שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  דורון תבורי פוטר מתפקידו כמנהל תיאטרון חיפה

  ההחלטה התקבלה בישיבת הדירקטוריון לאחר שבועות של התדיינויות בנושא. ראש עיריית חיפה: "תבורי לא עמד בהבטחתו"

  לאחר שבועות של רחשים ושמועות בדבר פיטוריו הקרבים של מנהלו האמנותי של תיאטרון חיפה, דורון תבורי, התקבלה אמש (ב') החלטה. דירקטוריון התיאטרון, שהתכנס לדון בעניין, החליט להדיח את תבורי מתפקידו. ההחלטה התקבלה ברוב של תשע קולות מול שני מתנגדים. תבורי עצמו טרם קיבל הודעה רשמית בדבר ההחלטה, אם כי חברים בדירקטוריון יידעו אותו באופן לא פורמלי מייד עם תום הדיון.

   

  תבורי, מהשחקנים והיוצרים הבולטים בתחום התיאטרון הישראלי, מונה לתפקיד לפני כשבעה חודשים על ידי יו"ר הדירקטוריון לשעבר, אבי תל, מתוך מחשבה כי התיאטרון זקוק לקו אמנותי מובהק בכדי שיוכל להציע לקהל החיפני אופוזיציה לסדרות המנויים של אולם תיאטרון הצפון.

   

  חברי וועדת החיפוש אמרו עם המינוי: "תיאטרון חיפה בניהולו של תבורי יהיה איכותי וההקפדה על הפרטים הקטנים תהיה נושא הדגל. הרפרטואר, כפי שהציג אותו תבורי בפני הוועדה, מגוון ומעורר עניין".

   

  היום מתברר כי הסיבה שבגללה נבחר תבורי לתפקיד, היתה זו שהביאה בסופו של דבר לפיטוריו. לאורך החודשים האחרונים התנהלו עימותים חריפים בין תבורי למנכ"ל התיאטרון המכהן, ישראל בן שלום, על רקע חילוקי דעות אמנותיות. צעדיו של תבורי הוצרו ונאסר עליו לקיים מו"מ מול יוצרים ושחקנים. "המושכות הכספיות והארגוניות הן באופן מוחלט בידי המנכ"ל, כך שכלי העבודה העיקרי שלי הוא מיתרי הקול", אמר תבורי.

   

  אחת מנקודות השיא של המשבר התגלעה בחודש דצמבר, אז הפסיק המנכ"ל באמצעה התקשרות שבעל פה בין תבורי לבין היוצרים ענבל פינטו ואבשלום פולק, שאמורים היו ליצור קופרודוקציה חדשה לעונה הנוכחית בתיאטרון. לקראת סוף חודש דצמבר הוריד המנכ"ל מהבמה את "הדוכסית של אמלפי" לאחר 16 הצגות בלבד. תבורי, שהתייחס להצגה כאחת מהפקות הדגל של העונה, רתח ושתק. בן ישראל מצדו אמר: "זה מדכא מדי. הקהל רוצה דברים אחרים, ואנחנו, שנמצאים במלחמה מתמדת מול מפעלי המנויים, צריכים לכוון לטעמו". את הרגע הזה מסמנים בתיאטרון כשבירת כלים. "זו היתה התערבות בתכנים אמנותיים, ואת זה דורון לא יכול היה לסבול", נאמר ל-ynet שלא לייחוס.

   

  שבוע לאחר מכן פיטר המנכ"ל שישה שחקנים שהביא תבורי לתיאטרון. הפיטורין גררו גל של תגובות שהציפו לראשונה מעל פני השטח את ההתנהלות בין השניים. "מהיום הראשון היה ברור שישראל בן שלום רוצה את ראשו של תבורי. הוא ידע שהוא לא יקבל אותו על מגש, אז הוא פיטר אותנו", אמרה בראיון ל-ynet השחקנית אייר וולפה לאחר פיטוריה, "יש בתיאטרון שני כוחות מנוגדים וצר לי לומר שהרעים ניצחו. דורון שאף לתיאטרון אמנותי יוצר וישראל רצה הפקות מסחריות. הכסף אמר את שלו".

   

  תבורי המשיך לשתוק בעוד בן שלום מגלגל את האשמה במצבו של התיאטרון לפתחו. "למרות הגירעון שסחבנו בשנת 2004, תיאטרון חיפה הצליח להתאושש וסיים את השנה עם עודף תפעולי, אבל מהרגע שבו נתנו למנהל אמנותי את כל הכלים והתקציבים, שקענו בבוץ. הבעיה של תיאטרון חיפה היא כישלון אמנותי שגורר הפסדים", אמר המנכ"ל בראיון ל-ynet.

   

  "המקום הזה מתנהל כמו שוק"

   

  בתיאטרון חיפה ניתנה הוראה שלא להוציא הודעה רשמית בעניין פיטוריו של המנהל האמנותי. כל שאלה בעניין מופנית לדובר עיריית חיפה. "אנחנו מנועים לגעת בזה, כיוון שכל העסק קשור בעניינים משפטיים", אמרו. מאחורי הקלעים זועמים על ההתנהלות: "מצב התיאטרון על הפנים. המקום הזה מתנהל כמו שוק.

  ידענו שבסופו של דבר דורון תבורי יפוטר, אבל כל ההתנהלות שמאחורי ההליך בלתי סבירה וכוחנית. צר לנו שתיאטרון, גוף תרבות, מתנהג בצורה שכזו", אמרו היום עובדים בתיאטרון.

   

  ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שתמך בפיטוריו של תבורי, אומר: "תיאטרון חיפה הוא ספינה טובעת כבר שנים. כשנכנסתי לתפקיד קיבלתי תיאטרון עם גרעון אסטרונומי של 16 מיליון שקל והנהגה אמנותית שלא הצליחה להרים את המעמסה. הדירקטוריון החליט למנות את דורון תבורי מתוך מחשבה שהוא ירענן את מפעל המנויים שקרס ויחזיר את הקהלים שברחו. עם המינוי אמר לי תבורי שהוא יכוון למיינסטרים בכדי להחזיר קהלים. הוא לא עמד בהבטחתו. הוא רצה יד חופשית וקיבל, אבל חרג מתקציבי הפקה וגרם לבריחת קהלים. בריחת קהל במקביל לחובות העצומים פגעה אנושות בתזרים המזומנים של התיאטרון, עד כדי כך שהתיאטרון התקשה לעמוד אפילו בתשלום משכורות. לדאבוני, תבורי לא הצליח להחזיר קהלים, להיפך. שתי ההצגות שהעלה - 'הצמא והרעב' ו'הדוכסית של אמלפי' - הבריחו את הקהל המועט שנשאר. הפתרון היחיד לתיאטרון היא תוכנית הבראה שתכלול פיטורים וביטול ההסכמים הקיבוציים האנכרוניסטיים שמונהגים בתיאטרון וכוללים חוזים מופרכים שאין להם אח ורע בתיאטרון הישראלי בעלויות בלתי סבירות. לצד זה התיאטרון חייב למצוא הנהלה אמנותית מובילה שתחזיר אותו לדרך המלך. אני נחוש לעשות את זה".

   

  דורון תבורי אומר בתגובה: "לא היו דברים מעולם. לאחר שמסרתי תגובה מפורטת בשימוע לכל השקרים שהוטחו כלפי איני רוצה להיגרר שוב למי המדמנה האלה".  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים