שתף קטע נבחר

המסלול האדום: טיול אופניים בשביל הכלניות

הרכיבה היא אחד אחד, אבל הכלניות הן אחת-אחת. זה הזמן, ממש עכשיו, להתנסות ברכיבה מאתגרת ב"סינגל" - שביל האופניים הצר והמסומן שסמוך לקיבוץ בארי. ויש גם המלצות אזוריות למשפחות ומתחילים

בימים אלה, כשהפריחה בנגב המערבי בשיאה, הכלניות האדומות ממלאות את השדות בפריחתן ובאיזור חוגגים את פסטיבל "דרום אדום", ההמלצה הכי חמה לרוכבי האופניים היא לרכוב ב"סינגל" של קיבוץ בארי. לא פשוט לתאר את מרבדי הכלניות שפורחות שם. אפשר אולי לתמצת את זה לקלישאה בנוסח "יופי שאין דומה לו", אבל הכי כדאי פשוט להמליץ לכם לנסוע לראות את זה בעצמכם. 

 

(צילום וידאו: עדו נגיד)

 

משמעות המונח "סינגל טרק" היא "שביל רכיבה צר". האקדמיה העברית ללשון עדיין לא מצאה נוסח עברי הולם, אך הכוונה היא לשביל צר המאפשר אך ורק לרוכב אחד לעבור בו. חווית הרכיבה בשביל מסוג זה שונה לחלוטין מנסיעה בשביל רחב - אופי הרכיבה מחייב התמודדות אחרת, הנוף קרוב אליך מתמיד, והאתגר מספק אדרנלין שנותן גוון שונה לחוויה.

 

הסינגל של בארי הינו סינגל האופניים הייעודי היחידי שסומן עד כה בארץ ע"י הרשויות. לפני כשנה, במענה ליוזמה של שלושה רוכבים מקיבוץ בארי, סימנה הקרן הקיימת לישראל את השביל הארוך והמקסים הזה בסימונים מיוחדים לרוכבים. המקום הפך לאתר עלייה לרגל, בעיקר בתקופה שבין ינואר למרץ.

 

בלי לנווט

 

שביל האופניים, "הסינגל", מתחיל בסמוך לכניסה לקיבוץ בארי. שילוט בחניון הסמוך לפנייה מהכביש הראשי (כביש 232) אל כביש הגישה לקיבוץ מורה על תחילתו. אורך השביל כ-24 ק"מ והוא כולל כמה אלמנטים ברמת רכיבה בינונית-קשה שרק רוכבים מנוסים יצליחו לצלוח. הסינגל הוא מעגלי, ויש אפשרויות "לקצר" אותו דרך כמה דרכי שטח המצטלבות איתו לאורכו. לרוכבים מנוסים לא תהיה בעיה לרכוב את כל המסלול. הייחודיות

של השביל מתבטאת בסימון הנפלא שמאפשר לרכוב בביטחה ללא חשש לאבד את הדרך. עבור מי שניווט אינו הצד החזק שלו, זו ממש מתנה משמיים.

 

לאורך המסלול יש כמה וכמה נקודות עצירה, כשהמרכזית ביניהן היא אתר בארי הישנה בה ניתן לראות את בית הביטחון, מגדל המים והאנדרטה שנותרו מהמבנים הראשונים של הקיבוץ. הנוף הסובב אותנו לאורך כל הדרך בנוי מבתרונות שנוצרו בשל התחתרות הנחלים באדמת הלס, המונעת את חילחול המים למעמקי האדמה. תופעה זו גרמה לנופים המצוקיים המיוחדים. באיזור אף ניתן לראות שרידים מהתקופה הבריטית ובהם מכרות גופרית, מחסני תחמושת, בארות מים ועוד. השבועות הקרובים הם תקופת השיא של הפריחה באזור, ואין מתאימה ממנה לביקור בו.

 

מסלולי משפחות

 

בנוסף לסינגל, יש באיזור עוד כמה וכמה אפשרויות לרכיבה קלה ומשפחתית - רכיבה על שבילים רחבים ונוחים לכל רמה. ב-3 השבתות הקרובות, במסגרת אירועי "דרום אדום", יהיה ניתן לשכור אופניים ולקבל מידע אודות מסלולי רכיבה גם בפארק אשכול ובכניסה לקיבוץ רוחמה. מפארק אשכול אפשר לרכוב לאורך נחל הבשור ולעבור בגשר החבלים המיוחד החוצה אותו. קיבוץ רוחמה שוכן ליד שטחי הפריחה היפים של בתרונות רוחמה ושל שמורת פורה הנמצאת עתה בשיא פריחתה. 

 

בעקבות הנהירה אל האיזור, הוקם בכניסה לקיבוץ בארי מרכז אופניים בשם "לה מדווש", שמספק מידע נרחב על כל האפשרויות לטיולי אופניים באיזור, השכרת אופניים, תיקונים, ואפילו מקלחת, קפה ונשנושים לאחרי הרכיבה. לפרטים נוספים: לה מדווש 08-9949374, 054-7918071.

 

איך מגיעים? בצומת שער הנגב (ליד שדרות) פונים דרומה אל כביש 232. לאחר מספר ק"מ מגיעים לצומת סעד, בה יש לפנות מזרחה (שמאלה) ולאחר כ-300 מטר לפנות שוב ימינה. ממשיכים בכביש 232 ופונים ימינה לכיוון קיבוץ בארי. החנייה היא בכניסה לקיבוץ, בסמוך ל"לה מדווש". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מתברברים
צילום: רונן בהנמפר
כן מתאתגרים
צילום: רונן בהנמפר
מאוד נהנים
צילום: רונן בהנמפר
מומלצים