שתף קטע נבחר

חקירת מות חייל דובדבן: לאן נעלם תיק התרגיל?

שלוש וחצי שנים לאחר מותו הטראגי של לוחם יחידת דובדבן, רועי דרור ז"ל, במהלך סדרת ניווטים, ושנתיים לאחר הגשת כתבי אישום נגד חמישה מקציני היחידה, הורה בית הדין הצבאי למפקד מצ"ח לחקור לאן נעלמו מסמכים שונים שהיו ביחידה ועשויים לשפוך אור על מעורבות הנאשמים. "העלמת המסמכים האלה מאוד מוזרה, שלא לדבר על כוונת זדון", אמר אחד הסניגורים ל-ynet

התפתחות באחד הדיונים המשפטיים המורכבים ביותר בשנים האחרונות בצה"ל: שופטי בית הדין הצבאי המיוחד בקריה הורו למפקד מצ"ח, אלוף משנה מאיר אוחנה, ולפרקליט הצבאי הראשי תת-אלוף אבי מנדלבליט, לחזור ולחקור מחדש סוגיות שונות בפרשת החייל רועי דרור, שמת ביוני 2002 כתוצאה ממכת חום במהלך סדרת ניווטים של יחידת דובדבן בצוק הארבל. בין היתר יבדוק מצ"ח לאן נעלם "תיק היסוד" שהכיל את פרטי תרגיל הניווט.

 

בתחילת 2004 הגישה הפרקליטות הצבאית כתבי אישום נגד מפקד היחידה, אלוף-משנה נדב פדן - שקודם בינתיים ומשמש כיום כמפקד בית הספר לקצינים של צה"ל - נגד סגנו, קצין בדרגת סגן אלוף המשרת בצה"ל ונגד שלושה קצינים נוספים שפשטו מאז מדים. החמישה הואשמו בעבירה של גרימת מוות ברשלנות ובליקויים בכל הקשור להכנות, ביצוע הוראות הבטיחות, תדרוך מפקדים ופעולות אחרות הקשורות לאימון שנגמר בטרגדיה.

 

בתחילת המשפט, נחשף לראשונה ב-ynet כי יומן המבצעים של היחידה שתיעד את פעולותיה בתקופת הניווט האמור, נעלם. עו"ד רועי בלכר, המייצג את אחד הנאשמים, שיגר בנושא זה מכתב לפצ"ר ודרש לפתוח בחקירת מצ"ח.

 

אמש, בדיון שנערך בבית הדין הצבאי, העלה שוב עו"ד בלכר את הסוגיה, יחד עם עניין תמוה נוסף אודות הודאות של שני קצינים שאמרו במהלך עדותם במצ"ח כי ביחידה היה קיים "תיק יסוד" או "תיק סידרה", אך איש אינו יודע היכן מצויים מסמכים אלה. הסניגור טען כי יש חשיבות רבה להימצאותו של תיק מסוג זה שכן יש בו כדי להבין כיצד תוכנן הניווט והאם אכן הייתה סטייה מהותית בינו לבין הכנת התרגיל ביוני 2002.

 

יתר הסניגורים המייצגים את הנאשמים, הביעו הסכמה כי מדובר בחומר חשוב שעשוי להשפיע על מהלך המשפט. הם ביקשו מהשופטים להורות על חקירה בנושא זה, לרבות גביית עדויות מהנאשמים עצמם על הנושא.

 

 

בראש הרכב השופטים במשפט עומד תת-אלוף (מיל') עודד מודריק. יחד עמו שובץ גם אלוף-משנה ניר אבירם, נשיא בית הדין הצבאי של פיקוד הדרום ומפקדת זרוע היבשה. השופטים קיבלו את עמדת הסניגורים, שלא זכתה להתנגדות מטעם התובע.

 

"נראה לנו נכון לבדוק היום את שאלת הימצאותם של התיקים הללו ביחידת דובדבן או בכל מקום אחר שהם נמצאים בו", כתבו השופטים בהחלטתם. "על פי האמור אנו מורים למפקד מצ"ח להורות לקיים בדיקה ביחידה... ובהזדמנות זאת לעשות מאמץ נוסף לאתר את יומני המבצעים שלא אותרו בבדיקה הקודמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
רועי דרור ז"ל
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
צילום: סבסטיאן שיינר
פדן. קודם, למרות כתב האישום
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים