שתף קטע נבחר

ש"ס נלחמת בשחיתות? פרץ הודח מתפקידו

במפלגה טוענים באופן רשמי כי מדובר ברוטציה ולא במהלך מכוון, אבל גורם במפלגה אומר על חבר הכנסת, אשר נגדו עומד כתב אישום בפרשת התארים הכוזבים: "פינוי מקומו של ח"כ פרץ מראשות הסיעה אמור היה להתבצע מזמן, בשל 'טרדות אישיות' בהם הוא נתון"

נושא השחיתות עלה השבוע לכותרות בעקבות נסיעותיהם השנויות במחלוקת של חברי כנסת לחו"ל, אבל מתברר כי עוד לפני שמיכאל לינדשטראוס הודיע כי יילחם בתופעה בכל כוחו, הודח מתפקידו יו"ר סיעת ש"ס, יאיר פרץ, אשר נגדו עומד כתב אישום.

 

ל-ynet נודע כי יו"ר מפלגת ש"ס, ח"כ אלי ישי, הדיח את פרץ ככל הנראה בעקבות החשדות כי השיג תואר אקדמי במירמה. גורם במפלגה אף אמר ל-ynet: "פינוי מקומו של ח"כ פרץ מראשות הסיעה אמור היה להתבצע מזמן וזאת בשל 'טרדות אישיות' בהם הוא נתון. לקח זמן עד שפרץ הגיע להפנמה שהוא צריך באמת את הזמן לטפל בענייניו הפרטיים".

 

באופן רשמי טוענים בש"ס כי ח"כ פרץ כיהן כיו"ר הסיעה בתקופה בה הייתה חברה בממשלה ואילו כעת, לאחר שהמשא ומתן על הצטרפות המפלגה מחדש לקואליציה לא הגיע לכלל מימוש, התבצעה הרוטציה בתפקיד עם ח"כ יצחק כהן. עוד הדגישו במפלגה כי פרץ צפוי בעתיד לכהן בתפקידים נוספים במסגרת התנועה. היו"ר ישי ושאר חברי הכנסת של ש"ס הודו בישיבת הסיעה האחרונה לח"כ פרץ על שירותו הנאמן, המקצועי והמסור.

תואק מפוקפק
ח"כ פרץ: "שני תארים? גדול!" / אילן מרסיאנו
תמלולי שיחות בין פרץ למתווכים שפעלו עבורו - כפי שהוצגו אשתקד בדיון בכנסת אודות הסרת החסינות - חושפים כי התעניין אם כבר השיגו את החתימות הדרושות על המסמך הכוזב, ואם יהיה לו תואר במדעי המדינה או מדעי החברה
לכתבה המלאה

 

דרך קיצור יקרה אל התואר

 

נגד פרץ הוגש בחודש מרץ השנה כתב אישום בגין נסיון לקבל תואר אקדמי כוזב. פרץ, אשר חסינותו כבר כנסת הוסרה שלושה חודשים מוקדם יותר, נאשם כי ניסה לקבל תואר מאוניברסיטת בר-אילן וכן נאשם בעבירה של הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה, כאשר ניסה לקבל תואר מאוניברסיטת ברלינגטון. בחודש ספטמבר הודיע עורך דינו לבית המשפט כי מתקיימים מגעים מתקדמים עם היועץ המשפטי לממשלה, בנוגע לעסקת טיעון בפרשה וכי בתוך כחודשיים תתקבל החלטה בעניין.

 

על פי כתב האישום, פנה פרץ בספטמבר 97' לאדם ששמו יוסי גבאי, וסיפר לו כי הוא מעוניין להשיג תואר ראשון באוניברסיטה כלשהי - וזאת מבלי לעמוד בדרישות האקדמיות של אותה אוניברסיטה ואף מבלי להירשם אליה כדין. לגבאי היה מכר ששמו אברהם קלינגר, שלו קשרים באגף ההשתלמויות באוניברסיטת בר אילן. הוא פנה אליו וביקש ממנו להיפגש עם פרץ ולעזור לו להשיג את התואר הכוזב בו חשק.

 

במועד מאוחר יותר נסעו גבאי וקלינגר למשרד העבודה והרווחה בירושלים, שם עבד פרץ כעוזר שר העבודה והרווחה, וזאת כדי לתכנן את השגת התואר, על פי כתב האישום. בפגישה בין קלינגר לפרץ קשרו השניים קשר במטרה להשיג עבור פרץ את תעודת התואר הראשון מאוניברסיטת בר אילן - וזאת למרות שפרץ לא עמד בדרישות האקדמיות לתואר ראשון וכלל לא נרשם ללימודים.

 

בהמשך, בין החודשים ספטמבר-דצמבר 97', האיץ פרץ, בעצמו ובאמצעות מקורבים לו, בקלינגר להשיג לו את התעודה הכוזבת. במהלך שיחות ביניהם אף סוכם כי לאחר שיעביר את התעודה, יקבל קלינגר מפרץ 10,000 שקל - והוא אף העביר לו מקדמה של 1,500 שקל בחודש אוקטובר באותה שנה. לטענת הפרקליטות, בסופו של דבר, מסיבות שאינן קשורות לפרץ, קלינגר לא העביר את התעודה הכוזבת.

 

על פי האישום השני, באותה תקופה, כאשר שימש כעוזר שר העבודה והרווחה והיה עובד ציבור, התעניין פרץ בשלוחה של ברלינגטון קולג' בישראל. לאור התעניינותו של פרץ בלימודים פנה אליו אברהם אבן חן, ששימש באותה תקופה מנכ"ל חברת מודום, שהפעילה בארץ את שלוחת ברלינגטון. השניים נפגשו לאחר שפרץ הזמין את אבן חן לפגישה במשרד העבודה והרווחה. במספר פגישות שנערכו ביניהם הסביר אבן חן לנאשם את סדרי הלימודים ומסר לו טפסי הרשמה לתואר ראשון בפסיכולוגיה. פרץ נרשם ללימודים בתאריך 3 בפברואר 1998 וקיבל אישור זכאות לתואר ב-4 במאי, שלושה חודשים לאחר מכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
ח"כ פרץ. כתב האישום בעינו
צילום: דן בלילטי
צילום: עופר מאיר
ישי. הדיח?
צילום: עופר מאיר
מומלצים