שתף קטע נבחר

בליכוד ובעבודה בירכו: "היום לפיד, מחר קדימה"

בעקבות פרישתו של לפיד משוכנעים בשינוי שיצליחו להסתדר בלעדיו. "שינוי תוכיח שהיא ראויה לאמון הציבור", אמרו. ח"כ ישי איחל הצלחה ללפיד, ותקף: "זה ניצחון המצפון, המסורת והחינוך היהודי על מפלגת שינוי"

"אתמול זה קרה לד"ש ברשות יגאל ידין ושמואל תמיר, היום זה קרה לשינוי ברשות לפיד ופורז ומחר זה יקרה לקדימה בראשות אולמרט ופרס", כך אמר היום (ד') חבר הכנסת מיכאל איתן (ליכוד), בתגובה להודעת פרישתו של יו"ר תנועת שינוי, יוסף (טומי) לפיד.

 

  

במסיבת עיתונאים שקיים, אמר לפיד: "שינוי במתכונתה הנוכחית איננה ראויה לאמון הציבור. תם ונשלם פרק בחיי, פרק שאני גאה בו". לפיד נטל על עצמו אחריות לקריסת המפלגה בסקרים, אך לא שכח להחמיא לעצמו על העלייה המטאורית: "אם זכיתי בחלק לא מבוטל בקרדיט להישגי שינוי, אני חייב לקחת על עצמי גם אחריות על קריסת המפלגה כרגע - לוקח אחריות אך לא מרגיש אשם".

 

ח"כ אופיר פינס (העבודה) הצטרף לדבריו של איתן שקדימה תלך בעקבות שינוי. פינס: "טומי לפיד ייזכר כפוליטיקאי שנון שהוסיף עניין רב לשיח הציבורי בישראל. גם אם לעיתים הייתה נימת דבריו צורמת במקצת. גורלה העגום של שינוי צריך שישמש כאות אזהרה לכל התומכים הפוטנציאלים של קדימה שעלולים למצוא את עצמם מצביעים למפלגת מצב רוח שגורלה לא יהיה שונה מזה של שינוי. התפוררות שינוי הוכיחה שאין זכות קיום למפלגה המבוססת על אדם או נשוא אחד וכפי ששינוי נעלמה כך גם יקרה לקדימה".

 

מי שהפתיע היה יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, שלמרות הריחוק הפוליטי, התקשר ואיחל ללפיד הצלחה בהמשך דרכו. ישי אמר בתגובה לפרישה ש"זהו ניצחון המצפון, המסורת והחינוך היהודי על מפלגת שינוי". לדבריו, "באף דמוקרטיה אין זכות קיום למפלגת שנאה והרס".

 

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל הצטרף לברכות על פרישתו של לפיד: "ברוך שפטרנו, אמנם אין בי שמחה לאיד אך גם אין בליבי צער על כך שהמערכת הפוליטית הוקיעה מקרבה אדם שהחדיר לשיח וסיג הציבורי שנאה תהומית. אני משוכנע שבעזרת השם סופה של קדימה והעומד בראשה יהיה זהה. זו סופה של מפלגת מצב רוח ללא ערכים וללא עמוד שדרה אידאולוגי המתרגמת שנאה לקולות בקלפי", אמר הנדל.

 

בסיעת מרצ-יחד, שיכולה רק להרוויח מפרישת לפיד ומקריסת שינוי, נשמו לרווחה. יו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון אמרה שהמערכת הפוליטית משתחררת היום ממי שהפך את השנאה, השוביניזם, גסות הלב והפה לחזות הכל. "לפיד, שהתיימר לדבר בשם הדמוקרטיה, לא קידם אותה בממשלה ולא קיבל הכרעה דמוקרטית במפלגתו", אמרה גלאון

 

יו"ר מרצ-יחד, יוסי ביילין, הצהיר שתנועתו תהווה אלטרנטיבה למצביעי שינוי, לדבריו "מרצ הייתה ונשארה נושאת הלפיד האמיתית של חופש מדת". ביילין קרא לכל מי שמאמין בזכותם של אנשים חופשיים לא להיכנע לכפייה דתית, "לתת יד למאבק האמיתי של מרצ למען הגשמה זו ללא שנאה, ללא זלזול אך מתוך נחישות ועקביות".

 

התגובה הישירה במערכת הפוליטית הייתה של ראש מפלגת חזית יהודית לאומית, ברוך מרזל שאמר: "השם נתן השם לקח, יהי שם השם מבורך. לפיד התנהג ביוהרה, שחצנות, ושנאה לתורת ישראל והיום הקב"ה מלמד אותו לקח".

 

שינוי: "יצא העוקץ מהאיש שמאמין בדמוקרטיה ובשלטון החוק"

 

מי שבחירתו למקום השני ברשימת שינוי לכנסת גרמה לכל המהומה, רון לווינטל תקף את יו"ר מפלגתו היוצא. לוונטל: "האיש אשר הסתגר שבועיים בביתו כמו בגין בסוף דרכו, בא לכאן היום כדי למלמל משהו על חבורת עסקנים שאותה הנהיג במשך שנתיים. יצא העוקץ מהאיש שמאמין במינהל תקין, בדמוקרטיה ובשלטון החוק".

 

חבר הכנסת אהוד רצאבי, שנבחר למקום השלישי ברשימת שינוי לכנסת, חלק על דבריו של לפיד לפי שינוי אינה ראויה לאמון הציבור. "שינוי ראוייה לאמון הציבור והיא תוכיח זאת", אמר רצאבי.

 

צעירי שינוי, שהפגינו לפני מספר ימים מול ביתו של לפיד, אמרו בתגובה לפרישה: "אנחנו מצרים על פרישתו של טומי ואנחנו נמשיך להילחם על עקרונותינו". צעירי המפלגה הוסיפו שהם משוכנעים ששינוי תהיה פעם נוספת הפתעת הבחירות, "כיוון שהדרך חשובה יותר מהפרסונה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, רועי נחמיאס, אטילה שומפלבי ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
"כמו בגין". לפיד
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
"היום שינוי. מחר קדימה". איתן
צילום: אלי אלגרט
צילום: גבי מנשה
אות אזהרה. פינס
צילום: גבי מנשה
צילום: גיל יוחנן
"אין זכות קיום". ישי
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודו בכר
"יצא העוקץ מהאיש". לווינטל
צילום: דודו בכר
מומלצים