שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  קדימה נגד פרץ: "מתנהג כמו יו"ר ועד הסבלים"

  נציגי 4 סיעות יתייצבו היום אצל הנשיא קצב וימליצו על מועמדן לראשות הממשלה. קדימה תמליץ כמובן על אולמרט, העבודה על פרץ. בישראל ביתנו ובליכוד עדיין לא החליטו, ובש"ס דחו את הפגישה ומחכים לראות על מי ליברמן ממליץ. ובינתיים, הנתק בין אולמרט ופרץ טוטאלי, ובקדימה יצאו בהתקפה חריפה: "פרץ לא הפנים שתפקידו בתור יו"ר ועד הסבלים בנמל אשדוד הסתיים, ומסלים את המו"מ. שיבוא כבר לפגישה עם אולמרט". מקורבי פרץ: "הוא לא בא כי ידליפו שהוא ביקש כל מיני תיקים. הוא לא נולד אתמול"

  "שעמיר יקח את תיק הביטחון. ממילא את ההחלטות בנושא הביטחון מקבלת הממשלה". כך אמרו אמש (מוצאי שבת) גורמים בכירים בקדימה, במסגרת הקרב המילולי האלים המתנהל לקראת פתיחת המשא ומתן הרשמי להרכבת הממשלה. "הסבירות שהוא יקבל את תיק האוצר נמוכה מאוד, אלא אם רוצים לראות את הבורסה בדרך לקטסטרופה. מעניין יהיה לראות את עמיר פרץ בתור שר ביטחון מקצץ שני מיליארד שקל מהתקציב".

   

  בקדימה ממשיכים להאשים את יו"ר מפלגת העבודה בהתנהלות "ילדותית" נוכח סירובו לפגוש את אהוד אולמרט: "אנחנו ניתן לעמיר לשלם מחיר

  ציבורי כבד", אומרים בכירים בקדימה. "מה הוא מצפה, שאולמרט ייסע אליו לבניין ההסתדרות? הוא עוד לא הפנים שתפקידו בתור יו"ר ועד הסבלים בנמל אשדוד הסתיים. על כל יום שהוא ימשיך להתנהג כך, הוא ישלם מחיר ציבורי. הוא גורם לעצמו נזק. הציבור לא מבין את המשחקים שלו. הזמן לא עובד לטובתו של עמיר".

   

  "יש הרבה אנשים רעבים במפלגת העבודה, והם יתחילו להפעיל עליו לחץ", משוכנעים בקדימה, "אפשר לסגור את כל נושא המו"מ מהר. אבל עמיר יוצר הסלמה מיותרת במשא ומתן, כנראה כי הוא הבטיח יותר מדי ליותר מדי אנשים. עמיר צריך במקום לאיים כל היום בתקשורת, לבוא לפגישה עם אהוד אולמרט. זה מה שאנשים נורמלים עושים".

   

  בקדימה סבורים כי הסיכויים של פרץ להקים ממשלה עם הימין קלושים, לנוכח העובדה כי הגימלאים וכן ש"ס צפויים להמליץ על אהוד אולמרט בפני הנשיא: "אם ש"ס ימליצו על עמיר, אנחנו נפנה באותו הרגע לליברמן, שאין לפסול כי יהיה מוכן לחתום על קווי היסוד של הממשלה. צריך לזכור מה ליברמן אמר בעבר בנושאים המדיניים. עמיר לא יכול להקים שום גוש חוסם".

   

  בתוך כך, בכירים בקדימה המקורבים לאולמרט, אמרו אמש כי יו"ר קדימה הבהיר לאנשיו שהוא מתכוון לשמור על תיק האוצר בידי קדימה. מי שתולה תקוות בתיק הזה הוא אברהם הירשזון, מקורבו של אולמרט. עם זאת, הבכירים ציינו כי "אף אחד לא קיבל הבטחה לתיק הזה. אולמרט אומר שהוא רוצה לשמור על התיק, אבל לא ברור עד כמה הוא יתעקש עליו".

   

  "עמיר לא יילך לפגישה כי ידליפו שהוא רוצה תיקים"

   

  יו"ר העבודה, מצידו, נח במהלך סוף השבוע כולו בביתו בשדרות, ושוחח עם אנשיו בטלפון. בכירים בעבודה אומרים כי הוא לא פוסל את האפשרות לקבל

  את תיק הביטחון. פרץ מסרב להתראיין בתקשורת, אולם גורמים בסביבתו המאוד קרובה אומרים כי הוא "מלגלג" על הניסיונות של אנשי קדימה להציג אותו כמי שאשם באי-תיאום הפגישה עם אהוד אולמרט.

   

  בשיחות סגורות אמר יו"ר העבודה בסוף השבוע כי "פגישה ביני ובין אולמרט היא לא פגישה פרטית, ולא פגישת נימוסים. פה זה לא מדינת פרטאץ'. אלה ענייני מדינה, והם צריכים להתקיים באופן שקוף וברור. אני לא עושה שום דבר מתחת לשולחן".

   

  פרץ הבהיר בסוף השבוע לבני שיחו כי הוא יגיע לפגישה עם אולמרט רק לאחר שהנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על אהוד אולמרט, ויהיה סדר יום ברור לפגישה.

   

  מי שנשלח מטעמו של פרץ לתאם את הפגישה עם ממלא מקום ראש הממשלה הוא מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל. אלא שכשפנה כבל אל לשכתו של אולמרט, הוסבר לו כי הפגישות שמקיים אולמרט בשלב הזה הן "פגישות נימוסים".

   

  מקורביו של פרץ אמרו כי "עמיר לא יילך לפגישה כזו. ברור לגמרי שדקה אחרי שהוא ייצא, יתחילו להדליף שהוא ביקש כל מיני תיקים. עמיר לא נולד אתמול. הוא מבין את התרגילים של קדימה, והוא לא מתכוון ליפול בהם".

   

  ש"ס דחתה את הפגישה עם הנשיא

   

  היום (א') בשעות הצהריים יתחיל נשיא המדינה, משה קצב, את ההתייעצויות עם הסיעות בכנסת בנושא הרכבת הממשלה. סיעת קדימה עומדת להיות הסיעה הראשונה שאיתה ייפגש הנשיא ב-12:00 בצהריים, ואחריה ייכנסו אל הנשיא נציגי סיעות העבודה, ישראל ביתנו והליכוד.

   

  ביום שני עומד להיפגש הנשיא החל משעות הבוקר עם סיעות האיחוד הלאומי-מפד"ל, ולאחר מכן עם הגימלאים, מר"צ וסיעת רע"ם-תע"ל, וביום שלישי ייפגש עם סיעות חד"ש ובל"ד.

   

  תחילה תוכננה לנשיא להיום גם פגישה עם סיעת ש"ס, ואולם במוצאי שבת דחתה ש"ס את הפגישה למועד מאוחר יותר. בש"ס רוצים להשאיר בשלב זה את הקלפים "קרוב לחזה", אם כי גורמים בכירים במפלגה אמרו כי הסבירות הגבוהה יותר היא שש"ס תמליץ לנשיא על מ"מ רה"מ, אהוד אולמרט. בש"ס גם מעוניינים לשמוע על מי ימליץ יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

   

  יו"ר ש"ס אלי ישי אמנם רץ לפגישה עם פרץ כדי "לתאם עמדות", אולם מיד בתום הפגישה הוא דאג לשוחח עם אולמרט ולהבהיר כי אין בכוונתו לחבור לפרץ. גורם בש"ס אמר שלשום: "אין לנו כל הבנות עם פרץ, למרות שחלק מהדרישות התקציביות שלנו ושל העבודה חופפות". בש"ס יודעים כי המשימה הראשונה של ממשלת אולמרט היא להעביר את תקציב המדינה כמה שיותר מהר. הם חוששים כי דרישות קואליציוניות מופרזות ישאירו אותם, לפחות בשלב הראשון, מחוץ לקואליציה.

   

  ליברמן מתלבט: אולמרט או אף מומלץ?

   

  מה צפויות שאר הסיעות לומר לנשיא? באופן לא מפתיע, צפויות רובן להמליץ על אולמרט. אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, בסל הקואליציוני של אולמרט אפשר להכניס כמעט בוודאות את הגימלאים ואת יהדות התורה. יחד עם קדימה מדובר ב-42 מנדטים.

   

  יהדות התורה כמעט כבר "סגרה" עם אולמרט שתמליץ עליו, אולם גם הם דחו את הפגישה עם הנשיא ויגיעו רק לאחר שתתבהר התמונה, וכל הסיעות האחרות כבר תמלצנה. 

  ליברמן, שעדיין לא ברור על מי ימליץ לנשיא - ייתכן שלא ימליץ כלל וייתכן שימליץ על אולמרט - יותר נוח לאולמרט בהעברת תקציב המדינה, אולם בנושא המדיני עמדתה של ישראל ביתנו עדיין לא הובהרה באופן ממשי.

   

  הליכוד, למרות הקולות שנשמעו בישיבת הסיעה ביום שישי כי יש להמליץ על פרץ בשל המחשבה שעדיף הליכה להסדר מדיני על פני נסיגה, ימליץ שלא להמליץ דבר בפני הנשיא.

   

  העבודה ומרצ צפויות להמליץ על עמיר פרץ כמועמדן להרכבת הממשלה. בקדימה אמרו שלשום כי אם אמנם מרצ תמליץ על פרץ - הדבר מקטין את סיכוייה להיות בקואליציה.

   

  סיעת האיחוד לאומי-מפד"ל תתכנס היום כדי להחליט על מי להמליץ. בכירים במפלגה העריכו כי הסיעה תחליט שלא להמליץ על אף אחד מראשי המפלגות הגדולות. לדבריהם, "היינו ממליצים על בני אלון, אבל זה לא ריאלי שהוא ירכיב ממשלה, ולכן לא נמליץ על אף אחד ככל הנראה".

   

  ביום רביעי, לאחר שהנשיא יתייעץ עם כל הסיעות, יגיעו השופטת דורית בייניש ונציגי וועדת הבחירות המרכזית להגיש לנשיא קצב את תוצאות הבחירות הרשמיות כפי שיפורסמו ברשומות.

   

  על פי החוק אמור הנשיא לפרסם את המועמד המתאים להרכבת הממשלה שבוע מיום פרסום התוצאות הרשמיות, עד ה- 12 באפריל. עם זאת, כבר בשבוע שעבר אמר הנשיא כי "סביר להניח שאטיל את משימת הרכבת הקואליציה על המועמד המתאים עוד לפני המועד שמתיר לי החוק".


  פורסם לראשונה 01/04/2006 22:25

   

  בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  פרץ. "לא נולד אתמול"
  צילום: איי אף פי
  צילום: יואב גלאי
  קצב. סבב התייעצויות
  צילום: יואב גלאי
  צילום: חיים צח
  "הוא רוצה שאולמרט יבוא להסתדרות?"
  צילום: חיים צח
  מומלצים