שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שיעור ההצבעה הנמוך בתולדות המדינה: 63.2%
  השעות עברו, הקלפיות נשארו מנומנמות: מעולם לא נרשם במדינה שיעור הצבעה כה נמוך. עוד טרם סגירת הקלפיות הביעו בקדימה ובליכוד דאגה משיעור ההצבעה הנמוך: פרס החל לטלפן ולהמריץ פעילים, וריבלין יצא בקריאה נרגשת: "בואו להציל את הליכוד". אך נראה כי הקריאות לא הועילו. רק במפלגות הקטנות שיעור ההצבעה הנמוך עורר ציפיות

  שיעור ההצבעה הנמוך ביותר בתולדות המדינה נרשם הערב (יום ג'): 63.2 אחוזים בלבד מבעלי זכות הבחירה מימשו את זכותם במהלך הבחירות. (לא כולל את הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בלבד, שנערכו ב-2001). כך מסרה ועדת הבחירות המרכזית.

   

  עד לשעה שמונה בערב הצביעו 57 אחוזים מבעלי זכות הבחירה, לעומת 62 אחוזים שהצביעו בבחירות 2003 עד שעה זו.  

   

  עד לשעה שש אחר הצהריים הצביעו 47 אחוזים בלבד מבעלי זכות הבחירה. מדובר בשיעור הצבעה נמוך במיוחד. בבחירות 2003 הצביעו עד השעה הזו 52.8 אחוזים - כך שהפער בין שיעורי ההצבעה השנה ובשנים קודמות הולך וגדל. בוועדת הבחירות המרכזית הזהירו לאחר קבלת הנתון כי אם קצב ההצבעה בקלפיות לא יגדל בשעות הקרובות - "נרד מתחת לגבול 60 אחוזי ההצבעה". "זאת תהיה מכה קשה לדמוקרטיה הישראלית", אמרו בוועדה. כעת נראה כי התחזיות הקודרות על שיעורי הצבעה מתחת ל-60 לא יתאמתו, ובכל זאת - נראה כי השנה יירשם שיא שלילי נוסף בהשתתפות הישראלים בבחירות.

   

  נתניהו, פרץ ואולמרט מצביעים (צילומי וידאו: סטודיו אדי בוי, דלית שחם. סטילס: איי פי)

   

  יום הבוחר - סיקור מיוחד ב-ynet:

   

  בקדימה דואגים, פרס מטלפן להמריץ

   

  בקדימה שוררת דאגה רבה משיעורי ההצבעה הנמוכים שנרשמו עד כה. אם שיעור ההצבעה אכן יעמוד על כ-60 אחוזים - מדובר בשיעור נמוך שכלל אינו טוב למפלגה, שהובילה בסקרים ערב הבחירות.

   

  מס' 2 בקדימה, שמעון פרס, מטלפן בשעות אלה ומנסה להמריץ עשרות פעילים מרכזיים וראשי רשויות שהצטרפו לקדימה. זאת, בעקבות חשש שהתעוררו

  מאחוזי ההצבעה הנמוכים.

   

  מאז שעות הבוקר עושים בקדימה מאמצים גדולים להוציא את ציבור הבוחרים לקלפיות. עד כה, מסתבר, שלא בהצלחה מרובה. שני צעדים שבהם נקטו במפלגה כדי לעודד את ההצבעה - שליחת מאות אלפי הודעות טקסט לטלפונים סלולרים הקוראות לצאת ולהצביע נגד מה שכינו, "הימין הקיצוני". הצעד השני בו נקטו במפלגה הוא הוצאת פעילים אל מרכזים הומי קהל כדי לעודד וויכוחים פוליטיים, שידחפו מצביעים אל הקלפיות.

   

  היעד שעתה מכריזים עליו בקדימה: הצבעה של מעל למיליון בוחרים בעבורם, אך בקצב ההצבעה הנוכחי - נראה כי יקשה עליהם מאד להגיע למספר זה. בשעות הנותרות תוציא קדימה רבים מפעילים במטות לעבודה בשטח כדי לעודד את המצביעים. עם זאת, אומרים גורמים בכירים במפלגה שנכון לעכשיו התמונה אינה מאירה פנים לקדימה: "היינו רוצים לראות תוצאות שיעורי הצבעה הרבה יותר גבוהות. לצערנו המצב לא כך, וזה מדאיג" אמר ממובלי הקמפיין של המפלגה.

   

  "בואו להציל את הליכוד"

   

  גם בחדר המצב של הליכוד מודאגים משיעורי ההצבעה הנמוכים. מפילוחים שעושים בליכוד עולה כי אחוזי ההצבעה נמוכים דווקא בערים וביישובים שנחשבו למעוזי ליכוד חזקים במערכות הבחירות הקודמות.

   

  יו"ר המפלגה בנימין נתניהו פנה בשעה האחרונה למצביעי הליכוד הפוטנציאלים והפציר בהם לבוא ולהצביע. כמוהו עשה גם יו"ר מטה ההסברה של הליכוד, ח"כ רובי ריבלין, שיצא בקריאת שבר לליכודניקים "בואו להציל את הליכוד".

   

  מוקדם יותר היום אמר נתניהו: "קשה לדעת מה יקרה בערב, אני מקווה שהליכודניקים ייצאו מהבית. אני מרגיש כי חלק מהם אכן חוזרים, אך איני יודע להגיד באיזה היקף".

    

  קו 15 המנדטים הוא קריטי עבור המשך מנהיגותו של נתניהו כראש הליכוד. אם הסקרים יתממשו והליכוד יירד מתחת ל-15 מנדטים - המשך מנהיגותו של נתניהו מוטלת בספק.

    

  העבודה: "ננצח את הסקרים"

   

  ואילו במפלגת העבודה הביעו אחר הצהריים אופטימיות. כ-250 מתנדבים פעלו מאז שעות הבוקר על מנת להוציא לקלפיות את האנשים המזוהים עם מפלגת העבודה ברחבי הארץ.

    

  עד השעה 17:00 לערך הצביעו יותר מ-50 אחוז מהמזוהים עם מפלגת העבודה, ובחדר המבצעים של המפלגה יש שביעות רצון רבה מכך. ההערכה היא כי בשעות הקרובות רבים נוספים יגיעו להצביע ולחזק את המפלגה. בסך הכל התחושה בקרב בכירי המפלגה כי המפלגה צפויה להפתיע בתוצאות שתשיג בסוף יום הבחירות.

   

  מנהל מטה המבצעים של העבודה, ניצב בדימוס אריה עמית, אמר כי הוא מרוצה מן הנתונים שמתקבלים עד שעה זו וכי בשעות הקרובות תינתן דחיפה רצינית לכך שהמצביעים המזוהים עם העבודה יגיעו לקלפיות כדי להצביע. גם האווירה במטה היא אופטימיות מאוד ובסך הכל התחושה בשטח היא כי מפלגת העבודה "תנצח את הסקרים" של השבועות האחרונים.

   

  שאר המפלגות: ציפייה דרוכה

   

  במטה ישראל ביתנו מורגשת אופטימיות רבה ויועציו של היו"ר אביגדור ליברמן מעריכים כי המפלגה נהנית מיתרון יחסי מאחר ושיעור ההצבעה בקרב יוצאי מדינות חבר העמים, לדבריהם, גבוה משיעור ההצבעה הכללי. "לפי הבדיקות שלנו במרכזי העולים - באשדוד, באר שבע וחיפה - העולים בהחלט מגיעים לקלפיות", אמר ל-ynet ג'ורג' בירנבאום, היועץ האסטרטגי של המפלגה. "לפי ההערכות שלנו שליש מהקולות יגיעו מוותיקים בארץ והיתר - כשני שליש - מהעולים".

   

  בירנבאום הוסיף כי להערכתו רבע מן העולים יצביעו לקדימה וכמחצית מהם לליברמן, אשר "נתפס כאחד שהגיע להישגים בישראל, נכנס לתרבות הישראלית ולא מנגן על זה שהוא עולה חדש". במטה המפלגה בירושלים אומרים כי כל מספר דו ספרתי של מנטדים אשר תשיג ישראל ביתנו (היועצים דיברו במהלך היום על 12), ייחשב כהישג.

   

  באיחוד הלאומי-מפד"ל הביעו הערב אופטימיות זהירה לגבי תוצאות הבחירות. גורמים ברשימה המשותפת אמרו ל-ynet כי נכון לשעה זו, לא יצאו מספיק אנשים להצביע וכל המאמץ מתרכז בהבאת אנשים לקלפי. ברשימה המשותפת מעודדים מאחוז ההצבעה היחסית נמוך שמשחק לדעתם לטובתם, ומהעובדה שהפעילים שלהם היו בשטח, נראו בשטח ופעלו. במפלגה אומרים כי כל תוצאה מתחת ל-10 מנדטים תיחשב לכישלון.

   

  במרצ נרשמו דריכות ומתח רב בעקבות הדיווחים על אחוזי ההצבעה הנמוכים במהלך היום. דוגמה לנתון שמטריד מאוד את אנשי מרצ - העובדה שנכון לשעה 17:00 הצביעו במגזר החרדי ובהתנחלויות כ-60%, לעומת 47% במגזר העירוני. "המגזר העירוני הוא קהל היעד שלנו. אם בהתנחלויות ובקרב החרדים ילכו להצביע בשיעור גבוה, הכוח היחסי שלהם יעלה וחשוב שכולם יבינו את זה וילכו להצביע", אמרו במפלגה. בניסיון אחרון לעורר את קהל המצביעים בדגש על המצביעים הצעירים ממשיכים במרצ לסייר בקלפיות ולקרוא לכולם להצביע. "הסתובבנו כל היום בקניונים ובמרכזי הבילוי והיתה אווירה של שאננות ואדישות", הודו במפלגה.

   

  במטה שינוי נרשמה הערב אווירה מעודדת: "אנו מאמינים שנפתיע. שיעור ההצבעה הנמוך בהחלט משרת את המפלגות הקטנות", אמרו שם. במאמץ של

  הרגע האחרון נשארו עשרות פעילי המפלגה בשטח גם בשעות הערב, עברו בין הקלפיות וניסו לשכנע מצביעים מתלבטים. מס' 1 ברשימת שינוי, רון לוינטל, מסייר בין הקלפיות, וכמוהו גם הח"כים אהוד רצאבי ואילן ליבוביץ'.

   

  גם בחץ קיימת דריכות. יו"ר המפלגה, ח"כ אברהם פורז, נמצא בבית המפלגה בבית החשמונאים בתל אביב, ונראה דרוך מאד לקראת פרסום תוצאות הסקרים. בינתיים, פעילים עוברים בין הקלפיות, בודקים שאין מחסור בפתקים ובמטה עצמו מכינים את המטה לקליטת הפעילים וחברי הכנסת שצפויים להגיע סמוך לשעה תשע בכדי לצפות בתוצאות המדגם. לדברי גורמים במפלגה, "אחוז ההצבעה הנמוך מאד מעודד ואנו מאמינים שנצליח לעבור את אחוז החסימה".


  פורסם לראשונה 28/03/2006 19:02

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו אפרת וייס, רועי נחמיאס, שרון רופא-אופיר, חנן גרינברג וטל רוזנר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. הפציר בבוחרים להצביע
  צילום: איי אף פי
  צילום: אמיר כהן
  פרץ. בעבודה מרוצים
  צילום: אמיר כהן
  צילום: איי אף פי
  אולמרט. רוצה מיליון מצביעים
  צילום: איי אף פי
  מומלצים