שתף קטע נבחר

אבו מאזן לעיתון איטלקי: מקווה שאולמרט ינצח בבחירות

התערבות של יו"ר הרשות בבחירות בישראל? אבו מאזן צוטט בעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" באומרו: "אני מקווה שאהוד אולמרט ינצח בבחירות, אני מכיר אותו טוב. אני מאמין שנוכל לעבוד יחד באופן מועיל". מאוחר יותר הכחישה לשכתו של אבו מאזן את הדברים, אך לא לפני שהספיקו לעורר סערה. בליכוד תקפו: "אפילו אבו מאזן מבין שקדימה היא יותר שמאל מהעבודה ומרצ". בעבודה כעסו: "הוא רק נפגש עם פרץ, הוא דפק אותנו". פואד: "אבו מאזן עשה מעשה פסול"

אמר או לא אמר? העיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" פרסם היום (ד') ראיון עם אבו מאזן שבו הביע הראיס תמיכה מפתיעה באולמרט. בלשכתו של אבו מאזן הכחישו הערב את הפרסום. יועצו של הראיס, נימר חמאד שהיה שגריר אש"ף באיטליה ונכח בפגישה עם נציגי ה"קוריירה דלה סרה", אמר כי אבו מאזן צוטט שלא נכון.

 

 

לפי לשכת אבו מאזן, הציטוט הנכון: "הסקרים מצביעים על ניצחון של קדימה ואולמרט, אני מכיר את אולמרט ואני מכיר את פרס שאיתו חתמתי על הסכם אוסלו ואם הם יצליחו בבחירות אני מאמין שבאפשרות הצדדים לקדם את תהליך השלום, אם רק יחליטו לשוב לשולחן המשא ומתן. אני משוכנע שאם זה יקרה שני הצדדים יוכלו להוביל להתקדמות בתהליך המדיני". מלשכת אבו מאזן נמסר כי הבהרה ברוח זו נשלחה גם לעיתון, אשר התבקש להעמיד את הדברים במקומם.

 

הכתב האיטלקי אטנוניו פרארי עמד על האמת בפרסום. בראיון לערוץ 2 אמר: "הוא (אבו מאזן) אמר לי שהם אינם רוצים להתערב, אבל - וזה מה שהבנתי מדבריו - כשעמדו לנגד עיניו הסקרים של קדימה והסקרים של הרשות הפלסטינית הוא אמר 'הייתי ודאי רוצה שמר אולמרט ינצח, עם מר אולמרט אנחנו יכולים לעשות עסקים'. הדברים נאמרו לציטוט".

 

הסערה הפוליטית

 

בין אם אמר ובין אם לאו, הדברים הספיקו לעורר סערה. בעקבות התמיכה המפתיעה שהביע יו"ר הרשות הפלסטינית באהוד אולמרט אמרו בליכוד בצהריים כי "אפילו אבו מאזן מבין שקדימה היא יותר שמאל מהעבודה ומרצ". דובר התנועה, רונן משה, אמר כי "גם אבו מאזן, שהתיר את הרכבת ממשלת החמאס ומאפשר את שחרור רוצחי גנדי מבין שמאהוד אולמרט הוא יוכל לקבל ויתורים מפליגים ושטחים ללא תמורה או התחייבות פלסטינית".

 

גם במפלגת העבודה קיבלו את התבטאותו של אבו מאזן בזעם רב, ששכח רק לאחר שנודע דבר הכחשתו. לדברי גורמים במפלגה, רק לפני ימים אחדים טרח יו"ר העבודה עמיר פרץ להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית ולהביע בו תמיכה "וכעת אומר אבו מאזן את שהוא אומר". לדברי גורמים בעבודה: "אבו מאזן דפק אותנו ועשה מעשה לא מקובל". דובריה הרשמיים של העבודה הסתייגו מהאמירה, אך גם חבר הכנסת בנימין בן אליעזר, בכיר העבודה, מתח ביקורת. "מה שאבו מאזן עשה זה מעשה פסול. בדרך כלל לא נהוג לנהוג בצורה כזו בבחירות ולהתערב בבחירות".

 

בעקבות הסערה ביקש גם מקור בלשכתו של אבו מאזן להבהיר כי הרשות הפלסטינית היא מחוץ למשחק הבחירות ולמשחק הפוליטי הישראלי. עוד אמר כי "הרשות עובדת מול ממשלות, ולא מול מפלגות, וכי היא תשמח להמשיך לקדם את התהליך עם כל גורם בישראל שתהינה לו לו כוונות טובות לעשות זאת".

 

מקדימה נמסר בתגובה: "אם אבו מאזן רוצה להוכיח שהוא פרטנר עליו לפעול מיידית נגד החמאס, לפרק את ארגוני הטרור מנשקם, לאחד את מנגנוני הביטחון ולדאוג לכך שכל ממשלה פלסטינית אשר תוקם תכיר בכל ההסכמים עליהם חתמה הרשות עם ישראל, ותקיים לאלתר את חלקה על פי מפת הדרכים, על כל המחויבויות העולות מכך".

 

באיחוד הלאומי-מפד"ל האשימו כי "הקשר בין ראשי קדימה לראשי הטרור ברשות הפלסטינית הוא כה הדוק, עד שאבו מאזן לא היה מסוגל להתאפק ולכן הודיע כי הוא מחכה בקוצר רוח לכך שאולמרט, כראש ממשלה, יתן לו את מדינת החמאס".

 

"בלי להתערב, מקווה שאולמרט ינצח"

 

הסערה, כאמור, בעקבות ראיון שהעניק יו"ר הרשות הפלסטינית לעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה", ובו אמר כי הוא תומך בבחירתו של ממלא מקום רה"מ, אהוד אולמרט, לראש הממשלה. בראיון התייחס אבו מאזן לבחירות הקרובות ואמר: "אני לא רוצה להתערב, אך אני מקווה שאהוד אולמרט ינצח בבחירות, אני מכיר אותו טוב. אני מאמין שנוכל לעבוד יחד באופן מועיל".

 

אבו מאזן התייחס גם למספר 2 בקדימה, שמעון פרס, וכינה אותו: "חבר ותיק, את הסכמי אוסלו חתמנו ביחד. אני מקווה לפיכך שינצח מי שבאמת מעוניין בשלום ומתכוון לחדש את המשא ומתן. אנו מעוניינים ביחסים טובים עם כולם".

 

על הפסד תנועתו בבחירות ברשות לחמאס, אמר: "מבחינה מספרית הפתח ניצח. אם הפסדנו, אנחנו אשמים. רק אנחנו". בנוגע לסמכויות שלו אמר כי "אשמור על כל הסמכויות שלי. אם היה משהו לא חוקי, תחליט על כך מערכת המשפט. נחכה ונראה. בשלב זה שום דבר לא משתנה". הוא הוסיף כי על "איטליה, אירופה והעולם שלא להעניש את העם הפלסטיני החף מפשע ולמנוע סיוע כלכלי להם הם זקוקים נואשות".

 

פגישת פרץ-אבו מאזן

 

כזכור, רק לפני שבוע נפגש אבו מאזן בגשר אלנבי עם יושב ראש מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ. בכירים בעבודה סיפרו לאחר הפגישה כי השניים סיכמו שאם יזכה פרץ בבחירות, יפתחו השניים במשא ומתן מיידי.

 

לפני הפגישה שאלו כתבים את אבו מאזן כיצד הוא מתייחס לאמירות שהשמיעה באחרונה שרת החוץ, ציפי לבני, לפיהן הוא אינו רלוונטי עוד ואמר: "זה הכל עניין של השקפה".

 

אבו מאזן אף הוסיף אז במסיבת העיתונאים כי הוא מקווה שהפגישה עם פרץ תהיה "תחילתו של תהליך שלום". הוא הביע תקווה כי לאחר הבחירות בישראל ניתן יהיה לשבת לשולחן המשא ומתן ולחדש את תהליך השלום. אבו מאזן בירך על הקשר בין הרשות לבין הגורמים התומכים בישראל. הוא קרא לכל הגורמים הבינלאומיים לעשות הכל כדי להחזיר את הפלסטינים לשולחן המשא ומתן.

 

בראיון ל"קוריירה דלה סרה" התייחס יו"ר הרשות גם לשינוי אפשרי בדרכה של תנועת חמאס ואמר: "בואו נמתין, זה עדיין לא ברור". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו ניר מגל, אילן מרסיאנו, עלי ואקד ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן. "מכיר אותו היטב"
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. תמיכה מפתיעה
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
פרס. "חבר ותיק"
צילום: ירון ברנר
צילום: עופר עמרם
פרץ ואבו מאזן. "הוא דפק אותנו"
צילום: עופר עמרם
מומלצים