שתף קטע נבחר

קלינטון בחנוכת מרכז רבין: מאמינים בישראל

בטקס חנוכת מרכז רבין אמרה הילרי קלינטון: "אירועי ההנצחה לרבין הזכירו לנו עד כמה אנו אוהבים את המדינה הזאת". שרון אמר בנאומו כי "קבוצה מצומצמת ניסתה לנכס לעצמה את רצח רבין". דליה רבין אמרה כי מדובר באחד הרגעים המאושרים בחיי; אנו חוגגים את נצחון הטוב והתקווה על כל השאר"

נחנך מרכז ההנצחה לזכר ראש הממשלה יצחק רבין. ראש הממשלה, אריאל שרון, נאם אמש (יום ב') בטקס חנוכת המרכז בתל אביב ואמר כי "אני מבקש מכם לזכור את רבין כפי שהיה באמת. בשנים שאחרי הרצח היה ניסיון לנכס את דרכו לקבוצה מצומצמת בציבור. זה סותר את דרכו".

 

 

קוקטייל יוקרתי ציפה לאורחי המרכז לפני ארוחת הערב ולאחר מכן הוזמנו כל באי הטקס אל אוהל ענק שהוכן באלגנטיות רבה ובפאר רב. כ-70 שולחנות חיכו לאורחים וכן שולחן ארוך למכובדים סביבו ישבו, בין השאר, הנשיא קלינטון ורעייתו, ראש הממשלה שרון, השר שמעון פרס, שר החוץ סילבן שלום, ראש ממשלת אתיופיה ומכובדים נוספים.

 

על השולחנות הונחו נרות נשמה ובתחילת הטקס הדליקו נכדותיו של רבין נרות על הבמה, כשמסביב לשולחנות כל אורח ואורח הדליק את הנר שהוצב עבורו. מאחורי הנואמים על הבמה הוצבו מסכי ענק ועליהם הוקרנו במשך כל הערב תמונותיו של יצחק רבין. הערב התאפיין ברגעים מרגשים לא מעטים שכללו את נאומיהם ודבריהם החמים של קלינטון ורעייתו. 

 


בני הזוג קלינטון חונכים את המרכז עם דליה רבין. צילום: ישראל הדרי

 

לדברי שרון, "ההיסטוריה של רבין לא החלה באוסלו. צריך לספר על הקרבות האכזריים במחלמת העצמאות, על תפקידו כמפקד צבא ההגנה לישראל בששת הימים, שבפיקודו ובהנהגתו הגענו לניצחון מזהיר. אפילו צריך לספר על חלקו בהקמת יישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. גם כאן עשה דברים חשובים".

 

שרון ביקש להדגיש כי "מעל הכל אסור לשכוח את עמדותיו החד משמעיות של יצחק רבין, איש ירושלים, בנושא אחדותה של הבירה". שרון הקריא קטע מדברים שאמר יצחק רבין בכנסת במאי 95': "ירושלים השלמה והמאוחדת היתה ותהיה לעולמי עד בירתו של עם ישראל בריבונות ישראל, מוקד לגעגועיו ולחלומותיו של כל יהודי. הממשלה נחושה בדעתה כי ירושלים אינה נושא לויכוח. גם השנים הבאות יעמדו בסימן הרחבת הבנייה בירושלים רבתי'. במסגרת ההטחת האשמות, גם האשימו את יצחק בכך שהוא היה מוכן לוותר בירושלים או על ירושלים. לאה ז"ל דיברה איתי בנושא הזה כמה פעמים, מאוד כאב לה, והיא שאלה אותי האם זה נכון שיצחק לא היה מוותר על ירושלים לעולם. אמרתי לה: 'זה נכון'. הוא לא היה מוותר על ירושלים לעולם.

 


קלינטון, שרון ונר הנשמה. צילום: ישראל הדרי

 

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, הודה בנאומו לשמעון פרס "שהיה הפרטנר של רבין". הוא סיפר כי "הילרי ואני עברנו בימים האחרונים מספר אירועים מרגשים מאוד. דיברנו על העתיד של המזרח התיכון, של ישראל ושל תהליך השלום. ראיתי את העצרת לציון עשור לרבין, ראיתי אנשים עומדים בדממה מוחלטת, ואני מנסה למצוא מספר מילים שיכולות לבטא את שאני חש. אני חושב שהדבר החשוב ביותר במרכז הזה הוא בכך בשהוא מעניק לאנשים רבים את האפשרות לשנות את העתיד של האזור כולו והעתיד של מדינת ישראל, וזאת הדרך האמיתית שבה ניתן לכבד את מורשתו של יצחק רבין. רק באמצעות מוסדות פשוטים שאינם ממלכתיים ניתן לשנות משהו".

 

הסנטורית הילרי קלינטון אמרה כי "היה זה סוף שבוע מאוד מרגש בעבורי ובעבור בעלי, שהזכיר לנו שנית כמה אנו אוהבים את המדינה הזאת וכמה אנחנו מאמינים בעתיד שלה". לדבריה, "קיווינו להיות חברים ושותפים לנצח".

 

קלינטון ביקשה להרחיב על חשיבותה של לאה רבין, "משום שהיא חלק מהפרויקט הזה, לא פחות מבעלה המנוח. היא הייתה אשתו של חייל, פוליטיקאי, אשתו של ראש הממשלה וכמי שמדברת מניסיון, זה תפקיד קשה מאוד. שמעתם את ראש הממשלה שאמר כי לאה דיברה איתו, שאלה אותו, חיפשה מידע. היא היתה אישה שאהבה את ישראל, היתה בעלת תשוקה לאומנות ולנוער. היא הבינה מה יכול לצאת מהמרכז". 

   

דליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, נאמה בטקס ואמרה כי "הבית הזה תם ונשלם. זהו אחד הרגעים המאושרים בחיי. היום אנו חוגגים את נצחונם של הטוב והתקווה על כל השאר". לדבריה, "זהו גם עוד רגע בשנים של כאב וגעגוע, פצע שנותר פתוח לעולם. חלק ממסכת ארוכת שנים של מאבק איתנים, מסעות מפרכים למחוזות רחוקים. המון רגעים של שפל ויאוש, ובצידם גם ניצחונות קטנים. בית הספר של החיים לא הכין אותי לעומס כזה של רגשות מתרוצצים, למין צירוף מדהים של ניגודים שהופכים באחת להרמוניה גדולה של תחושת ניצחון והתעלות".

 

המשנה לראש הממשלה, דיבר בנאומו על נשיא ארצות הברית לשעבר קלינטון. פרס אמר כי מחויבותו של קלינטון לעם בישראל היא כמעט דתית, תנ"כית. "לאו דווקא ביטוי לאינטרסים של ארה"ב במזרח התיכון, אלא מעבר לכך". לדבריו, "מדינת ישראל מוקפת באויבים, אך זוכה לתמיכה ומחויבות עמוקה כל כך מנשיא אמריקני". 

 


קלינטון עם בני הזוג אריסון-גלזר. צילום: רמי חכם

 

אשת העסקים שרי אריסון פתחה את דבריה בכך ש"בחרתי לשאת את דברי בעברית וזאת מתוך מחוייבות לדבר בשפה של המדינה שבה בחרתי לגור, מדינת ישראל. אני מאוד מקווה ומאמינה שתרומת קרן משפחתי ושיתוף פעולה בין מרכז רבין ל'מהות החיים', יאפשרו להניף את דגל החינוך לערכים לשלום, למעננו ולמען הדורות הבאים.

 

"כל אחד מאיתנו, אזרחי מדינת ישראל ואזרחי העולם, חייב להפנים שיש לו תפקיד ואחריות אישית לגורל עולמנו. כל אחד מאיתנו אחראי ויוכל לעשות שינוי עם עצמו, עם קרוביו ועם סביבתו. יצחק רבין ז"ל הבין את המחויבות הזאת. הוא עשה את השינוי בתוכו והפך מחייל של מלחמה לחייל של שלום".

 

נכדתו של רבין, נועה בן ארצי, התוודתה מוקדם יותר בטקס בהר הרצל כי "למרות האובדן וההשתתפות הגדולה כמעט מקיר לקיר, לא מצאה משפחתנו את מקומה בתוך משפחת השכול בישראל. סביב שולחן האבל הלאומי לא היה לנו כיסא, פשוט מפני שמעולם לא קרה כדבר הזה... אנחנו, שהיינו מיושבי המעגל סביב מדורת השבט, פתאום מצאנו עצמנו חסרי שיוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל הדרי
נאום שרון
צילום: ישראל הדרי
בני הזוג קלינטון בחנוכת מרכז רבין
צילום: ישראל הדרי
צילום: ישראל הדרי
שרון מניח את הזר באזכרה בהר הרצל
צילום: ישראל הדרי
מומלצים