שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, איי פי

שרון מורדם לאחר ניתוח ממושך, מצבו קשה מאוד

במשך כשבע שעות נותח ראש הממשלה במוחו. הדימום המרכזי נבלם, והוא הועבר לטיפול נמרץ במחלקה הנוירו-כירורגית. "כל הסימנים החיוניים תקינים ויציבים", בישר בשעות הבוקר מנכ"ל הדסה - אך מצבו של שרון הוסיף להידרדר. כל סמכויותיו הועברו לאהוד אולמרט

ראש הממשלה, אריאל שרון, נאבק על חייו ומצבו קשה מאוד. בשעה 9:30 (יום ה') נמסר מבית-החולים "הדסה עין-כרם" כי הוא מוסיף להיות מורדם ומונשם ובמצב קשה, לאחר כשבע שעות של ניתוח מורכב. הדימום המרכזי במוחו פסק, והוא הועבר לטיפול נמרץ במחלקה הנוירו-כירורגית, כדי לאמוד את מצבו ולהחליט על המשך הטיפול בו. "כל הסימנים החיוניים תקינים ויציבים", הבהיר מנכ"ל הדסה, פרופ' שלמה מור-יוסף. אך גם בתרחיש האופטימי ביותר, אומרים בבית-החולים, צפויה לו תקופת אשפוז ארוכה במחלקה לטיפול נמרץ, ואחריה תקופת שיקום ממושכת.    

 

במהלך הניתוח, הודיע פרופ' מור יוסף, נעצר כאמור הדימום המרכזי. אך בדיקת סי.טי חשפה "אזורים נוספים", ושרון הושב לחדר הניתוחים. בין השאר, הוא מטופל בתרופות הנוגדות את אלו שקיבל בעקבות האירוע המוחי הקודם, ואשר נועדו לבלום את קרישת הדם. "מדובר באירוע מוחי נרחב, דמם תוך מוחי, והמצב הוא מצב קשה".  

 

  

כל הלילה והבוקר נמשך הניתוח המורכב במוחו של שרון, במטרה לנקז את הדימום המאסיבי ולאטום את כלי הדם. ארבעה רופאים בכירים ביצעו את הניתוח המורכב.כל סמכויות ראש ממשלה הועברו לממלא מקומו, אהוד אולמרט, שיצא כבר בשעת בוקר מוקדמת מביתו. רחוב כ"ט בנובמבר בו הוא מתגורר, בשכונת קטמון בירושלים, הפך יעד מבוצר.  

 

בשעה 4:45 הועבר שרון מחדר הניתוח לחדר ההדמיה הממוחשבת, שם ניסו הרופאים לאמוד את תוצאות הטיפול. כעבור זמן קצר הוחזר לחדר הניתוחים, בניסיון לעצור דימומים נוספים. לפנות בוקר יצאו מבית החולים חלק מיועציו של שרון ומזכיר הממשלה, ישראל מימון, כדי להיערך לישיבת הממשלה הצפויה הבוקר - אותה ינהל אולמרט.  

 

פרופ' שלמה מור יוסף מעדכן (צילום: חברת החדשות, ערוץ 2)

 

מצבו הקשה של ראש הממשלה ניכר הבוקר היטב על פניהם של מקורביו. היועץ הפוליטי, ארז חלפון, מסר לכתבים: "המצב רגיש. הרופאים ייצאו למסור עדכון אודות מצבו של שרון". הוא נראה מודאג מאוד. יועצו של שרון, דב וייסגלס, יצא בפנים חתומות וסירב להתייחס לשאלות העיתונאים. רופאו האישי לשעבר של ראש הממשלה, ד"ר בולק גולדמן, עזב את שטח בית-החולים בלי לומר מילה וחזר כעבור עשר דקות. ועם זאת, דוברת בית-החולים הדגישה הבוקר: ראש הממשלה בחיים.  

 

הדרמה הלילית

 

אתמול החל סדר יומו של שרון בדיון ביטחוני ממושך, ומשם המשיך לחתימה חגיגית על מכירת מניות בנק לאומי. אחר

הצהריים שב לחוות השקמים לנוח לקראת ניתוח הצנתור שהיה אמור לעבור הבוקר, כדי לתקן את הפגם בלבו שגרם לאירוע המוחי הראשון, לפני יותר משבועיים. בסביבות 21:20 חש שרון ברע והפראמדיק המלווה אותו זיהה בלבול בדיבורו. רופאו האישי של שרון, ד"ר שלמה שגב, המתגורר באזור המרכז, הוזעק לחווה. ראש הממשלה היה אז בהכרה.

 

דרמה לילית (צילום: איתן אורטל)

 

ד"ר שגב הורה לעוזריו של שרון לפנות אותו לבית החולים, בשל החשש שמדובר באירוע מוחי. ראש הממשלה היה בהכרה בשלב הזה. רק בשעה 22:00 החלה השיירה לנוע לכיוון בית החולים "הדסה עין כרם". שרון עצמו הובהל בניידת טיפול נמרץ של מד"א לכיש, שהוצבה דרך קבע בחווה מאז האירוע המוחי הקודם שחווה, ושמצוידת לטיפול במצבים שכאלה.

 

הוא הוסע מרבית הדרך בישיבה, כשלצדו ד"ר שגב והבן גלעד. במהלך הנסיעה הידרדר המצב ונשקלה האפשרות להעביר את שרון למסוק. בסופו של דבר, הוחלט לוותר על האפשרות הזו מחשש לטלטולים מיותרים שיחריפו את המצב עוד יותר.

 

בבית החולים נערכו מבעוד מועד ומשטרת ירושלים פינתה את הצירים הסמוכים. האמבולנס הגיע בסופו של דבר דקות ספורות לפני 23:00 לבית החולים. ראש הממשלה הוכנס מיד לחדר המיון למחלקת הטראומה, שם עבר בדיקה ראשונית על ידי צוות רופאים מומחים שהוזעקו. לאחר מכן הוא הועבר לבדיקת הדמייה (MRI). מנהל בית החולים מסר כי "האבחנה היא אירוע מוחי משמעותי. לצורך האבחנה והטיפול, ראש הממשלה הורדם ומונשם".

  

בשל חומרת המצב, החליטו הרופאים להעביר את שרון לחדר הניתוח, שבו ניסו לנקז את הדמם המוחי. בצוות המנתחים - מנהל המחלקה הנוירוכירורגית, פרופ' פליקס אומנסקי, וד"ר חוסה כהן. הרופאים המרדימים הם ד"ר יעקב גוזל וד"ר סרגיי גוטמן. בניו של שרון, גלעד ועומרי, ואנשי לשכתו הקרובים נמצאים כל העת בבית החולים. אחד העוזרים אמר ל-ynet: "המצב לא טוב. אנחנו מתוחים. לא פשוט לעמוד בסיטואציה שכזאת. אנו מודאגים".

 

בכיר אחר בלשכה אמר: "המצב קשה. אנו מתפללים שניתן יהיה לעצור את בדימום הפנים מוחי שממנו שרון סובל". לדבריהם, "אנחנו מנסים לשמור על אופטימיות, אך המצב לא נראה טוב".

  

ב-18 בדצמבר עבר שרון אירוע מוחי קל והובהל לבית החולים "הדסה עין כרם". האירוע הוביל לסדרת בדיקות ולאישפוז. בעקבות האירוע, קיבל שרון בימים האחרונים זריקות "קלקסן" לדילול הדם, שמחד גיסא מפחיתות את הסיכון להיווצרות קריש דם נוסף, אך מאידך גיסא - מגבירות את החשש לדימום במוח, במקרה שבו ייווצר בכל זאת קריש דם.  


פורסם לראשונה 05/01/2006 04:58

 

בהכנת הידיעה השתתפו שני מזרחי, אפרת וייס ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ההידרדרות של שרון
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
רגע ההגעה לבית החולים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
האבטחה בבית החולים
צילום: איי פי
צילום: רפי בן חקון
הפנים המודאגות של מזכיר הממשלה
צילום: רפי בן חקון
צילום: איי פי
הכניסה לחדר המיון
צילום: איי פי
מומלצים