שתף קטע נבחר

"רעב הוא רעב, גם אם זה רעב של חתול"

מחאת התושבים נגד כוונת עיריית ראשון לציון לחייב את מאכילי חתולי הרחוב לעשות זאת בהיתר בלבד, זוכה לגיבוי מפתיע. רגע לפני עצרת הזדהות המונית שתתחולל מחר (שישי), הווטרינרים הפרטיים מצהירים: "אנו מתנגדים לכל יוזמה חד-צדדית לפגוע באוכלוסיית חתולי החצר". "הייתי רוצה לדעת שכל מי שנתן ידו או פיו להצעה הזוועתית עשה זאת משום ליקוי רגעי, וכשתשוב הכרתו ייסוג ממנה באחת", אומר דבל'ה גליקמן, השותף למאבק

"אנו מתנגדים לכל יוזמה חד-צדדית לפגוע באוכלוסיית חתולי החצר באמצעות חקיקת חוקי עזר המונעים את האכלת החתולים ומסייעים להשמדתם", מכריזים היום אנשי הוועד המשותף ל"עמותת הרופאים לחיות מחמד" ו"ארגון הרופאים הווטרינרים לחיות הבית בישראל", בגילוי דעת העוסק במניעת האכלת חתולי החצר בראשון לציון. בכך מגבים מאות וטרינרים פעילים מכל רחבי הארץ, החברים בשני הגופים, את המאבק הקדחתני שמנהלים תושבי העיר וקבוצת "תושבים למען חתולי הרחוב" מזה כשלושה חודשים. 

 

להלן תקציר הפרקים הקודמים: לאחרונה הודיעה עיריית ראשון לציון על הכוונה להעביר חוק עזר עירוני, שעדיין לא אושר, המחייב את מאכילי חתולי הרחוב לעשות זאת בהיתר בלבד. בנוסף, עליהם להקים את פינות ההאכלה במיקום 

שייקבעו פקחים עירוניים, ולהתחייב לעקר ולסרס את אוכלוסיית החתולים שתחת חסותם. אותם פקחים, אגב, יכולים לבטל את ההיתר, שהינו אישי ואינו ניתן להעברה, לכשיחפצו. הקנס על האכלת חתולים ללא רשיון? 660 שקל.

 

את המאבק בתקנה הממשמשת מובילה עמותת "ראשון אוהבת חיות" שפועלת לרווחת בעלי החיים בעיר. בהמשך הוקמה "תושבים למען חתולי הרחוב", קבוצה של כ-20 מתנדבים שבין היתר השיקו אתר המלווה את הפעילות וכולל גם עצומה וירטואלית עליה חתמו עד עתה 18,000 איש. יחד עם אנשי "תנו לחיות לחיות" הם מארגנים עצרת הזדהות עם החתולים.

 

"כולנו מאכילים חתולי רחוב ומכירים את הנושא באופן אישי. לכן אנחנו מבינים מדוע התקנות הללו לא הגיונית ונאבקים בהן", אומרים אנשי הקבוצה. "כבר היום אנשים חוששים להאכיל חתולים כי הם בטוחים שהחוק נכנס לתוקפו. כך שהמשמעות של חלוקת ההיתרים היא הרעבה של החתולים, והרעבה היא משהו שאנחנו לא מסוגלים לחיות איתו. גם ככה החיים שלהם ברחוב לא קלים, וזה בטח לא הפתרון".  


"הרעבה היא משהו שאנחנו לא מסוגלים לחיות איתו". חתול רחוב שבע

 

 

"סירוס ועיקור לא אמורים להיות חובתו של אדם פרטי"

 

היום, כאמור, מצטרפים אליהם גם הווטרינרים הפרטיים. "כל פעולה להפחתת מספרם של חתולי החצר חייבת להיות מתואמת עם כל הגורמים הבאים: המשרד לאיכות הסביבה, משרד החקלאות, הרשויות המקומיות, העמותות לצער בעלי חיים וארגון הרופאים הווטרינרים", כותבים ד"ר יוני ליטווין וד"ר עדן פוגל, העומדים בראש שני ארגוני הווטרינרים וחתומים על גילוי הדעת בשם חבריהם.

 

"כל פעולה משולבת חייבת לכלול עיקורים וסירוסים של החתולים והחזרתם למקום מושבם. הרופאים הווטרינרים החברים בעמותה ובארגון יסייעו ככל שיידרש בפעולות עיקור וסירוס ובהענקת טיפול רפואי להפחתת סבלם של

החתולים", הם מסכמים.

 

"בניגוד לדעה הרווחת בין הווטרינרים הרשותיים כי חתולים הינם 'מטרד', 'מפגע' ועוד כינויי גנאי שונים, יש וטרינרים שדאגה לרווחת בעלי החיים היא אמונתם ודרכם והומניות בלבם", מרוצים הפעילים למען החתולים. "הם מבינים שרוב האנשים שמאכילים היום חתולי רחוב לא יוכלו לממן מכספם את העיקור והסירוס, ובכלל, שזו לא אמורה להיות חובתו של אדם פרטי. בשביל זה יש רשויות שלהן אנחנו משלמים מסים".

 

"מסרגות המוח מעלות אסוציאציות למיניהן לשמע הדברים"

 

מחר (שישי) המחאה הזו תהפוך לאירוע המוני, להלן עצרת הזדהות עם חתולי ראשון לציון והמדינה כולה. אל הנוכחים תצטרף ערכת סלבז בהם ברי סחרוף, חמי רודנר, דנה ברגר, מזי כהן, אלי פיניש, צופית גרנט, מלי לוי ושמעון גרשון, אבי נמני ואחרים, הרבה אחרים, וגם ח"כ אברהם פורז, ח"כ זהבה גלאון, ח"כ שלום שמחון ופוליטיקאים נוספים שהבטיחו להשתתף. וכן, גם אורנה בנאי תהיה שם.

 

במכתב גלוי שהיא הפיצה היום, הפעם לובשת את חליפת הפוליטיקאית המקומית כחברת מועצת עיריית תל אביב-יפו מטעם הירוקים, בנאי קוראת: "אני פונה באופן אישי לכל אזרחי מדינת ישראל, בשם אותם חתולים חסרי ישע שאינם יכולים להגן על עצמם. אל תתנו ידכם לגזר דין מוות למאות ואלפי חתולים. אני קוראת לראש עיריית ראשון לציון לחזור בו מהחלטתו האומללה, שתגזור על חתולי הרחוב גסיסה איטית וממושכת בייסורי רעב וצמא. אני מזמינה אותו להשתתף בעצרת ההזדהות, כדי שייראה איזו התנגדות עצומה יש למהלך הבלתי המוסרי אותו הוא מנסה לקדם".

 

"אנחנו בסך-הכל מבקשים לשתף פעולה עם התושבים כמו שנעשה בתל אביב, שם העירייה מעקרת ומסרסת חתולים בחינם ולא מחייבת אף מאכיל לחתום על שום היתר", אומרי פעילי "תושבים למען חתולי הרחוב". "פינות האכלה צצות להן בעיר בכל יום, יש מאות, אולי אלפי פינות כאלה בכל בניין שני או שלישי. אנשים צריכים להבין שחמלה היא חמלה ורעב הוא רעב, גם אם זה רעב של חתול".

 

ודבל'ה גליקמן, השותף למאבק, מסכם: "נזדעזעתי כשהובא לידיעתי דבר הצעת החוק לאיסור האכלת חתולים ללא היתר. מסרגות המוח מעלות אסוציאציות למיניהן לשמע הדברים. אך מכיוון שבמחוזותינו ישנה רגישות למילה 'השוואה', אמנע מלהשוות. מה גם שזוועת העניין עומדת בפני עצמה, ללא צורך להעמידה בפני התרחשויות אחרות.

 

"אני מגדל חתולים, מאכיל חתולים ואוהב חתולים, בעיקר למעני, משום שהם מטילים אור בין הצללים. הייתי רוצה לדעת שכל מי שנתן ידו או פיו להצעה הזוועתית הזו, עשה זאת משום ליקוי רגעי כעיוורון זמני, וכשתשוב אליו הכרתו ייסוג ממנה באחת".

 

  • לאתר "תושבים למען חתולי הרחוב" ולפרטים על העצרת לחצו כאן  
  • עצרת הזדהות עם חתולי ראשון לציון והמדינה, מחר (שישי 29.1), 13:00, מועדון "דום", הצפירה 16, תל אביב 

פורסם לראשונה 25/01/2006 14:57

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בסך-הכל מבקשים לשתף פעולה עם התושבים". פינת האכלה
"וטרינרים שדאגה לרווחת בעלי החיים היא אמונתם". פינת האכלה
"נזדעזעתי כשהובא לידיעתי דבר הצעת החוק". דבל'ה גליקמן
"מהלך בלתי מוסרי". אורנה בנאי
צילום: אייל פישר
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים