שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחריף המשבר במוזיאון ת"א

  למרות שהעיסקה עם סמי עופר טרם אושרה - השלט כבר ניתלה. ובתוך כך: קרן ריץ ביטלה את תרומתה. תורמת אחרת החליטה להוציא אוסף יקר מהמוזיאון

  העיסקה בין התורם סמי עופר לעיריית תל אביב טרם אושרה - אבל השלט בעניין כבר נתלה במוזיאון.

   

  במסגרת העסקה, שטעונה עדיין אישור של שר הפנים, דרש עופר כי המוזיאון יישא את שמו ושם רעייתו, אביבה, בתמורה לתרומה של 20 מיליון דולר. דרישה זו לצד סעיף האזהרה בטאבו המאפשר לעופר הטלת וטו בכל הנוגע לנכסי הנדל"ן של המוזיאון, עוררו את זעמם של רבים. בעקבות פנייה של ynet למבקר המדינה בעניין אף הודיע המבקר כי בכוונתו לבדוק את הנושא.

   

  בסוף השבוע הודיעה הנהלת קרן ריץ' כי היא חוזרת בה מכוונתה להעביר תרומה בסך 2.5 מיליון דולר לבניית האגף החדש של המוזיאון - וכי תקפיא לעת עתה תרומה נוספת שהובטחה השנה לספריית המוזיאון. קרן ריץ' היא אחת מהקרנות הגדולות בישראל ותרומתה לעשייה התרבותית והחינוכית בארץ עומדת על כשישה מיליון דולר בשנה.

   

  עוד מספר תורמים ובהם חברת הוועד המנהל של המוזיאון, אספנית האמנות רעיה יגלום הביעו כוונות דומות. בראיון ל-ynet אמרה יגלום בעבר כי אם תמומש העסקה בכוונתה לפעול להוצאת אוסף התמונות שתרמו למוזיאון גיסה וגיסתה, מרי וסיימון יגלום. כעת אומרת יגלום כי בכוונת המשפחה לממש את האיום.

   

  "המשפחה דורשת את האוסף בחזרה. הדברים נכתבו באופן ברור ומובהק במכתב שנשלח לראש העיר ולהנהלת המוזיאון על ידי בניהם של מרי וסיימון יגלום. כעת אנחנו מחפשים מוזיאון אחר להעביר אליו את האוסף. מעניין מתי יתעוררו ראש העיר ומנהל המוזיאון ויבינו את גודל השגיאה שעשו. אולי כשיישארו בלי כסף ובלי תמונות", אמרה, "מוזר בעיני שהנהלת המוזיאון מיהרה לתלות את השלט החדש למרות שהעסקה טרם קיבלה את אישורו של שר הפנים כפי שנדרש על פי החוק". אוסף יגלום, אחד מהאוספים הראשונים של המוזיאון, כולל בין היתר תמונות של מודליאני, שאגאל, סזאן, סיסלי, בונאר ומאטיס ושוויו נאמד בעשרות מיליוני דולרים. 

   

  מועצת המוזיאונים המייעצת לשר החינוך התכנסה אחר הצהריים (א') לדיון במשבר שנוצר בעקבות העסקה בין המיליונר סמי עופר לבין מוזיאון ת"א לאמנויות. הדיון במועצת המוזיאונים נערך בדלתיים סגורות ונציגי התקשורת שביקשו להשתתף בו הוצאו מן האולם. במסגרת הדיון בדקו חברי המועצה את פרטי ההסכם ואת השלכות העסקה על כלל המוזיאונים בארץ.

   

  ממשרד החינוך והתרבות נמסר בתגובה: "מועצת המוזיאונים תעביר את חוות דעתה לשר שטרית לאחר קיום דיון עם נציגי המוזיאון והעיריה שייערך בימים הקרובים. אין לנו כוונה להתדיין בעניין קודם לכן מעל גבי העיתון. בכל הנוגע לנושא הקפאת התרומה של קרן ריץ' למותר לציין כי העובדה ידועה למועצת המוזיאונים וגם היבט זה יידון במסגרתה לאחר שתישמע עמדת נציגי המוזיאון והעיריה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים