שתף קטע נבחר

קפטן קוֹק: תכירו, כבוד הנשיא אוו מוראלס

הנשיא החדש של בוליביה מתגורר בדירת חדר וחולק שירותים ומטבח עם זוג שכנים. הוא הצהיר שיוותר על מחצית מהמשכורת הנשיאותית ובעד גידול חוקי של צמח הקוקה ממנו מופק קוקאין. חוץ מזה, אוו מוראלס הוא גם הנשיא האינדיאני הראשון בארצו

נשיא כזה עוד לא היה בדרום אמריקה: גם אינדיאני, גם עני, גם מוותר על המשכורת הנשיאותית וגם בעד גידול חוקי של הצמח ממנו מפיקים קוקאין. אבל זה בדיוק מה שהופך את אוו מוראלס, האיש שנבחר לנשיא החדש של בוליביה, למעניין כל-כך.

 

מייד לאחר היבחרו ברוב גדול נשאל מוראלס איך הוא מרגיש. "רגיל, לא קרה כלום", השיב לעיתונאים הנדהמים. אכן, סתם עוד יום במשרד.

 

רועה צאן ואופה

 

מוראלס נולד ב-26 באוקטובר 1959 בכפר הקטן אורינוקה שבבוליביה להורים אינדיאנים. שחום עור היה עם שיער שחור כפחם. הוריו היו עניים כל-כך, שמתוך שבעה ילדים שנולדו להם רק שלושה שרדו. כששואלים אותו על זיכרונות ילדות, מוראלס נזכר בתפוזים. יותר נכון בקליפות תפוזים. אותן קליפות שהשליכו עוברים ושבים ושאותן היה אוסף מצד הדרך ולועס. כל כך ענייה היתה משפחתו, שכדי לא לבזבז כלום את הקליפות הלעוסות היו נותנים אחר-כך למאכל לכבשים שבחצר.

 

את שנות ילדותו העביר מוראלס בעבודות מזדמנות. בין השאר היה רועה צאן, אופה, עושה לבנים ואפילו מצא פרנסה מועטה כנגן חצוצרה ב"תזמורת הקיסרית" במחוז הולדתו. פעם אחת, כשהרעב בכפר היה קשה במיוחד, הוא נשלח בידי אביו לחפש קלחי תירס למאכל. במשך שבועיים הוא חיפש עד שמצא וחזר הביתה עם השלל. אבל אביו, שהיה איש טוב ונדיב במיוחד, התחלק בתירס המועט שהביא עם כל השכנים הרעבים.

 

כשהיה נער עברה משפחתו של מוראלס לאיזור צ'אפארה, הידוע בצמח הקוקה הגדל בו (מצמח זה מייצרים את סם הקוקאין). מוראלס, שכבר אז גילה חוש

מנהיגות, הקים קבוצת כדורגל והפך למאמן שלה. הוא אירגן תחרויות ואליפויות, וזכה להצלחה גדולה. עד היום הכדורגל הוא האהבה הגדולה שלו.

 

מוראלס לא הלך לאוניברסיטה והשכלתו כוללת רק שלוש שנים בתיכון. הוא מעולם לא התחתן, אולם נולדו לו שני ילדים - בן 14 ובת 6 - משתי נשים איתן ניהל מערכת יחסים לא ממוסדת. את פעילותו הציבורית החל כמנהיג המאבק המקומי נגד תוכניתה של ארה"ב להפחית לאפס את גידול צמח הקוקה. בהמשך הצטרף לממשלה, אך גורש ממנה לאחר שמגדלי קוקה הרגו שלושה שוטרים. אירוע זה, כמו ההתנגדות האמריקנית הגוברת אליו, רק הגדילו את הפופולריות שלו וקירבו אותו ללב ההמונים.

 

שירותים משותפים

 

ב-18 בדצמבר נבחר מוראלס (46), מנהיג המפלגה הסוציאליסטית "מאס", לנשיא בוליביה ברוב גדול של 54 אחוז. מייד כשנבחר הפתיע את בוחריו כשהודיע כי יוותר על מחצית משכרו כנשיא. הוא לא הסתפק בכך וקרא גם לשריו לנהוג כמוהו, ואת הכסף שייחסך להשקיע בחינוך.

 

אבל מי שמכיר את מוראלס לא היה צריך להיות מופתע. כבר כשהיה חבר פרלמנט הוא תרם 90-80 אחוז  ממשכורתו לחברים חולים או נזקקים. הוא עצמו מסתפק במועט. לא סתם במועט, מועט באופן מוזר למדי. כך למשל, הנשיא הנבחר של בוליביה מתגורר עד היום בחדר בגודל 20 מטרים רבועים, בשכונה קשוחה ועממית בעיר קוצ'אבמבה. ממש כמו נתיניו העניים הוא מסדר

את בגדיו בארון פשוט, ואת ספריו - בין 300 ל-400 - במדפים פשוטים עוד יותר. החדר שלו נמצא בבית בן שני חדרים, אותו הוא חולק עם זוג דיירים נוספים. השלושה חולקים גם שירותים, אמבטיה ומטבח.

 

מוראלס לא שוכח מאין בא, ואחד הסעיפים העיקריים במצע שלו הוא מתן היתר חוקי לגידול צמח הקוקה. מהצמח הזה מפיקים את הסם קוקאין, אך מוראלס לא מתכוון להפוך את ארצו לתחנת סמים בינלאומית. לקוקה יש גם שימושים אחרים, חוקיים, ואזרחים רבים בבוליביה מתפרנסים ממסחר בו. האינדיאנים, למשל, משתמשים בו כתוסף מזון, לועסים אותו, עושים ממנו תה ומגישים אותו ככיבוד.

 

לטענת מוראלס, התוכנית האמריקנית להשמדת הקוקה קוראת תגר אורח חייהם ומסכנת את פרנסתם. "תודות לקוקה יכולתי לשלוח את הילדים שלי ללמוד", אומר אחד מתושבי האזור, חוסה טוריקו. "הדברים האחרים, כמו הדרים או בננות, לא נותנים כלום. רק הקוקה נותן לנו קצת פרנסה".

 

הגברת הראשונה

 

אם עד עכשיו לא השתכנעתם שמוראלס הוא מנהיג יוצא דופן, חכו עד שתשמעו את הסיפור הבא. מכיוון שמוראלס הוא רווק, את תפקיד הגברת הראשונה שלו תמלא כנראה אחותו הגדולה, אסתר מוראלס (53). מוראלס לא מאשר ולא מכחיש, אבל אומר בנחישות ש"הגברת הראשונה היא בוליביה, ואני מתחתן עם בוליביה. בתרבות האנדים הגבר מתחתן על מנת לשרת את האישה, ואני אשרת את בוליביה".

 

כך או כך, אסתר מוראלס דומה מאוד לאחיה הקטן, אך לא כל כך דומה לגברת ראשונה כמו שאנחנו מכירים אותה. יש לה פנים רחבות ועגולות, שיער שחור המסורק תמיד לשתי צמות ובפיה חסרות כמה שיניים. היא נשואה ואם לשלושה ילדים, ומתפרנסת מחנות ירקות קטנה שבבעלותה. מ-22 בינואר, היום שבו יושבע אחיה הקטן לנשיא האינדיאני הראשון בתולדות בוליביה, היא תהיה שם לצדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"הגברת הראשונה היא בוליביה". מוראלס
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
"תודות לקוקה יכולתי לשלוח את ילדיי ללמוד". מוראלס חוגג
צילום: איי אף פי
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים