שתף קטע נבחר

פריז: המונים צעדו במחאה על רצח חלימי

את המצעד ארגנו אנשי מועצת הארגונים היהודיים בצרפת, במחאה על חטיפתו ורציחתו של הצעיר היהודי אילן חלימי. שר החוץ הצרפתי: "עלינו להזדקף ולומר שבצרפת לכל אחד מאיתנו יש זכות לחיות בכבוד". סרג' בן חיים, מראשי הקהילה היהודית, אמר ל-ynet: "צריך להגיד את האמת, אין שום ספק שיש לזה קשר לקהילה הערבית"

כ-100 אלף איש צעדו הערב (יום א') בפריז במצעד מחאה נגד הגזענות והאנטישמיות. במצעד, שהתנהל במזרח העיר, השתתפו גם שר הפנים, ניקולא סרקוזי, ונציגי המפלגות הפוליטיות והזרמים הדתיים בצרפת. כולם באו לחלוק כבוד אחרון לאילן חלימי, צעיר יהודי שנחטף ונרצח באחד מפרברי העיר. גם בערים ליון ובורדו התקיים מצעד גדול לזכרו של חלימי. 

 

עוד בפרשה:

 

שר החוץ הצרפתי, פיליפ דוסט-בלאזי, אמר במהלך המצעד כי "היום עלינו לצעוד. עלינו להזדקף ולומר שבצרפת לכל אחד מאיתנו יש זכות לחיות בכבוד, יהיו אלוהיו, דתו וצבע עורו אשר יהיו".

 

"ההפגנה הפתיעה אותי, כי הגיעו אנשים לא רק מהקהילה היהודית, אלא גם פוליטיקאים ונציגי הקהילות הלא-יהודיות", אמר ל-ynet סרג' בן חיים, מבכירי הקהילה היהודית בפריז. לדבריו, "אחרי רצח חלימי הרגשנו שאנחנו מתקדמים לדרך ממנה פחדנו, שתוביל למדינה קיצונית בגלל ההשפעה המוסלמית. היהודים בסכנה. בשבת אף הפעלנו תורנות כדי לשמור על הילדים".

 

"גם המשטרה המומה מאכזריות הפשע", הוסיף בן חיים. "השוטרים ניסו לתפוס את העבריינים תוך כדי משא ומתן, ולא חשבו שהם מסוגלים למעשים שעשו. צריך להגיד את האמת, אין שום ספק שיש לזה קשר לקהילה הערבית, והנשיא שיראק לא יודע מה לעשות כדי להגביר את תחושת הביטחון".

 


לזכרו של אילן (צילום: רויטרס)

 

ואכן, תחת החששות הגדולים, ארגוני היהודים בצרפת, שיזמו את המצעד, מקווים כי הוא יאחד את בני כל הדתות בצרפת נגד האנטישמיות. "אני מקווה שזה יצור תנועה לאומית גדולה", אמר יושב ראש מועצת הארגונים היהודיים בצרפת, רוז'ה קוקרמן, בראיון לתחנת הרדיו "אירופה 1".

 

לדברי קוקרמן, "אנו רוצים שכל ענפי החברה הצרפתית, כל הדתות, כל המפלגות, יהרהרו בדממה וברוגע בכל מה שנחוץ על-מנת להעלים את הדעות הקדומות האלה".

 

נשיא המדינה, משה קצב, שיגר מברק תנחומים למשפחתו של חלימי ובו הביע את תנחומיו ותנחומי העם בישראל על מותו הטראגי. "הזדעזענו לשמוע על הרצח הנתעב והאכזרי, כתב קצב. "אנחנו משתתפים בכאבכם ובצערכם הכבד. מי יתן ולא תדעו עוד צער".

 

גם שרת החוץ, ציפי לבני, שיגרה מכתב הזדהות לקהילה היהודית בפריז, בו כתבה כי היא מבקשת להביע את הזדהותה עם משפחת חלימי, חבריו של הנרצח ועם הקהילה היהודית בצרפת. לדברי השרה, "כולנו כואבים, נדהמים ומזועזעים מחומרת המעשה. האנטישמיות איננה רק עניינו של העם היהודי ומדינת ישראל".

 

"הוא היה צעיר יהודי ולכן הוא נרצח"

 

אמו של חלימי, רות, אמרה בצרפת ש"צריך למצוא פתרונות כך שמעשים כמו רצח בני אילן לא יחזרו על עצמם לעולם". לדבריה, "כל הכנופייה אשמה. הוא היה צעיר יהודי ולכן הוא נרצח". 

 

הסיבות לרצח חלימי אינן ידועות עדין במלואן, אך כבר ביום שלישי האחרון אמר סרקוזי כי "חברי הכנופייה היו מעוניינים בכסף. עם זאת, הם טענו שליהודים יש כסף - זו אנטישמיות". לדברי השר, מאז חודש דצמבר ניסו חברי הכנופייה לחטוף ששה בני אדם, בהם ארבעה יהודים. ביום חמישי האחרון נעצר בחוף השנהב מנהיג הכנופייה, יוסוף פופנה.

 

כלי התקשורת בצרפת אף טענו במהלך סוף השבוע האחרון כי חלימי נרצח מכיוון שראה את פניהם של חוטפיו. מקורות משפטיים סיפרו לערוץ הראשון בטלוויזיה הצרפתית כי חלימי הוריד את המטפחת בה נקשרו עיניו. כאשר הבחינו החוטפים כי הוא זיהה אותם, החליטו להמיתו.

 

חברי הכנופייה ניסו גם, לפי החשד, לסחוט כספים מאנשי עסקים רבים בצרפת, בהם גם ממייסד "רופאים ללא גבולות", רוני בראומן. בראומן, יהודי במוצאו, טען אמש כי הוא לא מאמין שהסיבה לניסון הסחיטה היא אנטישמית. בראיון לרשת הטלוויזיה LCI הוא אמר כי להערכתו "הם רק רצו כסף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לזכרו של חלימי
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
מפגינים
צילום: איי אף פי
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
חלימי ז"ל
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
מומלצים