שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

בתי כנסת בארץ הקודש

היישוב היהודי שלפני קום מדינת ישראל כלל לא רק חלוצים ופועלים אלא גם קהילות ותיקות וחדשות של שומרי מצוות ומסורת. צולם ביום חול - הצצה מלאת אמונה לבתי כנסת בשנות הארבעים של המאה שעברה

בנייתו של בית הכנסת "החורבה" בירושלים החלה במאה ה-18, בידי רבי יהודה חסיד וחסידיו, והושלמה כ-150 שנה מאוחר יותר. בית התפילה שניצב ברובע היהודי של העיר העתיקה היה למרכזה הירושלמי של עדת אשכנז. במלחמת העצמאות נחרב המבנה, וכיפתו הגדולה והמצויירת קרסה. קשת אבן בודדה ששרדה את ההפצצות ושוחזרה לאחר מלחמת ששת הימים ומשמשת עדות אחרונה לבית הכנסת הגדול והמפואר שפעל במקום. 

 

לפניכם תצלומים נדירים שצילמו בני הזוג טרודי ומיקו שוורץ בשנות ה-40, המתעדות את בית כנסת החורבה, לפני החורבן, ובתי כנסת עתיקים נוספים בארץ ישראל. התיעוד לתצלומים בוצע באופן חלקי ובשפה האנגלית, וייתכן כי נפלו בכתבה אי דיוקים. נשמח אם גולשים המזהים את האתרים יאששו או יתקנו את הכיתובים.  


בית כנסת "החורבה". הרובע היהודי, ירושלים

 


תקרת בית הכנסת החורבה

 


"עץ חיים"

  


בית כנסת בעיר העתיקה. כיתוב על השער: "….רב מנחם מאנש בר ירו.. ואשתו מלכה.."

 


בית כנסת בצפת

 


בית כנסת "אמת" בצפת

 


 

בית כנסת "ישורון"

 


כיתוב על השלט: "בית הכנסת תפארת ירושלם דכולל אמריקה"

 


בית כנסת בוכרי. מעל הבימה כתוב: "זאת הבימה התנדבה האשה הנכבדה והצנועה מרת רבקה אלמנת מוציון פינחסוף נע בהשתדלות מואלעזר קאזי סיון תרע"ב"

 


בתי כנסת תימני

 


בית כנסת "ניסן-בק"

 


כיתוב על הבמה: "..במה זו הוקמה מחדש.. הגביר רב הפעלים.. ישראל אהרון בר נחמן המכונה מר הרי פישל ורעיתו הגברת מרת.. מינה.. בת שמעון הנגיד מניורק…"

 


בית כנסת בפקיעין

 

התמונות הבאות נמצאו ללא כל פרט שיסגיר היכן ומתי צולמו:


 

 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מזוהה
בית הכנסת בן-זכאי
בית כנסת בוכרי
ציור תקרה עליו שמות שבטי ישראל
לא מזוהה
לא מזוהה
מומלצים