שתף קטע נבחר

"העם התאהב בראש הממשלה בזכות עמרי"

העיתונאי ארי שביט העיד בשלב הטיעונים לעונש במשפטו של עמרי שרון. שביט חשף את החברות בינו לבין שרון והגדיר אותה "תאונת עבודה". לדבריו, "נאמנותו כבן לאביו היא כמעט בלתי נתפסת. הציבור התאהב באריאל שרון תודות לעבודה של עמרי ובמקביל סימנו אותו". התובעים: "הוא עשה הכל כדי למנוע אפשרות פיקוח על מעשיו". הפרקליטות ביקשה מאסר בפועל "שיהלום את מהות העבירות שביצע"

"הציבור התאהב באריאל שרון הרבה מאוד תודות לעבודה של עמרי, במקביל סימנו את עמרי...  בשנת 98'-99' עמרי ראה את אביו מושפל והבין שיש ישראל חדשה שלא ידעה את אריאל שרון ולקח על עצמו להחזיר את אביו, כשהוא משרת אותו ורואה בו מי שיכול להושיע את המדינה. כך העיד הבוקר (יום ג') העיתונאי ארי שביט בשלב הטיעונים לעונש במשפטו של עמרי שרון בבית משפט השלום בתל אביב.

 

התובעים טענו מצידם כי עמרי שרון נקט בשיטות מתוחכמות, באמצעותן עבר על חוק מימון המפלגות: "שרון עשה הכל כדי למנוע אפשרות פיקוח על מעשיו, ופגע בסדרי השלטון והמשפט בישראל". 

 

בסופו של דבר, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט לגזור עונש מאסר בפועל על עמרי שרון, שהודה והורשע בעבירה על חוק מימון המפלגות ובשבועת שקר. התובעים ביקשו מהשופטת, עדנה בקנשטיין, להטיל על שרון "עונש שיהלום את מהות העבירות שביצע" לדבריהם, ושלא יומר בעבודות שירות. בנוסף ביקשו התובעים לגזור על שרון לשלם קנס כבפי גבוה.  

 

עמרי בבית המשפט. צילום: ירון ברנר ועופר עמרם

 

 

ארי שביט דיבר הבוקר רבות על ידידותו עם בנו של ראש הממשלה. במהלך עדותו הוא סיפר כי חברותם נוצרה בעקבות קשרי העבודה בינהם והגדיר את היחסים ביניהם כ"תאונת עבודה": "בדרך כלל", סיפר שביט, "אני לא מיודד עם אנשים בפוליטיקה, אבל בשנתיים האחרונות הפכנו לחברים".

 

לדברי שביט, "קוד הרעות והחברות אצל עמרי כל כך עמוק. אני מרשה לעצמי לומר שתפיסת העולם של עמרי היא שהעולם הוא מקום לוחמני ולכן יש לו רצון להמעיט את המלחמות ולא להסתבך במלחמות לא הכרחיות".

 

שביט דיבר על נאמנותו של עמרי לאביו ואמר כי "נאמנותו כבן לאביו היא כמעט בלתי נתפשת, עוצמת הקשר המשפחתי והנכונות לעשות הכל עבור האב. אני לא רוצה לומר 'להקריב את עצמך', אבל הנכונות לעשות הכל בנאמנות טוטאלית אליו. יש פה ממש תכונות של אפוס".

 


"הקריב את עצמו". צילום: עופר עמרם

 

שביט הוסיף כי עמרי אמנם לא צדיק ולא תמים אבל בצורת החיים האישית שלו יש אותנטיות, צניעות והיעדר יומרה. הוא הוסיף כי שרון הבן גר בדירה צנועה מאוד בתל אביב והגדיר אותו כמי שיש בו "מין ישראליות אבודה כזו". עורך דינו של עומרי שרון, דן שיינמן, שאל את שביט כיצד משפיע עליו הפער בין הדימוי הדמוני לדבריו של עמרי בציבור לעומת עמרי האדם. "הוא לקח על עצמו את העבודה השחורה בפוליטיקה שאף אחד אחר לא לקח על עצמו ולאף פוליטיקאי אחר אין אדם שיעשה את הדברים האלה", אמר שביט. " אלו דברים שכעת משלם עליהם הוא משלם את המחיר".

 

"הכל היה מתוכנן והתכנית הוסתרה מכולם"

 

התובע, ארז נוריאלי, אמר בתחילת דבריו היום כי המעמד קשה עבור התביעה בשל מצבו של ראש הממשלה, אך עם זאת הדגיש שיש לקבוע "נורמה עונשית" אל מול הציבור. בהמשך טען כי עמרי שרון קנה את שלטון אביו בכסף: "הוא קיבל למעלה משישה מיליוני שקלים וזאת למרות שהחוק התיר רק 830 אלף שקל. בכל אותם מיליונים הוא השתמש בכדי להביא לבחירתו של אביו – המטרה הושגה ואביו נבחר".

 

"אומרים (ששרון) נקט בשיטות מתוחכמות, הנחה לרשום רישומים כוזבים ועשה הכל כדי למנוע אפשרות של פיקוח", הוסיף התובע. "לא מדובר במעשים בודדים אלא בשורה של מעשים עקביים שנמשכו חודשים ארוכים. הוא לא השאיר דבר ליד המקרה, הכל היה מתוכנן והתכנית הוסתרה מכולם. הוא הוסיף פשע על פשע....וחתם על תצהיר שגוי שקרי וכוזב.

 

"הוא היה נכון לסכן וגם סיכן בפועל, את התוצאות של כל אותה מערכת בחירות. אנו סבורים כי הוא ביקש להבטיח את זכייתו של אביו ולהסוות את העובדה שנתקבלו תרומות בניגוד לחוק. הוא יזם, הקים וניהל את המערכת, קיבל את הכספים והשתמש בהם כבשלו. העבירות בוצעו כדי להשיג רווח ועמדת כח".

 

פרשת "עמותות הקש"

 

שלב הטיעונים לעונש במשפטו של עמרי שרון, שהורשע בעדות שקר, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירה על חוק מימון מפלגות, נפתח אתמול ועד יום רביעי יעידו עדים שונים, בהם עדי אופי מטעמו של שרון. בפרקליטות מודים: "המצב מביך, בגלל אשפוזו של ראש הממשלה", אך הם איתנים בדעתם לדרוש עונש מאסר בפועל, בשל חומרת העבירות.  

 

העבירות בהן הורשע שרון הבן מתייחסות לפרשת "עמותות הקש", שהתרחשה בשנת 1999 - עת התמודד אביו, ראש הממשלה דהיום, בפריימריז בליכוד. יריביו באותן בחירות פנימיות, שהתקיימו לאחר תבוסתו של בנימין נתניהו לאהוד ברק, היו אהוד אולמרט ומאיר שטרית. שנתיים לאחר הפריימריז "התפוצצה" הפרשה בתחקיר "ידיעות אחרונות".


שרון, הבוקר. "אותנטיות, צניעות והיעדר יומרה" (צילום: עופר עמרם) 

 

לפי כתב האישום, אותו הגיש היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפני ארבעה חודשים, ניהל עמרי שרון עבור אביו את מערכת הבחירות. בין יולי 99' לפברואר 2000 קיבל תרומות בסכום של יותר מ-6 מיליון שקלים מתאגידים בארץ ובחו"ל עבור הקמפיין. מדובר בסכומים החורגים בהרבה מכפי שמותר לקבל על-פי חוק המפלגות.

  

שרון הבן לא דיווח על הסכומים האדירים למוסד הביקורת של הליכוד. לצורך השימוש בכספים הוקמה חברת "אננקס מחקרים",

 אליה הוזרמו הכספים ובאמצעותה הם שולמו לספקים ולנותני שירותים למיניהם.

 

בין השאר מואשם עמרי שרון כי הנחה חלק מהספקים להיזהר ברישום החשבוניות, כך שלא יסגירו את מהות העבודה שביצעו. תחילה ביקש מבקר המדינה לחקור את הפרשה. עמרי שרון, לפי כתב האישום, שיקר לו ביודעין. לאחר מכן נפתחה חקירת משטרה ממושכת בעניין ובעקבותיה החליט היועץ המשפטי על ניקוי האב - והגשת כתב אישום נגד הבן. 


פורסם לראשונה 24/01/2006 10:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארי שביט בבית המשפט. "תאונת עבודה"
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
עמרי הבוקר בבית המשפט
צילום: עופר עמרם
מומלצים