שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, איי פי

הממשלה תתכנס בבוקר ובראשה אהוד אולמרט

בעקבות ההרעה במצבו של ראש הממשלה שרון הועברו סמכויותיו לממלא מקומו, שר האוצר אהוד אולמרט. המשמעות: אולמרט מחזיק בכל סמכויותיו של ראש הממשלה. השב"כ תגבר את האבטחה סביב אולמרט. בבוקר יתכנסו השרים בלשכת ראש הממשלה, "כדי להמשיך את הרצף הממשלי"

בעקבות ההידרדרות במצבו של ראש הממשלה, שהוכנס לחדר הניתוח, כדי לנסות ולעצור את הדימום בראשו, הפך שר האוצר, אהוד אולמרט, לראש הממשלה בפועל. זאת, מתוקף תפקידו כממלא מקום ראש הממשלה. הבוקר (יום ה') בשעה 9:00, במטרה לשדר יציבות ורצף שלטוני, תכונס ישיבת ממשלה קצרה בראשותו. 

 

לפי שעה, מחזיק אולמרט בלא פחות מ-12 תיקים: ראש ממשלה, אוצר, תמ"ת, פנים, שיכון, תשתיות, תקשורת, איכות הסביבה, המדע והטכנולוגיה, הרווחה, התיק לענייני הנגב והגליל וכן השר האחראי על הדתות במשרד רה"מ.  

 

"מטרת הישיבה היא להמשיך את הרצף הממשלי הנכון", מסר גורם מדיני. "זאת על רקע הצפי להתמשכות המצב שבו נבצר משרון למלא את תפקידו". בישיבה ישתתף גם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. גם שרי הליכוד, שאמורים היו להתפטר ביום ראשון מן הממשלה, ישתתפו בישיבה, והיא תהיה פתוחה לתקשורת.   

 

אהוד אולמרט עזב הבוקר את ביתו ברחוב כ"ט בנובמבר בשכונת קטמון בירושלים, שהפך יעד מבוצר. הוא מתעדכן באופן רציף על מצבו של שרון ממזכיר הממשלה, ישראל מימון. סביב ביתו של אולמרט תוגברה האבטחה של השב"כ והאזור הוכרז "שטח סטרילי". הגדרות סביב ביתו של אולמרט נעטפו בוילונות ברזנט כחולים. הכביש נחסם לתנועה ואפילו מחלקי העיתונים נאלצו לשוב על עקבותיהם.

 

המכוניות המשוריינות של שירות הביטחון הכללי הגיעו כבר הלילה למעונו של אולמרט. האבטחה תתוגבר עד שיסיים למלא את תפקידו כראש הממשלה בפועל.

 

מהבחינה החוקתית קובע חוק יסוד הממשלה (2002), סעיף 16(ב): "נבצר מראש הממשלה זמנית למלא את תפקידו, ימלא את מקומו ממלא מקום ראש הממשלה; חלפו 100 ימים רצופים שבהם כיהן ממלא מקום ראש הממשלה במקום ראש הממשלה והוא לא חזר למלא את תפקידו, יראוהו כמי שנבצר ממנו דרך קבע למלא את תפקידו".

 

סעיף (ג) כותב עוד: "לא היה ממלא מקום לראש הממשלה או שנבצר מממלא מקום ראש הממשלה למלא את תפקידיו, תקבע הממשלה שר אחר, שהוא חבר הכנסת, למלא תפקידים אלה".

 

משמעות שני הסעיפים האלה במצב הנוכחי היא שבשל העובדה ששרון הורדם נבצר ממנו למלא את תפקידו, ולכן ממלא את מקומו שר האוצר, אהוד אולמרט, המשמש כסגנו. זה בדיוק מה שהיה אמור להתרחש מחר, כאשר הרופאים ביקשו להרדים את שרון במהלך הצינתור שהיה צפוי לעבור. השר אולמרט כבר עודכן כי יצטרך להחליף את שרון בתפקידו ובסמכויותיו במשך כשלוש שעות בהן אמור היה שרון להיות תחת הרדמה מלאה וכך עודכן גם אמש.

 

אם נבצר מראש הממשלה למלא באופן קבוע את תפקידו, קובע החוק כי בתוך 100 יום יערכו בחירות חדשות. אלא שהמדינה ממילא הולכת לבחירות ולכן מדובר בשני מסלולים מתנגשים (דיון במצב החוקתי - לחצו כאן).

 

פעמיים בעבר הוחלף ראש הממשלה בממלא מקומו, בשני המקרים נפטר ראש הממשלה בעת כהונתו. בפברואר 1969 הלך לעולמו ראש הממשלה, לוי אשכול בעת שכיהן בתפקיד, ממלא מקומו, יגאל אלון כיהן בתפקיד במשך חודש עד שנבחרה גולדה מאיר לראשות הממשלה.

 

ב-4 בנובמבר 1995 נרצח ראש הממשלה, יצחק רבין בעצרת השלום שנערכה בכיכר מלכי ישראל. עוד באותו הלילה מונה ממלא מקום ראש הממשלה, שמעון פרס לראשות הממשלה.


פורסם לראשונה 05/01/2006 00:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
אולמרט. ראש הממשלה בפועל
צילום: עטא עוויסאת
צילום: חיים צח
ביתו המאובטח של ממלא המקום אולמרט
צילום: חיים צח
צילום: איי פי
שרון ואולמרט
צילום: איי פי
מומלצים