שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

דובק מציגה: מעשנים ומדביקים

מסע אפוף עשן ושאלות בין תמונות ישנות שהודבקו לצד כיתובים ארכאיים, באלבום של יצרנית הסיגריות "דובק". המלל הנלווה לתצלומים מעניין לא פחות מהנופים. האם גולשי ynet יוכלו לסייע ולהוסיף פרטים נוספים? כתבה ראשונה בסדרה

בשנים שלפני קום המדינה, עוד הרבה לפני שמשרד הבריאות קבע שהעישון מזיק לבריאות ושיש לציין זאת על כל חפיסה, הפיצה חברת הסיגריות "דובק" אלבום לאיסוף מדבקות בשם "משמר וספורט" (תמונה מצד ימין). כיתובי התצלומים (המופיעים כאן בנוסח המקורי) מרמזים כי ה"קמפיין" נעשה בתחילת שנות הארבעים (התצלומים עוסקים בתקופת מאורעות 1936 - 1939, אבל על סדר היום: מלחמת העולם).

 

אלבום מלא, על כל מדבקותיו, נמצא בעיזונו של שמשון רזניק ז"ל, מקיבוץ עין השופט. שמשון עסק בתחום הביטחון החל משנות השלושים וגם לאחר קום המדינה. בני משפחתו לא יודעים לספר איך ומתי נאספו התצלומים ומי הדביק אותם. גם בחברת דובק לא ידעו לספר על פִּשרו של האלבום.

 

לפניכם תצלומים וכיתובים מקוריים מהפרק הראשון באלבום, המחולק לשלושה חלקים: "משמר", "ספורט" ו"כיבוש הארץ". מי מהגולשים שיודע לספר פרטים על האלבום, אופן הפצת התמונות והסיבה, מוזמן לפנות למעבדת "ביתמונה".

 

הנה פרט שאולי יעזור בזיהוי ואיתור מידע נוסף: בעמוד הראשון מצוין - סידור: ד"ר ג. יעקבסון ת"א; ציורים: קראוס; גלופות: הצינקוגרפיות המאוחדות; דפוס "הוצאת ארץ ישראל", ת"א.

 


חבר פלוגת השדה בעמק יזרעאל חמוש רובה וכדורי רקטות לאזעקה. בחרוף נפש עומד הוא מול פני הסכנה.

 


מגן טירת צבי, נקודת ההתישבות של הפועל המזרחי בעמק בית-שאן. הנאמנים לתורה ולמסורה הצטיינו באומץ ליבם.

 


יהודי זקן מקורדיסטן בתור שומר. מעטים הם היהודים מארצות הגולה הרגילים להשתמש בנשק, היהודים ההרריים מקורדיסטן יוצאים מגדר הרגיל, מוצאם מארץ בלתי תרבותית. בתוך עם מלומדי מלחמה שחייהם קשורים עם חרב ושוד למדו גם הם מימי ילדותם להחזיק מעמד עם הנשק ביד. היום בא"י נעשו בני עמנו אלה לשומרים מסורים ומגינים אמיתיים במולדת.

 


ארבעה סרג'נטים מפלוגת השדה "קבוץ גלויות" בצבא. משמאל לימין : סרג'נט יהודי עולה הולנדיה, מניו-יורק, בריטי ויהודי יליד הארץ, כולם חברי פלוגת השדה בעמק.

 


גולת הכותרת במפעלי ההתיישבות שקמה לנו בימי מאורעות הדמים משמשת חניתא. חניתא היא הנקודה העברית הקיצונית להגנת הגבול והספר.

 


נוטרים מתגוננים ברשתות בעין המפרץ. רבות הן הסכנות האורבות לשומר העברי, לא יריות והתנפלויות פתאומיות בלבד אלא גם פגיעות איתני הטבע … וגם מחלת המלריה והוא יכול להתגונן מהיתושים בדוחק ע"י רשתות.

 


קבוצת נוטרים שומרת על הקמת החומה ביום העלייה ל"עין הקורא".

 


חלוצת המכניות המשורינות. מכונית משא שהותאמה ושוריינה בגבעת ברנר. שימשה להחזקת הקשר בין נקודות עבודה בגדר הצפון.

 


פלוגה של מגלי מוקשים מבטיחה את משלוח הפרי מאחד הפרדסים.

 


אחד מעובדי קו החשמל בהכנסו לאוטו משוריין לתיקון הקלקולים. כוחות החושך וההרס במלחמתם נגד התקדמות והתפתחות, התקיפו גם את "מפעל הכח והאור" בארצנו.

 


"כל המקיים נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא". דרוכים הקשבה ודאגה מתמדת ומסירות אין קץ, ביום ובלילה, רצו, טסו, חברי "מגן דוד אדום" במכוניותיהם הלבנות למקומות המסוכנים להחיש עזרה ורפואה לנתקפים.

 


אנשי חיל התחבורה ב"טרולי" משוריין.

 


משאבת מוטור של מכבי האש המצוידים כיום במכונות חדישות. שרותם רב-הצדדים התבלט והצטיין בימי הדמים באופן מזהיר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כריכת האלבום
"כליו היקר של הנוטר הוא נשקו, עליו עליו לשמור מכל משמר ולדאוג לנקיונו המוחלט"
"חברי קיבוץ שיך-אבריק מאותתים בהליוגרף מנקודת התישבותם החדשה קוסקוס-טבעון"
"זורע בעין השופט (על רוכסי הכרמל) בלוית שומר מזויין"
בכדי למנוע את חדירת המתנפלים גודרים את הישובים בגדר עשויה מחוטים דוקרים
"נוטרים שומרים על תנועת הרכבת"
פלוגת שדה נלחמת בחפירות "מסד" - נקודה חדשה בעמק בית שאן
מומלצים