שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רט"ג שינתה דעתה: מתנגדת להקמת יישוב בגלבוע
  כשנה וחצי לאחר שרשות הטבע והגנים הסכימה למסור חלקים משמורת הטבע בגלבוע לטובת הקמת יישוב על מצבורי פרחי אירוס הגלבוע, התברר כי מרבית חברי מליאת הרשות תומכים בשינוי ההחלטה. בימים אלה בוחנת חוקרת של המועצה הארצית לתכנון ובנייה את אלפי ההתנגדויות שהוגשו כנגד הקמת היישוב מיכל

  מליאת רשות הטבע והגנים שינתה את דעתה והחליטה בשבוע שעבר להתנגד להקמת היישוב מיכל בשמורת הטבע בגלבוע.

   

  עד כה תמכה הרשות בהקמת יישוב בן 120 יחידות דיור, למרות שהוא מיועד לקום בתחומי שמורת הטבע בגלבוע, ולמרות שהשטח שיועד לו נמצא באחד משני הריכוזים העיקריים של אירוס הגלבוע - פרח נדיר שהגלבוע הוא מקום גידולו היחיד בעולם. הרשות וויתרה על השטח בשמורה, בתמורה לשטח אחר - כחלק מעסקה עם המועצה האזורית בית שאן. 

   

  המאבק כנגד הקמת היישוב מיכל באזור המיועד נמשכת מזה זמן רב. אלפי התנגדויות הוגשו למועצה לתכנון ובנייה על ידי מדענים, ארגוני סביבה ואזרחים. בימים אלה פועלת חוקרת מטעם המועצה הארצית לתכנון ובנייה ובוחנת את ההתנגדויות.

   

  החברה להגנת הטבע, שמנהלת מזה זמן רב מאבק ציבורי כנגד הקמת היישוב, טוענת כי מדובר באחד משטחי הטבע והנוף המיוחדים והרגישים בארץ, וכי הקמת היישוב תגרום לפגיעה סביבתית אדירה וחסרת תקנה באזור חשוב זה. זאת ועוד: בחל"ט מזכירים כי תוכנית היישוב עומדת בסתירה מוחלטת למדיניות התכנון של מדינת

  ישראל, הדוגלת בחיזוק יישובים קיימים על פני הקמת חדשים. 

   

  מרשות הטבע והגנים נמסר כי לאחר שמליאת הרשות החליטה, לפני כשנה וחצי, שלא להתנגד להקמת היישוב מיכל,  הנחה מנכ"ל הרשות, אלי אמיתי, את חטיבת המדע ברשות לבצע סקר לבחינת מיקומי ריכוזי אירוס הגלבוע באזור. ממצאי הסקר הראו כי באזור הר יצפור יש כ-650 ריכוזים של אירוס הגלבוע, ורשות הטבע והגנים הגישה חלופה תכנונית המותירה בתחומי היישוב המתוכנן כ-250 ריכוזי אירוס הגלבוע. לאור ממצאי הסקר הוחלט להעלות מחדש את הנושא לדיון במליאת הרשות, שזומנה על ידי היו"ר החדש, האלוף (מיל') אורי אור. בישיבה התקיים דיון סוער שבסופו תמכו מרבית החברים בשינוי עמדת הרשות.

   

  המשך הדיונים בנושא צפויים להתקיים ביום ג' במועצת גנים לאומיים ושמורות טבע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אירוס הגלבוע
  צילום: איתמר גרינברג, החברה להגנת הטבע
  מומלצים