שתף קטע נבחר

מופז: הליכוד התרחק ממני, ופנה לימין הקיצוני

למסיבת העיתונאים שכינס הגיע מופז דרך החלון, ועורר גל חיוכים. את עזיבת הליכוד לקדימה הסביר: "האירועים בשבועות האחרונים הביאו אותי למסקנה הכואבת, שתנועת הליכוד הולכת ומתרחקת ממני, היא פנתה לימין הקיצוני של המפה הפוליטית וזו לא דרכי". הוא הוסיף: "מצאתי שנוצרה מציאות שהפייגלינים, ולהבדיל מהם נתניהו ולנדאו הם ההנהגה המסתמנת בליכוד. ידעתי שעם הנהגה כזו היכולת שלי להשפיע על עתיד מדינת ישראל מוגבלת"

"האירועים ב-3 השבועות האחרונים הביאו אותי למסקנה הכואבת, שתנועת הליכוד הולכת ומתרחקת ממני, היא פנתה לימין הקיצוני של המפה הפוליטית וזו לא דרכי", כך הסביר היום (א') שר הביטחון, שאול מופז, במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל-אביב את מעברו המפתיע מהליכוד לקדימה. 

   

מסיבת העיתונאים. צילום: ירון ברנר

  

 

מופז עורר גל של גיחוך בקרב העיתונאים כאשר נכנס ויצא ממסיבת העיתונאים דרך החלון המוביל אל המדרגות האחוריות של בית העיתונאים בבית סוקולוב. "כמו מי שגנב את המפלגה - הוא נכנס מהחלון", אמר אחד מוותיקי העיתונאים בישראל. שר הביטחון נראה מתוח מאוד. בחליפה כחולה, מלווה ביועצי התקשורת שלו, הקריא בנימה מונוטונית את הנאום שהכינו לו אנשיו, בו חזר והדגיש את הקצנת הליכוד.  

 

במהלך התשובות לשאלות, ניסה מופז להפגין נינוחות, אך השתנק קלות מדי פעם, בעיקר כאשר עלתה סוגיית אמינותו של מי שרק לפני יומיים אמר: "הליכוד הוא בית ובית שלא עוזבים". עם סיום מסיבת העיתונאים הקצרה שב ועזב מופז, בשל בעיות הביטחון, את האולם דרך החלון ממנו נכנס.  


עוזב את הליכוד, דרך החלון. צילום: אלי אלגרט

 

על התרסקות הליכוד אמר: "מצאתי שנוצרה מציאות שהפייגלינים, ולהבדיל מהם נתניהו ולנדאו הם ההנהגה המסתמנת בליכוד. ידעתי שעם הנהגה כזו היכולת שלי להשפיע על עתיד מדינת ישראל מוגבלת. הבנתי שגם אם אעמוד בראש התנועה לא אוכל להוביל אותה בדרך המדינית הדרושה עתה למדינת ישראל".

 

על פי מופז, "מול האתגרים הבטחונים והמדיניים שניצבים עתה בפני מדינת ישראל יש צורך במנהיגות שאפשר לסמוך עליה - מנהיגות שמאחדת שיקול דעת ונסיון. השילוב בין ראש הממשלה לביני, שכל כך הוכיח את עצמו בשנים האחרונות, הוא השילוב הנכון והראוי למדינת ישראל וזה השילוב שיוביל את מדינת ישראל בשנים הקרובות. החל מהיום אני רואה את עצמי כאיש תנועת קדימה ונכון כפי שהייתי כל חיי לקראת האתגרים הרבים שניצבים בפנינו".

 


"אין שום בעיית אמינות". צילום: אלי אלגרט

 

שר הביטחון נשאל על ידי העיתונאים על סוגיית האמינות וההצהרות הרבות כי יישאר בליכוד, והשיב: "איני רואה שום בעיה ושום סוגיה בנושא אמינות. ברגע שהחלטתי שאני לא הולך עם הליכוד הודעתי על כך לראש הממשלה. נכון שאני נמצא שלוש שנים בתנועת הליכוד אבל היא היתה תנועה אחרת ומרגע שהסתיים תהליך ההתנתקות ונוצרה אווירה שלא איפשרה להמשיך קדימה ורה"מ החליט להקים מפלגה חדשה, עדיין חשבתי שניתן באמצעות הליכוד להשפיע על סדר היום הלאומי. משעה שנוכחתי לדעת שהדרך של הליכוד הופכת לדרך ימין קיצוני ידעתי כי זאת לא דרכי".

 

על המכתב שכתב למתפקדי הליכוד בו קרא שלא לעזוב את המפלגה אמר: "את המכתב לאנשי הליכוד כתבתי לפי 10 ימים. היום אני מציע לחברי הליכוד ולמתפקדי הליכוד - שכל אחד ידבק באמונתו ובדרכו".

 

בתשובה לשאלת כתב ynet טען מופז כי "לא שאלת התועלת האישית עמדה ביסוד החלטתי לעזוב את הליכוד", והכחיש כי קיבל את ההחלטה בעקבות הסקרים הלא מחמיאים אליו בליכוד: "הסקרים במדינת ישראל הם כמו מזג האוויר, לא צריך לקבל החלטות על פי הסקרים ולהחלטה שקיבלתי אין שום קשר לכך".

 

"אפשר להשפיע רק באמצעות קדימה"

 

מופז אמר במסיבת העיתונאים כי "אני נמצא בתנועת קדימה על מנת לוודא שהיא לא תלך שמאלה מדי. דברים שקרו בעבר הם מאחורינו ואנחנו צריכים להסתכל קדימה".

 

שר הביטחון ביקש להדגיש כי "אכן קרה מה שמכונה 'המפץ הגדול' והמונחים המסורתיים של שמאל וימין השתנו. אך לצערי ואני אומר זאת בכאב רב ראיתי שהליכוד לא מבין את גודל השעה. בכל שנותיי המדינה עמדה לפני כל דבר אחר, לא פעם אפילו על חשבון משפחתי. לכן הגעתי למסקנה שאין דרך אחרת אלא להשפיע באמצעות מפלגת קדימה".

 

לדבריו, "כאשר פנה אלי ראש הממשלה לפני כשלושה שבועות מצאתי את עצמי במצב לא קל. מצד אחד ידעתי כמה השילוב עם אריאל שרון הוא טבעי ונכון לעתידה של מדינת ישראל ומאידך חשתי מחויבות עמוקה להישאר בתנועה שקבלה אותי מאז צעדיי הראשונים בפוליטיקה ואכן הצהרתי שיש לי כוונה מלאה להישאר בליכוד. אלא שהאירועים בשבועות האלה הביאו אותי למסקנה הכואבת שתנועת הליכוד כפי שהיא היום, על אף האנשים הראויים והמצוינים שבה הולכת ומתרחקת ממני". 

 

הוא ביקש לציין כי "בימים האחרונים עברתי התלבטויות והתחבטויות לא קלות. מהיום שנכנסתי למערכת הפוליטית ראיתי את עצמי כאיש תנועת הליכוד. האמנתי שמתנועת הליכוד אוכל ביחד עם חבריי להנהיג את מדינת ישראל לקראת האתגרים הרבים שניצבים בפנינו ולהשפיע על סדר היום הלאומי במדינת ישראל".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
מופז. הליכוד הולך ומתרחק
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי פי
שרון. "השילוב שלנו הוכיח את עצמו"
צילום: איי פי
"נתניהו ולנדאו הם ההנהגה המסתמנת"
צילום: איי אף פי
צילום: טל כהן
"הפייגלינים השתלטו"
צילום: טל כהן
מומלצים