שתף קטע נבחר

כתב אישום נגד הרב של צפת שהסית נגד ערבים

הרב כינה את הערבים "אויבי המדינה", בעקבות הפיגוע בצומת מירון בו ירדו שתי סטודנטיות ערביות מהאוטובוס לפני שהמחבל המתאבד פוצץ את עצמו. בראיון לתקשורת אמר הרב: "הסטודנטים הערבים הם נטע זר בצפת ומסכנים את תושביה לא רק מבחינה בטחונית, אלא גם מבחינה מוסרית"

פרקליטות מחוז צפון הגישה היום (ד') לבית משפט השלום בנצרת כתב אישום נגד הרב הראשי של צפת, שמואל אליהו, בגין התבטאויות גזעניות כנגד ערבים במסגרת ראיונות שהעניק בכלי תקשורות שונים. הרב מואשם בשלושה סעיפי אישום בעבירות של פרסום הסתה לגזענות.

 

מכתב האישום שאושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז עולה שבאוגוסט 2002 אמר הרב בראיון לערוץ 7: "אסור לשבת בשקט צריך לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת. אני אומר זאת במפורש ולא מפחד מאף אחד". עוד אמר הרב אליהו: "האנשים האלו הם פשוט אויבי המדינה". בנוסף, בכל הזדמנות בו התבקש הרב להתייחס לסטודנטים הערבים הלומדים במכללת צפת הוא השתמש בביטואים גזעניים נגדם.

  

הרב אמר את הדברים בעקבות הפיגוע באוטובוס בצומת מירון בו נרצחו תשעה בני אדם. לפני שהמחבל המתאבד פוצץ את עצמו ירדו מהאוטובוס שתי סטודנטיות ערביות שלמדו במכללת צפת, מבלי להזהיר את יתר נוסעי האוטובוס. בהזדמנות אחר בראיון לגלי צה"ל אמר הרב אליהו: "קשה לנו עם כל כך הרבה סטודנטים שרובם הגדול מעריצים את המתאבדים. אני רוצה להגן על החיים שלי כשאנשים מעריצים מתאבדים".

 

בהזדמנות אחרת מייד אחרי הפיגוע, אמר הרב ש"הסטודנטים הערבים הם נטע זר בצפת ומסכנים את תושביה לא רק מבחינה בטחונית, אלא גם מבחינה מוסרית. הוכחה חותכת על-כך קיבלנו השבוע, כאשר סטודנטית ערביה שידעה על הפיגוע העומד להתרחש בצומת מירון, לא מנעה זאת. סטודנטית זו אינה מייצגת את הפרט, אלא את כלל הסטודנטים הערבים במכללה, שאינם מכבדים את ימי הזכרון של מדינת ישראל ומבזים את דגל המדינה בטקסים ממלכתיים.

 

שנתיים לאחר מכן ביולי 2004 הופצו ברחבי צפת מודעות העוסקות בחטיפת בנות יהודיות על ידי ערבים. בראיון שהעניק הרב לרשת ב' אמר: "אני קורא לא להשכיר דירות לערבים ולא למכור דירות לערבים, גם אם תגיד את המילה גזען עשרים פעם אני לא מתרשם מהמילים האלה".

 

גם כאשר נפתחה חקירה נגד הרב הוא המשיך עם אמירותיו. בתגובה לפתיחת החקירה נגדו אמר אליהו: "לצערי, ברור לחלוטין שרוב האוכלוסייה הערבית בגליל מזדהה עם הגרועים שבאויבנו. הערבים עושים חגיגות כשיש פיגוע, עוזרים למפגעים ולמתאבדים, ועושים עצרות תמיכה וכן תומכים בהם כלכלית".

 

בעקבות הגשת כתב האישום דורש המרכז לפלורליזם יהודי את השעייתו המיידית של הרב מתפקידו. במרכז, שעתר ונאבק למען הגשת כתב האישום בגין התבטאויותיו הגזעניות של הרב, אומרים היום שאם הרב לא ישעה את עצמו הם יפנו לממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, האחראי על מערך שירותי הדת, וידרשו את התערבותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מואשם. הרב שמואל אליהו
צילום: שאול גולן
מומלצים