שתף קטע נבחר

תשעה קבין של יופי

מראש מגדל, מפסגת הר, מקצה מרפסת או ממרומי גג - תשע תצפיות על ירושלים היפה, אחת לכל קבין של יופי

"עשרה קבין של יופי ירדו לעולם - תשעה נטלה ירושלים ואחד כל העולם כולו. אין לך יופי כיופייה של ירושלים", נכתב בתלמוד הירושלמי. תצפיות ונופים בירושלים הם מהדברים היפים בארץ, סליחה, בעולם. יתרון נוסף לתצפיות בירושלים: רואים מהן רק את היופי ולא את הלכלוך שנערם ברחובות העיר. להלן תשע תצפיות, מהטובות שיש (לדעתי), בבירה - תצפית לכל קבין של יופי. 

 

(צילום וידאו: רון פלד)

 

1. מצפור אופירה נבון

 

תצפית זו פחות מוכרת, אך מומלצת מאוד. סעו לקיבוץ רמת רחל, הקיפוהו ממזרח ומיד לאחריו פנו שמאלה ושוב ימינה, בצמוד לבית הקברות של הקיבוץ. כאן תפגשו בפסל סביבתי של עצי זית (שפיסל רן מורין) אותו אי אפשר לפספס. מאחוריו, תצפית יפה אל דרום מדבר יהודה.

 

המשיכו עם השביל שמאחורי העצים כמה עשרות מטרים ושבו באמפי הקטן שבסופו - זהו מצפה אופירה נבון ז"ל, על שמה של אשת נשיא המדינה לשעבר, יצחק נבון. הנוף מכאן הוא לכיוון בית לחם, שכונת הר חומה וההרודיון. בכיוון מזרח, אל עבר ים המלח, מבצבץ

לו הר מונטר המזוהה עם מסורת השעיר לעזאזל מתקופת בית שני. בנוסף, ניתן להבחין בהרי מואב שמעל לים המלח. משמאלינו הכפר הערבי צוּר בָּאחֵר.

 

ממזרח לאמפי אנדרטה לזכר קרבות מלחמת ששת הימים באזור ובונקרים שנותרו מאז, שרידים מ"מוצב פעמון". עד לפני שנים ספורות היו תלויים על הגדר הסמוכה שלטים המזהירים מפני שדה מוקשים. אנחנו ממש על הקו הירוק - הגבול בין ישראל לירדן טרום 1967. כאן (ממש כמו בגשר "עד הלום" הסמוך לאשדוד) גם נעצרו המצרים במלחמת השחרור.

 

2. טיילת שרובר

 

אמפי קטן שסככה מצלה עליו הוא נקודת התצפית המומלצת בטיילת. אם תעמדו במרכז המרפסת ותדברו - יחזור אליכם הד כמו צעקה (אל תתפלאו אם העוברים והשבים יביטו בכם ברחמים - רק מי שעומד במרכז העיגול יכול לשמוע את ההד).

 

אפשר להמשיך בטיילת עד ליער השלום, בטיול לצד חומות מנזר סנט קליר ("קלרה הקדושה" בעברית). בסוף הטיילת מסעדת הטברנה, ובתחילתה, ליד החניון, בית קפה ושרותים ציבוריים. 

 

מי שחפץ בקצת היסטוריה, יוכל לעלות לכיוון ארמון הנציב, שם, במרכז המדשאה ליד פסל הברזל, יש שרטוט בפסיפס של אמות המים ההרודיאניות שראשיתן בסמוך לגוש עציון וסיומן בהר הבית ובעיר העתיקה. מיקום הפסיפס אינו מקרי, שכן בדיוק במרכזו נמצא בור לאספקת אוויר לאחת האמות שנמצאת תחתינו. 

 

3. מגדל י.מ.ק.א

 

הכינו כחמישה שקלים, היכנסו אל מגדל י.מ.ק.א ("האגודה הנוצרית לגברים צעירים") הסמוך למלון המלך דוד, ועלו במדרגות (עדיף ברגל ולא במעלית, חוויה מעלפת) עד למרומו של המגדל, שגובהו כ-50 מטר. כאן תפגשו 35 פעמונים מרשימים, ובקומה מעליהם נוף לארבעת רוחות השמים. לכיוון מערב: מגרש י.מ.ק.א לשעבר, בו נבנית עתה שכונה חדשה. לכיוון מזרח: מלון המלך דוד, העיר העתיקה ורכס הר הזיתים.

 

גם מבנה י.מ.ק.א עצמו מרתק. בחצר הכניסה ניצב שלט המספר על מהותו של הבניין, כפי שתיאר אותו בטקס החנוכה הלורד אלנבי: "מקום זה - השלום שורר בו, יריבות מדינית ודתית תישכח, אחדות בין העמים תטופח ותפותח". במבנה עצמו סמלים דתיים - מגן דוד, צלב וסהר וכן כתובות מהתנ"ך, הברית החדשה והקוראן. במקום, מלבד המלון, פועלת גם מסעדה מומלצת.

 

י.מ.ק.א: רחוב המלך דוד 26. שעות פתיחה 9 עד 17 ובשבת רק עד 12. טלפון 6246521 - 02.

 

4. משכנות שאננים וימין משה

 

מלבד סיפורן של שתי השכונות והחוויה שבשיטוט בין בתיהן, במיוחד בלילה, יש מכאן נוף נפלא של חומות העיר העתיקה. נקודת התצפית

המומלצת היא בסמוך לטחנת הרוח והמרכבה. מכאן תראו את הר ציון ולמגדל הדורמיציון שעליו, גיא בן הינום ובו הסינמטק, החומות הטורקיות מאמצע המאה ה-16 וצריח המסגד שבמגדל דוד. 

 

במשך היום הטחנה פתוחה ובה מוזיאון קטן על תולדות השכונה. הכרכרה, זו שיהורם גאון שר עליה "ודיו לסוסים אמר", הובאה לכאן מאנגליה, לאחר מותו של מונטיפיורי.  

 

5. מעל גגות העיר העתיקה

 

על פי חז"ל מרכז העולם הנו ארץ ישראל, במרכז ארץ ישראל, ירושלים, ובמרכזה של ירושלים הר הבית. תיקון גיאוגרפי קל, ויסלחו לי חז"ל, יַראֶה שבמרכזה של ירושלים העיר העתיקה ובמרכזה אנחנו - על הגג במפגש ארבעת הרבעים. אל גג זה מגיעים דרך שער ציון ורחוב חב"ד. בסופו של הרחוב, ממש לפני הכניסה לשוק - מדרגות ברזל המובילות לגג.

 

לכיוון צפון מערב נראה הרובע הנוצרי ובמרכזו כנסיית הקבר הקדוש. הרובע בולט בצבעו האדום - מגגות הרעפים שבו. בדרום מערב: הרובע הארמני, הסוגר בתוך חומות משלו. בדרום מזרח: הרובע היהודי הנראה לבן, ובצפון מזרח - הרובע המוסלמי והגדול ביותר. בין הרובע היהודי למוסלמי אפשר לראות את הר הבית ומעליו את רכס הר הזיתים ושלושת המגדלים שעליו (כנסיית העלייה, אוגוסטה ויקטוריה והאוניברסיטה בהר הצופים)

 

6. מגדל דוד

 

ייחודה של התצפית ממגדל פצאל שבמצודה, הוא בכך שהיא מאפשרת "שתיים במחיר אחת" - תצפית למזרח העיר ולמערבה. זה המקום לראות ממנו את העיר העתיקה במבט על. מחלקו המזרחי של המגדל נפרשת כל ירושלים המזרחית - הר הזיתים, הר הצופים, העיר העתיקה, הר הבית ועוד. מצדו המערבי נשקפת העיר החדשה - מלון המלך דוד, משכנות שאננים, הרובע הנוצרי, כפר דוד (ממילא לשעבר) ועוד.

 

הכניסה אל מגדל דוד  כרוכה בתשלום, וזהו אתר ששווה לבקר בו. שעות הפתיחה: ראשון-חמישי ושבת - 16:00-10:00, ימי שישי - סגור. מחירי כניסה: 30 שקל למבוגר, 15 לילד (גילאי 18-5). טלפון: 6265333 - 02.  

 

7. מגדל כנסיית הגואל

 

המגדל סמוך למקום התצפית הקודמת בעיר העתיקה, וכל התיאור בסעיף האחרון מתאים גם לנוכחי - אלא שמאחר שמגדל הכנסיה גבוה יותר, הנוף מכאן מרשים עוד יותר.  הכנסייה נמצאת ברחוב המוריסטן פינת שוק הקצבים, בסמוך לכנסית הקבר.

 

8. פסגת הר הצופים

 

זוהי הנקודה הגבוהה ביותר הסמוכה לעיר העתיקה - 830 מטר מעל פני הים. מכאן צפו הצלבנים על ירושלים לפני שכבשו אותה בשנת 1099. סעו לכיוון קמפוס האוניברסיטה

בהר הצופים ופנו ימינה מיד לאחר מנהרת האוטובוסים של האוניברסיטה. מימינכם כביש שרות קצרצר ובו נקודת התצפית.

 

בתצפית עצמה ניתן לראות את מזרח העיר, העיר העתיקה וחלק מהעיר החדשה, וגם את ואדי ג'וז שמתחת להר (לפני האינתיפאדה הראשונה, נהגו ישראלים רבים לתקן שם את רכביהם, והואדי כונה בשל כך "ואדי אגזוז"). הנוף מכאן מרשים, אבל יש מרשים ממנו - במרחק 3 דקות נסיעה מכאן. 

 

9. הר הזיתים

 

כתבה שלמה צריך בשביל לתאר מה שניתן לראות מהר הזיתים, ובעתיד גם תהיה כזו. נקודת התצפית מההר נמצאת מתחת למלון שבע הקשתות (אינטרקונטיננטל) מעל לבית הקברות היהודי החשוב בעולם ומהעתיקים שבו. על פי ההלכה, כאן יקומו לתחייה המתים הראשונים בחזון אחרית הימים ומי שקבור כאן פּטוּר מגלגולי מחילות.

 

זו לטעמי התצפית היפה ביותר על ירושלים ומי שיגיע לקראת שקיעה ייהנה מהגוון שמדגים את הביטוי "ירושלים של זהב". כיפת הזהב מככבת וכל העיר מולנו על כף היד, ובחינם. הר הבית בשיא תפארתו, נחל קדרון, עיר דוד, ארמון הנציב ועוד. לכיוון צפון - צפון מערב אפשר לזהות את קבר שמואל הנביא. אגב, מי שחפץ בתמונה על גבו של הגמל הקשיש סוּסוּ, שיכין כמה שקלים.

 

  • הסיור הבא: כנסיית הקבר הקדוש 
  • לסיורים הקודמים לחצו כאן

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיר העתיקה, מבט מהגג
צילום: רון פלד
מלון המלך דוד, מבט מי.מ.ק.א
צילום: רון פלד
מומלצים