שתף קטע נבחר

"כפר ילדים" בעפולה ישוקם

המתחם בגבעת המורה, שהוקם בתום מלחמת העולם הראשונה כמקלט ליתומים מרוסיה, עבר כמה גלגולים ומזה מספר שנים עומד שומם ומוזנח

עיריית עפולה והמועצה לשימור אתרים יפעלו להצלתו ולשיקומו של מתחם "כפר הילדים" ההיסטורי. כך סוכם בעקבות פגישה וסיור בשטח שקיימו לאחרונה ראש העירייה, אבי אלקבץ, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, יוסי פלדמן, ומנהל אזור צפון במועצה, עמרי שלמון.

 

 

"כפר הילדים", שעל מורדות גבעת המורה בעפולה, הוקם בתום מלחמת העולם הראשונה על ידי ההסתדרות הציונית וקרן היסוד, במטרה לשמש מקום מקלט לילדים יתומים מרוסיה שאיבדו במלחמה את הוריהם והובאו ארצה.

 

באמצע שנות ה-20, לאחר שהיתומים פוזרו לבתי קרוביהם או הועברו למוסד בצפת, התיישבו במקום אנשי בלפוריה. בראשית שנות ה-30 הוקם על חלק משטח המתחם בית החולים "העמק", וחלקו האחר הפך לבית ספר לילדי עפולה ותושבי הסביבה. במקום הוקמו גם בית ספר לנוטרים, וכן בית ספר לדאייה, שהיה למעשה אחד מגלגוליו הראשונים של חיל האוויר העברי.

 

במאי 1948, לאחר פרוץ מלחמת השחרור, הפך הכפר לבסיס של חטיבת גולני, ומאז היה ברשות צה"ל, עד שנעזב סופית בראשית שנות ה-90. מאז ועד היום סבל המתחם מהזנחה חמורה, שתוצאותיה הרס ונזקים בלתי הפיכים, כולל שריפה שעשתה שמות במבנה האבן הדו-קומתי, אחד המבנים המרכזיים במקום.

 

ראש העירייה וראשי המועצה לשימור אתרים סיכמו על הקמת צוות היגוי, שיפעל להגדרת המבנים המומלצים לשימור, ושילובם בתוכנית בניין ערים (תב"ע) המאושרת לכלל השטח. ראש הצוות ימונה ישירות על ידי ראש העיר, בעוד המועצה לשימור אתרים תקצה אדריכל מלווה לשלב הכנת הפרוגרמה. לאחר גיבוש ההצעה, בתוך כמה שבועות, תועבר התוכנית למינהל מקרקעי ישראל לאישור המבנים לשימור.

 

עמרי שלמון, מנהל אזור צפון של המועצה לשימור אתרים: "אנו מברכים על היענותם של ראש העירייה והעירייה לקדם את הצלתו ושימורו של המתחם, ומשוכנעים שבעזרתם נצליח לשקם ולהחיות חלק חשוב זה מההיסטוריה והמורשת של בית העמק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכפר בימיו הטובים
באדיבות ביתמונה
בניין בכפר ההיסטורי
באדיבות ביתמונה
מומלצים