שתף קטע נבחר

שדות הקטל של גטיסברג

השנה: 1863, מלחמת האזרחים האמריקנית. מאות אלפי לוחמים מצבאות הדרום והצפון כבר נהרגו. מהקרב הגדול ביותר, גטיסברג, נשארו מוזיאון והמון קברים

מי שרוצה ללמוד מה מסוגלים בני עם אחד כאשר לעשות אחד לשני ומה קורה כאשר פורצת מלחמת אחים זה המקום בשבילו: שדה הקרב העקוב מדם בגטיסברג, שבו התחולל הקרב הגדול והמכריע (1-3 ביולי 1863) בין כוחות הצפון והדרום במלחמת האזרחים של ארה"ב.

 

ממרחק של כמעט 150 שנה קשה אולי להבין זאת, אבל המלחמה פרצה על רקע הדרישה לבטל את העבדות בארה"ב. הצדדים היריבים היו הדרום

 החקלאי, שלא הסכים לוותר על העבדים השחורים, והצפון המתועש, על רקע בחירתו (1860) של הנשיא אברהם לינקולן שהתנגד לעבדות. המלחמה פרצה לאחר שהדרומיים (13 מדינות דרומיות שפרשו מארה"ב והקימו קונפדרציה משלהן) פתחו באש על מבצר סמטר (בדרום קרוליינה) באפריל 1861. מלחמת האחים עלתה בחייהם של יותר מ-600 אלף חיילים משני הצדדים.

 

למרות נצחונות ראשונים של הדרומיים, הכריעה לבסוף העדיפות הצפונית וההסגר שהטילו אוניות המלחמה של הצפון על נמלי הדרום. מקום מרכזי היה לקרב הנורא בתחילת יולי 1863 בגטיסברג.

 

שדה הנעליים האבודות

 

התחנה הראשונה במסע לאורך שדות הקטל של מלחמת האזרחים היא בעמק שנאנדואה במדינת מערב וירג'יניה, שעבר עשרות פעמים מיד אל יד, ובקרבות שהתנהלו בו נהרגו לא פחות מ-100 אלף חיילים משני הצדדים. בעיירה ניו-מארקט שוכן מוזיאון מעניין, שבו יש תצוגה תלת ממדית ושחזור באמצעות סרט וידאו של מהלך הקרב שהתנהל במקום. שדה הקרב הזה סמוך מאוד לכביש I-81 והמקום נמצא כ-50 ק"מ מדרום לצומת של כביש זה עם כביש I-66.

 

מעניין לצאת לאחר הביקור במוזיאון ולהסתובב בשדה הקרב עצמו. במקום נמצא גם שטח הנושא את השם "שדה הנעליים האבודות" בו הותירו החיילים הצעירים את נעליהם בבוץ הסמיך כדי להקל על הליכתם.

 

לא רק שדות קטל נמצאים באזור צפון עמק שנאנדואה. זו ההזדמנות לבקר באתרים מעניינים נוספים במקום, כמו המערות בסלעי הגיר המצויות באזור. במיוחד מעניינות "מערות לוריי" (Luray caverns) שנמצאות כ-20 ק"מ ממזרח לניו-מארקט. אחת האטרקציות במערה זו היא מערכת נטיפים בצורת עוגב ענקי. כרטיס הכניסה למערות כולל ביקור במוזיאון מכוניות וכרכרות עתיקות – לאוהבי מכוניות עם היסטוריה. קצת דרומה משם, מצפון-מערב לסטוֹנטון נמצא מוזיאון המוקדש לאזורי הספר של ארה"ב.

 

הקרב הגדול, שנכנס להיסטוריה כקרב גטיסברג החל ב-1 ביולי 1863, כאשר

 שני הצבאות הגדולים, הדרום מול הצפון, התנגשו לקרב מכריע, כ-200 ק"מ צפונית-מזרחית לניו-מארקט. כוחות הדרום בפיקודו של הגנרל רוברט א' לי תקפו את כוחותיו של המצביא הצפוני הגנרל ג'ורג' מיד. אחרי קרב עקוב מדם, נותרו במקום לא פחות מ-50 אלף הרוגים משני הצדדים. זו היתה הקזת הדם הגדולה ביותר בקרב שידעה האומה האמריקנית, והקרב הזה חרץ את גורלם של חיילי הדרום.

 

העיירה הקטנה (והממוסחרת מאוד) גטיסברג (Gettysburg) שבמדינת פנסילבניה שוכנת ליד גבול מדינת מרילנד, כ-50 ק"מ מדרום לעיר האריסברג. היא הפכה לאתר הנצחה גדול של אותו קרב נורא ושל מלחמת האזרחים בפרט. רבים מהילדים האמריקנים מגיעים לכאן בטיולי בית ספר, כחלק מלימוד ההיסטוריה האמריקנית.

 

אחד הנאומים המפורסמים שנלמדים בבתי הספר האמריקניים, הוא "נאום גטיסברג" שנשא במקום הנשיא אברהם לינקולן, זמן קצר לאחר הקרב בטקס חנוכת בית הקברות לחללי המערכה. הוא נמשך שתי דקות בלבד, ודווקא בעיני הנשיא לינקולן נחשב הנאום גרוע למדי.

 

מרכז המבקרים הגדול של גטיסברג נמצא באותה תחנת רכבת שממנה ירד אברהם לינקולן, בבואו לנאום בה את נאומו ההיסטורי. לינקולן אינו הנשיא היחיד המונצח באזור, ממערב לפארק שוכן האתר ההיסטורי המוקדש לנשיא דווייט אייזנהאואר (1860-1961). באחוזתו, שאליה פרש עם תום תקופת נשיאותו, יש אוסף של מזכרות אישיות.

 

גופה משעווה

 

אחד הסיורים המומלצים הוא מסלול רגלי במרכז העיר, וכולל כ-14 אתרים מעניינים. בין היתר שווה לבקר במוזיאון השעווה הלאומי של מלחמת האזרחים. בהיכל הנשיאים ונשותיהם שבמוזיאון, הנמצא מול בית הקברות, אפשר לראות את בובות השעווה של נשיאי ארה"ב ונשותיהם. אפילו צעירה בת 20, ג'ני ווייד שמה, זכתה להיכלל במוזיאון: היא היתה האזרחית היחידה שנהרגה בקרב גטיסברג בעת שאפתה לחם לחיילים הלוחמים. הבית שבו פקד אותה הגורל המר נותר כפי שהיה כולל חורי הכדורים, ובובת השעווה ה"מדממת" שלה מתחת לסדין במרתף הבית.

 

אך עיקר העניין הוא הביקור בשדה הקרב עצמו. הסיור מתחיל במרכז

 המבקרים, שהוא בעצם מוזיאון המוקדש למדים ולכלי נשק ולאביזרים שונים ומשונים של חיילי שני הצדדים. במרכז המבקרים תקבלו מפות ואינפורמציה כיצד לערוך סיור עצמאי במרחבי שדה הקטל. אפשר לצרף מדריך פרטי לסיור, תמורת תשלום. במרכז המבקרים נמצאת גם מפה אלקטרונית המציגה את מהלכי הקרב. מומלץ לא לוותר על הסרט המתאר את הקרב, והמוקרן על גבי מסך של 360 מעלות.

 

מי שמתעניין בבתי עלמין היסטוריים, יכול לשוטט בבית הקברות שבו טמונים אלפי חללי אותו קרב. בבית הקברות, הנמצא מול מרכז המבקרים, נקברו חללים ממלחמות נוספות ושל ותיקי המלחמה, גם אלו שנפטרו בשיבה טובה, אך לא ויתרו על זכותם להיקבר במקום המכובד הזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שדה הקרב בניו-מארקט
צילום: יוסף ג'קסון
מומלצים