שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

"זה יום חג עבורנו, כמו חתונה"

עד לאחרונה ריחף סימן שאלה גדול סביב ההצבעה במזרח ירושלים. היום, עוד לפני סגירת הקלפיות, נרשמה בבירה תנועה ערה של מצביעים, המספרים על אווירה "כמו בחתונה". הבחירות, מבחינתם, הם שלב נוסף בדרך לעצמאות: "אנחנו מקווים שבקרוב ישראל תסתלק מכאן כמו שעזבו הטורקים והבריטים"

בחודשים שקדמו לבחירות ברשות הפלסטינית, מיקדה ההצבעה במזרח ירושלים עניין רב. תחילה חששו ברשות כי ישראל לא תאפשר את קיום הבחירות באיזור זה, אבל בסופו של דבר תושבי מזרח ירושלים קיבלו את האור הירוק והצביעו ברגליים. תנועה ערה של מצביעים נרשמה ליד הקלפיות כבר משעות הבוקר.

 

 

 

הבחירות במזרח ירושלים (צילום וידאו: איתן אורטל ורויטרס)

 

פרט לתקריות קטנות לא נרשמו אירועים חריגים של ממש בקלפיות. המצביעים עצמם, כמו גם יתר הפעילים שהתגודדו בקלפי המרכזית בסניף הדואר ברחוב סלאח א-דין במזרח ירושלים, נראו מחוייכים מתמיד. כחלק מהמשחק הדמוקרטי, השמיעו חלקם קריאות קולניות אל העוברים ושבים להצביע עבור מפלגותיהם, ובכלל זה עבור הפתח, המועמדים העצמאיים ומועמדי השמאל.

 

"היום - יום הדמוקרטיה הפלסטיני", סיפר הבוקר העיתון "אל-קודס" היוצא לאור במזרח ירושלים. את אווירת החג ניתן היה להרגיש היטב במזרח העיר, זאת לצד רצון הבוחרים לזכות בעצמאות ולהצטרף למדינה הפלסטינית. "היום זהו יום חג עבורנו, כמו חתונה", אמר ל-ynet אבו נזיה, תושב ראס אל-עמוד. "אנחנו מקווים שבקרוב ישראל תסתלק מכאן כמו שעזבו הטורקים והבריטים. לאנשים רבים כאן יש תקווה". חברו, אבו אנס, הוסיף כי "בכל מקרה, תנועת המצביעים כאן היא רבה יותר מאשר לבחירות תפקיד יו"ר הרשות לפני שנה ושל המועצה המחוקקת בשנת 1996".


מזרח ירושלים. מקווים להצטרף לרשות הפלסטינית (צילום: רועי נחמיאס)

 

תושבי מזרח ירושלים מצביעים היום במסגרת הבחירות למועצה המחוקקת, במתכונת דומה לזו שנרשמה בבחירות הקודמות לפני כעשר שנים. קלפיות נפתחו בשכונות בית חנינא, שועפט, א-טור, סלאח א-דין ושער שכם, זאת לצד הקלפיות באזורים של שטחי הרשות כמו אבו דיס, עזריה, א-זעים, שייח סעד ועוד, אשר לפי החלוקה הפלסטינית נכללות אף הן במחוז ירושלים המיוצג בפרלמנט הפלסטיני. על פי העיתון "אל-קודס" בקרב כוחות הביטחון, שכבר הצביעו, נרשמו מעל 85 אחוזים מבעלי זכות הבחירה.

 

ההערכה בקרב גורמים פלסטינים היא כי למרות הבאזז שייצר החמאס בישורת האחרונה, תנועת הפתח תנצח במזרח העיר וזאת בשל מעמדה החזק יחסית באזור. חמאס, להערכת אותם גורמים, תרשום הישגים באזורי הפריפריה כמו שועפט, שייח סעד ואחרות. עוד הם הוסיפו כי אם תנועת חמאס תנצח ביום הבחירות במחוז ירושלים, הדבר ייחשב להפתעה מרעישה וזאת בשל אחיזתה המשמעותית של תנועת הפתח בשטח.


בחירות במזרח ירושלים. כולם הולכים לקלפי (צילום: רועי נחמיאס)

 

לדברי הגורמים הפלסטינים, תנועת הבוחרים ערה הפעם, להבדיל מבחירות קודמות, וזאת בשל השתתפותה של החמאס הידועה

 כבעלת תשתית לוגיסטית טובה. התחזקות החמאס היא גם זו שהגבירה את החשש אצל מועמדי הפתח והמועמדים העצמאיים, שעושים הפעם הכל כדי להביא מצביעים לקלפיות.

 

גורמי ביטחון צפו כבר אמש כי באזור ירושלים יהיה אחוז הצבעה גדול יחסית וזאת לאור מספר פתקי ההצבעה הגבוה שהועברו מהשטחים למזרח ירושלים. יצויין כי תושבי מזרח ירושלים משלשלים את פתקי ההצבעה לתיבות בסניפי הדואר באזור ואלו נשלחות לשטחים לצורך ספירת הקולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי נחמיאס
מצביעים במזרח ירושלים. "כמו חתונה"
צילום: רועי נחמיאס
אבו עלא ממש את זכות הבחירה
צילום: איי אף פי
מומלצים