נחנכה מחדש, לאחר ששוחזרה ונבנתה

במשך עשרות שנים הכירו תושבי דרזדן את הפראונקירש, "כנסיית גבירתנו הקדושה", כתל חורבות בגובה של 13 מטרים שנתחם על ידי שני קירות. זה כל מה שנשאר מהמבנה לאחר שמטוסי בעלות הברית הפציצו את העיר בפברואר 1945. אתמול, 60 שנה אחרי שנהרסה, נחנכה מחדש הקתדרלה המפורסמת בטקס רב משתתפים ורב רושם.  


1957. ערימת שרידים (צילום: איי אף פי)


2005. ההמונים חוגגים (צילום: רויטרס) 

 

שלטונות מזרח גרמניה השאירו את הקתדרלה המופצצת כמו שהיא, כאתר זיכרון להרס שגרמה המלחמה. בהפצצות המטוסים האמריקנים והבריטים נהרסה דרזדן, שכונתה "פירנצה על נהר האלבה" כמעט לחלוטין. 35 אלף איש נהרגו במתקפה זו. לאחר התמוטטות הגוש הקומוניסטי ואיחוד גרמניה בשנת 1990, גבר הלחץ לבנות את הכנסייה מחדש וגיוס הכספים לפרויקט תפס תאוצה.

 

פרויקט השיקום נמשך כ-12 שנים ועלה 215 מיליון דולר. כמחצית מהסכום (120 מיליון דולר) נאסף מתרומות. בין התורמים - ממשלות בריטניה וארה"ב.

 

המבנה המחודש צבוע בגווני צהוב, כחול וורוד ומעוטר בזהב. חלונות הזכוכית שלו בוהקים בכיפה הגבוהה, שבקצה שלה ניצב צלב מזהב. חלק מייחודה של הכנסייה הוא במבנה העגול שלה. גם המושבים במקום מסודרים סביב המזבח במעגלים הולכים וגדלים. 

 

למרות שבקתדרלה שולט ריח של צבע טרי וריהוט עץ חדש, יש תזכורת לעבר בכל מקום. הצלב העתיק של הכנסיה, שניצב עתה מימין למזבח, חרוך ומעוקם, הוא הבולט שבהן. עוד חולצו מבין ההריסות כ-2,000 חתיכות מהמזבח הישן. הן נוקו בקפדנות ושולבו במקום המתאים במבנה החדש, בהתבסס על ניתוח של צילומים והתוכניות המקוריות של הבניין.

 

גם בקירות הקתדרלה משובצות אבנים מהמבנה המקורי שהוקם ב-1743. האבנים, שחורות בעקבות פגעי הזמן, הן תזכורת לעבר וסמל לכך שהוא יכול להוביל להתחלה מחודשת.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבט מבפנים. ייחודיות עגולה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מבט מבחוץ. עיר ששוקמה
צילום: איי פי
מומלצים