שתף קטע נבחר

אישום: הסיע ביודעין מחבל מתאבד לחדרה

מכתב האישום נגד פכרי מנצור, תושב ג'ת, עולה כי הוא הסיע את המחבל המתאבד שהתפוצץ בשוק בחדרה. זאת, למרות שידע מה מטרת הנסיעה. בבית המשפט הוא טען: "אני חף מפשע". הבוקר הותר לפרסום כי מוביל המחבל נעצר אף הוא

לבית המשפט המחוזי בחיפה הוגש הבוקר יום ה') כתב אישום נגד פכרי מנצור, בן 26 מהכפר ג'ת בוואדי ערה, הנאשם בכך שהסיע מחבל מתאבד למקום הפיגוע בשוק בחדרה, בחודש אוקטובר השנה. בפיגוע נהרגו שישה בני אדם ונפצעו עשרות. הנאשם הוא פלסטיני שקיבל אזרחות ישראלית כתוצאה מאיחוד משפחות.

 

בצהריים האריך בית משפט המחוזי בחיפה את מעצרו של מנצור בשבועיים, ואז יתקיים דיון בבקשת הפרקליטות להאריך את מעצרו עד תום ההליכים נגדו. מנצור אמר לכתבים בתחילת הדיון, כי הוא חף מפשע ואינו מכיר כלל את המעורבים בפרשה. הוא טען כי ביום הפיגוע כלל לא יצא מביתו. מנצור מיוצג על ידי עו"ד וופא זועבי-פאהום מחיפה.

 

אביו, זוהיר מנצור, אמר לפני הדיון כי הסיבה לעלילה על בנו היא העובדה שהוא ומשפחתו עברו לפני כ-12 שנה מהשומרון לשטח ישראל. "הבן שלי ראה אותי מוכה על ידי הפלסטינים, הוא לא היה עושה דבר כדי לעזור להם ולפגוע במדינה. לא ככה חינכתי אותו", אמר האב.

 

בכתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד הדס רוזנברג-שיינהרט מפרקליטות מחוז חיפה, נטען כי המחבל הוסע בשני שלבים. מי שהכניסו לישראל היה מוחמד קשוע, תושב השטחים, ואילו מנצור הסיע אותו מג'ת לחדרה.

 

מנצור וקשוע הכירו בשנת 2003, כאשר קשוע עבד אצל דודו של הנאשם. מנצור נהג להסיע את קשוע ופלסטינים נוספים לשטחי ישראל, למרות שידע שהם שוהים בישראל שלא כחוק. ביום הפיגוע, 26 באוקטובר 2005, נפגש קשוע עם המחבל המתאבד, חסן אבו זיד, ומפעילו, נידאל אבו סעדה, בטול כרם, ונקבע כי הוא יוביל את אבו זיד לתוך שטח ישראל.

 

"המחבל המתאבד צויד במטען אשר הכיל חומר נפץ וכדוריות מתכת, ואשר הוחבא בתיק גב שחור, וזאת במטרה לפוצץ את המטען בחדרה ולהוביל למותם ולפציעתם של אנשים רבים ככל האפשר...", נכתב באישום.

 

עוד נכתב כי "קשוע והמחבל המתאבד נסעו במוניות שונות כשהם מצוידים במטען הנפץ עד לג'ת שבשטח ישראל. משהגיעו השניים לג'ת הסתתרו בבית נטוש... קשוע התקשר אל הנאשם וביקש ממנו כי יאספו ויסיעו לעיר חדרה ... הנאשם שאל את קשוע ואת המחבל מה בכוונתם לעשות בחדרה וקשוע הבהיר לנאשם כי ה'צעיר רוצה לצפות לאלוהיו'. הנאשם ביקש להבין היכן בדיוק מבקש הצעיר להתאחד עם אלוהיו, וקשוע מסר לו כי הדבר אמור להתרחש בשוק בחדרה. בתגובה מסר הנאשם כי ישנם מחסומים רבים בדרך לחדרה אולם הוא יסתדר".

 

בהמשך מפורט כיצד הצליח מנצור למלט את קשוע ואבו זיד ממחסומים ובדיקות משטרתיות בדרך לחדרה, כאשר חלק מהדרך הולכים השניים ברגל, לעבר נקודות מפגש שקבע להם הנאשם, שהכיר את האזור היטב.וכן בדק מדי פעם שהשטח פנוי, כאשר השניים ממתינים לו מחוץ לרכב.

 

"בדרך שאל הנאשם את קשוע האם המטען מצוי בשקית הצהובה, ובתשובה הבהיר קשוע לנאשם כי מטען חומר הנפץ טמון בתיק השחור המצוי עמם. הנאשם הוביל את קשוע ואת המחבל המתאבד לכניסה האחורית לשוק בחדרה והסביר למחבל המתאבד כיצד להיכנס רגלית אל תוככי השוק, כל זאת ביודעו כי המחבל עתיד לבצע פיגוע המוני ומתוך מטרה לסייעו בכך. "קשוע ביקש מהמחבל כי ימתין כרבע שעה בטרם יפוצץ עצמו בכדי לאפשר לו ולנאשם שהות מספקת להסתלק מן המקום", צויין בכתב האישום.

 

מנצור מואשם בסיוע לאויב במלחמה, בסיוע לרצח, בסיוע לניסיון רצח, סיוע לגרימת חבלה והסעה שלא כדין. הבוקר הותר לפרסום כי כוחות צה"ל ושב"כ עצרו קשוע.


פורסם לראשונה 22/12/2005 09:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
מנצור. "אני חף מפשע"
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: חגי אהרון
זירת הפיגוע (ארכיון)
צילום: חגי אהרון
מומלצים