שתף קטע נבחר

גוגל קנתה אותו: ראיון עם אורי אלון

ראיון עם הישראלי אורי אלון בעקבות הודעת גוגל כי רכשה את טכנולוגית חיפוש שפיתח במסגרת לימודיו באוסטרליה. לישראלים הוא אומר: המשיכו ללמוד

אורי אלון, דוקטורנט ישראלי בן 26 מאוסטרליה הצליח ובגדול. ענקית החיפוש גוגל אישרה השבוע כי רכשה את הזכויות להשתמש בטכנולוגית החיפוש שפיתח - "אוריון” (Orion). הטכנולוגיה, שפועלת כתוספת למנועי החיפוש הקיימים, מסייעת לגולשים לקבל תוצאות חיפוש רלוונטיות יותר. נוסף על רכישת הטכנולוגיה, אלון גויס לעבודה במשרה מלאה ב"גוגלפלקס", הקומפלקס של גוגל בקליפורניה.

 

אלון למד בבית ספר למדעי המחשב והנדסה באוניברסיטת UNSW שאוסטרליה, ופיתח את טכנולוגיית אוריון במסגרת לימודיו, כשחיפש נושא לתזה, בהנחייתו של ד”ר אריק מארין מהאוניברסיטה. המוסד האקדמי זיהה את הפוטנציאל המסחרי, והקדיש משאבים לתהליך רישום הפטנט על המערכת, הוא סיפר בספטמבר ל-ynet.

 

במה מדובר?

 

אלון מסביר, כי מנועי החיפוש של ימינו מוצאים עבורנו דפי אינטרנט על פי מילות המפתח שהקלדנו בשדה החיפוש. לעיתים מדובר בדפים שאכן תואמים את מה שחיפשנו, אך לא תמיד זה כך. פעמים רבות אנחנו נתקלים בתוצאות חיפוש שאינן קשורות כלל למילה המבוקשת, בעיקר כשמדובר במילה או מונח בעל משמעות כפולה.

 

כאן בדיוק נכנסת "אוריון" לפעולה: המערכת, ש'מתלבשת' על מנועי חיפוש קיימים ותומכת בכולם, מאתרת עבור המחפשים תכנים נוספים אשר קשורים בצורה הדוקה למילה המפתח. לאחר שהיא מאתרת את המידע, היא מציגה למשתמש בדף אחד את כל הפסקאות בהן מופיע הטקסט המבוקש, וכן מציגה הפניות למילים או מונחים קשורים אחרים.

 

כלומר, אם חיפשתם אחר המונח "המהפכה הצרפתית", למשל, תקבלו פסקאות של טקסט ובו מידע העוסק במונח הזה, כמו גם תכנים מדפי אינטרנט בנושא "המלך לואי ה-16", "הצהרת זכויות האדם", "מקסימיליאן רובספייר", "מונרכיה" ועוד.

 

קידום החזון של החיפוש הפשוט

 

למעשה, מדובר בטכנולוגיה המשפרת את מידת הרלוונטיות של תוצאות החיפוש ומוסיפה לתוצאות שנמצאו מידע רלוונטי נוסף - כאשר המשתמש מקבל בדף הראשון את כל התכנים הרלוונטיים לחיפוש. התוצאות עצמן יכולות להגיע ממנוע חיפוש יחיד או כמה מנועי חיפוש המשולבים במקביל. עמוד התוצאות נוצר באופן דינמי בעת החיפוש, כאשר הגולש יכול לעבור בין המילים המוצעות בטור השמאלי של העמוד, ולצפות בטקסטים שנאספו באופן מיידי ובאותו הדף.

 

"אוריון" מקדמת את החזון של החיפוש הפשוט, המאפשר למחפש לקבל רק את המידע שביקש, מבלי שתכפה עליו להמשיך לנבור בדפי התוצאות.

 

"בינה מלאכותית וכריית מידע (data mining) תמיד עניינו אותי בלימודים”, אלון מספר בראיון בדואר האלקטרוני ל-ynet. “בניתוח מידע וטקסטים נתקלים בבעיות מאוד מעניינות", הוא אומר. במקביל לעבודתו, הוא מתכוון להשלים את תואר הדוקטורט שלו מהאוניברסיטה האוסטרלית.

 

אלון לא יכול לספר בדיוק מה תפקידו החדש אצל ענקית החיפוש, ולא רצה להרחיב על התוכניות לגבי "אוריון", אבל הבטיח שבעתיד ישוב לארץ: “ישראל תמיד היתה הבית שלי ותמיד תישאר הבית שלי, ואני מתכוון להישאר פה עד שאגשים את מטרותי”. 

 

"המשיכו ללמוד"

 

כישראלי שהצליח בחו"ל, וכמי שעתידו נראה מובטח, אלון מבקש להעביר מסר לכל היזמים והמפתחים שבדרך. ”הייתי מציע להם לא לנטוש את המסגרת החינוכית, במחשבה שהם יצליחו לבד. רעיונות שנולדים מתוך תוכניות באוניברסיטה יכולים להצליח מאוד. אפשר להרוויח מהעצות והתמיכה של המוסדות, היכן שסטודנט לא לוקח על עצמו סיכונים כלכליים.

 

"אם אתם מאמינים בפרוייקט שלכם, אל תוותרו עליו. לעיתים תכופות מדי רעיונות טובים יוצאים לפועל רק אחרי התמדה עצומה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים