שתף קטע נבחר

נתניהו: נחזור להנהגה, כולנו הולכים קדימה

בנימין נתניהו, שזכה בקרב על הנהגת הליכוד, עלה ב-1:20 על הבמה במצודת זאב בתל-אביב: "באתי לומר לכם שהליכוד מתחיל את דרכו חזרה להנהגת המדינה. כולנו יחד הולכים קדימה". השר שלום טילפן לנתניהו ובירך אותו. מיד אחר כך הגיע למטהו ברמת-גן והתחייב: "אני נשאר בליכוד ומתגייס להוביל את התנועה לניצחון". מתוצאות כמעט סופיות שפורסמו הבוקר עולה כי נתניהו קיבל 44.4% מהקולות.שלום קיבל 33%, פייגלין סיים שלישי עם 12.4% מהקולות וכץ זכה ל-8.7% בלבד

"הליכוד מתחיל את דרכו חזרה להנהגת המדינה" - זה המסר שנשא הלילה ח"כ בנימין נתניהו על הבמה במצודת זאב בתל-אביב, לאחר שניצח בקרב על הנהגת הליכוד. "את הדרך הזו נעשה יחד, בתנועה מלוכדת. כולנו יחד הולכים קדימה, לכיוון הדרוש להבטיח את עתיד המדינה". מספירת 98% מקולות הבוחרים עולה הבוקר (יום ג') כי נתניהו גרף 44.4% מהקולות, סילבן שלום קיבל 33%, פייגלין - 12.4% וכץ - 8.7%. אחוז ההצבעה הסופי עומד על 44.6.   

  

נאום הניצחון (צילום: ירון ברנר)

 

בשעה 1:20 בלילה עלה נתניהו לבמה במצודת זאב בתל-אביב לצלילי ג'ינגל הליכוד וקריאות "ביבי מלך ישראל" וכמובן "היידה שרה" ונשא את נאום הניצחון, "באתי לומר לכם תודה ומותר לי להגיד תודה גם לשרה, שגילתה המון אורך רוח והמון תמיכה". מנכ"ל הליכוד, אריק ברמי, בירך: "נתניהו החזיר את החיוך לליכוד לעיניים".

 

בתחילת דבריו, שלח נתניהו ברכות החלמה לראש הממשלה, אריאל שרון: "אני בטוח שאני מבטא גם את רגשותיהם של כל תושבי ישראל". בהמשך ניסה להחדיר רוח קרב באנשי הליכוד: "ממשלות הליכוד נתנו מנהיגות מצוינת למדינת ישראל. הן נתנו לנו ביטחון, שלום ושגשוג, והיום המדינה זקוקה לזה יותר מתמיד. אנחנו נלך יחד, ואני מתכוון לכל האנשים, לכל הנבחרת המצוינת על הבמה הזאת. אני מתכוון לכולם, גם לסילבן שלום". 

 

 

מוקדם יותר טילפן השר שלום לנתניהו ובירך אותו על נצחונו. "אמרתי לו שאני עומד לרשותו בראשות התנועה", אמר שלום במטהו, "הודעתי שאני נשאר בליכוד ומתגייס להוביל את התנועה לניצחון". מקורבי השר שלום אומרים כי לא יתנגד לשריונו במקום השני ברשימת הליכוד לכנסת.

 

נתניהו עצמו אמר לשלום כי "זה היה קרב קשה והגון" והשניים סיכמו לנסח יחדיו את המצע המדיני-כלכלי של הליכוד. לאחר שיחת הטלפון, הגיע השר שלום למטהו ברמת-גן והבהיר: "אני מכבד את הכרעת הבוחר ואת כל מי שחשב שאפשר להצביע עבור נתניהו. אני מתכוון להפשיל שרוולים ולעבור מעיר לעיר, מבית לבית ולשכנע את כולם להישאר בליכוד. אסור להחליף את הבית. אנחנו נמצאים לפני שחר של יום חדש".

 

בדיוק בשעה 22:00 ננעלו הקלפיות, לאחר שכ-44.6% מהמתפקדים הגיעו להצביע. בהתמודדות הגדולה האחרונה בליכוד בין שרון לנתניהו בשנת 2003 עמד אחוז ההצבעה על 46 אחוזים. אלא שמספר המתפקדים עמד אז על למעלה מ-250 אלף לעומת 128 אלף כיום.

 

מיד עם היוודע תוצאות הסקר, התמלא מטהו של נתניהו בבית אירופה בתל-אביב בתומכים נלהבים. התומכים אמרו ל-ynet: "נתניהו אינו רק פוליטיקאי אלא מדינאי מוכשר שיביא את המדינה לשיאים חדשים". בני הזוג נתניהו צפו בשידורים בירושלים ועם היוודע התוצאות הראשונות מיהרו לחזור לתל-אביב. במטהו של סילבן שלום, קיבלו את התוצאות בפנים נפולות ועד מהרה לא נותרה שם נפש חיה. מקורביו אמרו בעקבות התוצאות: "אחוזי ההצבעה הנמוכים פעלו לטובתו של נתניהו. אכלנו אותה".

  

ההישג של משה פייגלין

 

מתוצאות הסקר ומתוצאות האמת שהתקבלו מתברר הישגו המפתיע של משה פייגלין. בירושלים, האזור הגדול ביותר של הליכוד, קיבל פייגלין כ-26% מהקולות ונתניהו 53%. בשיחה עם ynet אמר פייגלין: "אני מאוד מרוצה מהתוצאות, שמראות שהגענו למרכז המפה. אנחנו סוחפים אחרינו תמיכה אדירה. בתוך שנתיים וחצי גדלנו פי חמישה. בקצב הזה בפעם הבאה נזכה. נתניהו מקבל ליכוד שבו הוא יכול לבסס את מנהיגותו על הזהות היהודית והערכים האמיתיים". ומה הוא אומר על הקריאות להדיחו? "מזמן הפסקתי להתרגש ולקחת ברצינות את הקולות האלה. אנחנו הליכוד האמיתי ואנחנו משקפים את לב התנועה". 

 

ח"כ עוזי לנדאו אומר ש"מגזימים בחשיבות ההשפעה של פייגלין בליכוד. אני לא בעד סילוק איש, יהיה אשר יהיה. השפעתו זניחה ולא כדאי לעסוק בה. הליכוד כל כך גדול - אם היה בו מקום לאולמרט, מדוע לא לפייגלין? הליכוד מסוגל לשאת בתוכו קיצונים מכל הסוגים".

 

גם ח"כ מיכאל איתן לא מבין על מה המהומה סביב פייגלין. "מה, פייגלין הוא הבעיה של הליכוד? יש דמוקרטיה והיא תחליט ותנצח. בינתיים פייגלין נכשל במשימתו הראשונה".

 

הקרב הבא בליכוד יהיה סביב היציאה מהממשלה. נתניהו הצהיר כי יוציא את שרי הממשלה ממנה לאלתר. סילבן שלום שמר את הקלפים קרוב לחזה והודיע שיחליט על צעדיו רק לאחר שיזכה בראשות הליכוד. הבעיה של נתניהו היא שהוא זקוק לאישור המרכז כדי להוציא את שרי הליכוד מהממשלה, אך במרכז סילבן חזק יותר.

  

נתון מעניין מסקר "מאגר מוחות" מלמד על הנאמנות הכפולה של מתפקדי הליכוד. 44% מקרב תומכי סילבן שלום יצביעו ל"קדימה" ורק 37% יצביעו לליכוד. לעומת זאת, 70% מתומכי נתניהו יצביעו לליכוד ורק 8% לקדימה. מבין בוחריו של משה פייגלין 35% נשארים נאמנים לליכוד ו-27% לאיחוד הלאומי. 


פורסם לראשונה 19/12/2005 21:44

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
המנצח הגדול. נתניהו
צילום: אלי אלגרט
צילום: ערוץ 2
סילבן שלום במטהו ברמת-גן
צילום: ערוץ 2
צילום: אלי אלגרט
צוהלים במצודת זאב
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
חוגגת לתוך הלילה במצודת זאב
צילום: אלי אלגרט
המפתיע הגדול. פייגלין
צילום: דלית שחם
משתרך מאחור. כץ
צילום: דלית שחם
מומלצים