שתף קטע נבחר

שמחה לאיד בבית פריצקי? "רק ברמה האישית"

כמה מאות מטרים מזירת המפלה של יוסף לפיד ישב אתמול יוסף אחר: יוסף פריצקי, מחוייך כחתן ביום כלולותיו. פריצקי לוקח לעצמו קרדיט לא מבוטל על המפלה של לפיד ופורז. "עבדנו קשה בשביל זה", הוא מסביר. נקמה מתוקה? שמחה לאיד? "רק ברמה האישית". גם רעייתו, חברת מועצת שינוי, מחייכת, אך מספרת באותה נשימה מספרת על עצב גדול מאובדן "הרעיון הזה, שנקרא שינוי"

שנה וחצי אחרי פרסום "פרשת הקלטת" וח"כ יוסף פריצקי מרגיש שסגר מעגל. בלובי של מלון שרתון מוריה בתל אביב, לא רחוק מהמקום שבו התנהל אמש (יום ה') הקרב האמיתי בשינוי, נראה פריצקי כחתן ביום כלולותיו.

 

מחוייך מאוזן לאוזן מספר פריצקי, יחד עם רעיתו פנינה שעדיין חברה בשינוי, שאין לשניהם כל שמחה לאיד: "אנחנו שמחים ברמה האישית. סימנו מטרה והשגנו אותה, אך אנחנו גם עצובים על מה שקרה לשינוי".

 

פריצקי, שידע מרורים מלפיד ופורז אחרי פרסום קלטת "תפירת התיק" מסביר: "עבדנו קשה בשביל זה, אך אני לא מופתע, ידעתי שננצח. כמה ימים אחרי שהבנתי שהתרחש עלי משבר ידעתי שיהיה צדק, אחרת זה לא עובד בעולם".

 

את יריית הפתיחה למהפך שהתרחש אמש ירו ראשי המפלגה ביום בו הדיחו את פריצקי, הוא טוען. אחרי התפוצצות הפרשה היו חברי מועצת שינוי בהלם. חלקם, מספר פריצקי, אמנם שמחו "לרקוד על הדם". אך אחרים, שהשתייכו למחנה שלו, גמלו בליבם לנקום. "אי אפשר לקחת מנהיג העומד בהנהגת תנועה, לעשות לו שחיטה פומבית ולצפות שהאנשים שהיו איתו לאורך כל הדרך יישבו בצד. הרי נבחרתי לשינוי בזכות מועצה שבחרה בי ולא בזכותם של פורז או לפיד", הוא אומר.

 

במועצת המפלגה נשארה גם האשה שאיתו, פנינה, שכלל אינה מבינה מדוע בתקופה האחרונה כולה נהגו לכנות אותה אנשי פורז סוס טרויאני. "נבחרתי בזכות. אף אחד לא שתל אותי במועצה ומהרגע הראשון שקרה מה שקרה ידעתי שצריך לפגוע בטומי ובפורז, עם זאת הרעיון של שינוי הוסיף לקסום לי".

 

כשפריצקי הבעל משחזר לאחור את אותם ימים, הוא נזכר כי היו רגעים שבהם בחר להרים ידיים. ברגעים ההם היו אלה אנשי קבוצתו שתמכו בו, שאמרו לו שאסור לוותר, שאסור לעבור לסדר היום על מה שנעשה בו. "פנינה ואנשי הקבוצה הם אלו שהחזיקו אותי, הם שאמרו באותם ימים לא לוותר, הם אמרו לי: 'המעשה שעשו לך לא יכול להיות'. לאחרונה מישהו אמר לי 'כשאתה היית בשינוי היו להם 15 מנדטים ברגע שהזיזו אותך הם בקושי עוברים את אחוז החסימה'".

 

וכך, עם אשה שנשארה בגוף הבוחר של המפלגה וקבוצת חברים שהלכה והצטמצמה - מ-60 חברי מועצה ל-20 בלבד - המשיך פריצקי לרקום מזימות: כיצד יוביל למפלתם של אלו שפגעו בו. "מצד אחד קיימנו פגישות ושיחות עם חברים ומהצד האחר המשכנו להחזיק את עצמנו ואת הילדים שדאגו", מספרת פנינה.

 

אמש התייצבה פנינה פריצקי עם חברי מועצת שינוי במלון קראון פלאזה, בעלה יוסף, בין ראיון לראיון התמקם במלון סמוך ומשם דאג למשוך בחוטים ולטוות את הרשת - הדילים שרקמו עם מחנהו של לוינטל ואנשי רצאבי קיבלו את החותמת של יוסי ובמשך כל הערב הוא קיבל טלפונים ועדכונים שוטפים מחברי הכנסת וחברי המועצה. על המפלה של לפיד ופורז הוא לוקח קרדיט מלא ומספר כי בין המטלפנים הייתה גם חברת כנסת מאחת המפלגות שאמרה לו: "זה כמו באופרה טובה אתה עשית גרנד פינאלה".

 

פריצקי בהחלט הרגיש אמש שסגר מעגל. "הם שילמו בריבית והצמדה", הוא אומר. "אני שואל את עצמי בשביל מה כל זה, כל השנאה, צרות העין. לטומי היתה פנינה ביד, אבל השנאה שהובילה אותו וחוסר היכולת לפרגן הרסה הכול. לכן מבחינתי זו בפירוש לא נקמה מתוקה. ממש לא מתוק לי". גם פנינה, שמעידה על עצמה כמי שניצחה על הדילים, מסכימה: "ברמה האישית בהחלט יש שביעות רצון על כך שנעשה צדק, אך עם זאת אני מרגישה עצב כי כפי שזה נראה הרעיון הזה שנקרא שינוי לא יתממש עוד" .

 

עתה, אומר יוסי, הגיע הזמן ללכת הביתה ולנוח. מוקדם מדי, הוא אומר, לקבוע אם הוא רואה עצמו חוזר לשורות שינוי. "אף אחד עוד לא קרא לי ואם ייקראו לי אני לא יודע אם אני ארצה, צריך ללכת לישון ולעשות חושבים, היום אמנם נסגר מעגל אבל חבל שהוא בכלל נפתח. אני מבטיח לך שבאיזשהו מקום כל אותם חברי כנסת שקמו והלכו אמש אחרי פורז ולפיד אומרים את אותו דבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
שמחה לאיד? נקמה מתוקה? לא, לא. פריצקי
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
עם הרעיה פנינה
צילום: אלי אלגרט
מומלצים