שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

הרבה לפני המצלמות הדיגיטליות

אוסף בן כמה אלפי תצלומים איכותיים מהווי ארץ ישראל הישנה והמדינה שבדרך, הועבר לתיעוד במעבדת ביתמונה. האוסף הוא רק שריד ממאגר יותר רחב שנשרף בעת פיצוץ בירושלים, בשנת 1948. טרודי שוורץ-הילר, בעלת האוסף והיוצרת של חלק מהתצלומים, מבקשת את עזרת הגולשים בזיהוי האתרים והמצולמים

טרודי ומיקו שוורץ עלו לארץ בשנת 1939, מהעיר באנסקה ביסטריציה שבסלובקיה. מיקו (ניקולס, משה), שלמד צילום במינכן, עבד בארץ כצלם בשירות משרד האינפורמציה הבריטי (P.I.O). בין פרסומי המשרד היה שבועון של כתבות מצולמות מהנעשה בא"י. צילומיו של מיקו מילאו שבועון זה, שהתפרסם בשלוש שפות: "הגלגל" בעברית, "אל-מונטדה" בערבית, ו“Radio News" באנגלית.

 

בשנת 1945 מיקו נפטר וטרודי, שעד אז עבדה בעיקר במעבדת הצילום, החליטה לקחת את המצלמה לידיים והמשיכה לתעד את הווי ארץ ישראל. בהמשך היא אף יצאה לארה"ב כדי להשתלם בנושא הצילום הצבעוני והייתה מבין ראשוני צלמי הצבע בארץ.

 

בשנת 1948 פקד אותה אסון נוסף - הצלמנייה הירושלמית שלה ועמה רוב התשלילים נהרסו בפיצוץ שארע ברחוב בן יהודה. טרודי המשיכה לאחוז במצלמה ועם קום המדינה הצטרפה לרות דיין בסיוריה ביישוביי עולים ברחבי הארץ והנציחה את חיי היום יום של עדות ישראל.

 

בביתה של טרודי שוורץ-הילר בירושלים נותר אוסף גדול של הדפסי מגע, מזכרת ממפעל החיים שלה ושל בעלה המנוח. בימים אלו נסרק האוסף במעבדת "ביתמונה", וקורטוב ממנו מוצג כאן לפניכם. כיוון שהתיעוד שנותר אצל טרודי מצומצם ומסתכם בסימני קצרנות בעפרון על גב התמונות ובמחברת ישנה בשפה הגרמנית, נשמח אם הגולשים המזהים את האתרים והאנשים המצולמים ישלחו תגובות לכתבה ויזרקו אור על התצלומים האיכותיים.

 


ביקור המלך עבדאללה בן חוסיין. מזהים את מקום אירוע?

 


משמר המלך עבדאללה של הלגיון הירדני, ליד גשר אלנבי.

  


הקונסרבטוריון הא"י למוזיקה. היכן פעל?

 


אוהל עזרה ראשונה. איפה? למה?

 


חבורת אחיות.

 


הכניסה לבית החולים של צבא יוון החופשית, אחד מגלגוליו של בית החולים שהקים יצחק רוזנבוש בחדרה.

 


בית חולים נוסף, כנראה צבאי, אולי בסרפנד (מחנה צריפין - נ.מ.). דגל בריטניה על תקרת הצריף.

 


גיוס בנות לשירות ה- ATS חיל הנשים הבריטי (אין פרטים ומקום).

 


 


גולדה מאירסון נואמת בטקס (אולי בירושלים), על הדגל: "והתנחלתם את הארץ" (ראו תמונה בצד ימין).

 


אולפני קול ירושלים. מי מכיר את נשואי התצלומים?

 


 


 


 


  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנדבות חיל הנשים הבריטי (A.T.S)
פורטרט לא מזוהה
פורטרט לא מזוהה
הדגל "והתנחלתם את הארץ"
פטיפון מיושן באולפני קול ירושלים
באולפני קול ירושלים
מומלצים