שתף קטע נבחר

פרץ במשרד הביטחון: אני נכנס בחרדת קודש

שר הביטחון הנכנס, עמיר פרץ, קיבל את שרביט הביטחון מידיו של השר מופז ואמר: "בכל פסיעה אני מרגיש את נטל האחריות". העריך: "בשנים הקרובות נצטרך לעצב בהדרגה את גבולות הקבע של המדינה תוך התמודדות עם טרור אכזרי, גלובלי ומקומי". וגם שיגר מחמאות לשר היוצא: "מצאתי בך, שאול, קצין וג'נטלמן". הרמטכ"ל בחר דווקא לעקוץ בהומור את השר היוצא כשאמר לפרץ: "מערכת הביטחון מורכבת יותר ממשרד התחבורה"

תתחילו לשנן: שר הביטחון, עמיר פרץ. בטקס שנערך אחר הצהריים (יום א') במשרד הביטחון שבבסיס הקרייה בתל אביב נכנס עמיר פרץ רשמית לנעלי שר הביטחון. משמר כבוד הכולל את אנשי המטה הכללי קיבל את פניו של פרץ, וזה קיים מייד לאחר מכן מפגש עם השר היוצא, שאול מופז.

 

הבוקר, עוד בטרם נכנס לתפקיד, הספיק פרץ לעדכן את הממשלה כי אישר המלצות להקלות בסגר באזור יהודה ושומרון, למעט צפון השומרון. בעקבות המלצותיו ייכנסו לישראל 13 אלף פועלים.

 

צילום וידאו: ירון ברנר

 

בנאומו במהלך הטקס בקריה פתח פרץ ואמר: "אודה, עבורי זהו רגע מרגש ביותר. לפני שעה קלה כשנכנסתי לכאן למחנה הקרוי על שם יצחק רבין ז"ל, בדרך ללשכת שר הבטחון, נזכרתי ביצחק רבין שניצח בכל הקרבות הקשים בהם השתתף אך נרצח במלחמה למען השלום. אני עושה את צעדי הראשונים אל תוככי משרד הבטחון ובכל פסיעה אני מרגיש את נטל האחריות הגדל ומתעצם, אני נכנס בצעדים מדודים ובחרדת קודש אך אני מתכוון לעשות מלאכתי בנאמנות ללא גבולות למען ביטחונה של מדינת ישראל, למען ביטחונם של אזרחיה".


זה שנכנס, וזה שנשאר מאחור (צילום: אלי אלגרט)

 

פרץ הוסיף ואמרי: "נכון, אני שר ביטחון עם אורינטציה אזרחית וחברתית אך אינני רואה סתירה בין הדברים. בדיוק להיפך - כי הרי צה"ל הוא צבא העם, כזה היה וכזה צריך לשמור אותו, כי זה הנכס האמיתי שאנחנו מחזיקים בצבא המיוחד שלנו".

 

חלוץ התבדח: מערכת הביטחון מורכבת יותר ממשרד התחבורה

 

פרץ העריך כי השנים הקרובות "תהיינה מרתקות ותצבנה אתגרים מיוחדים בפני ראשי המדינה ובפני אזרחיה. נצטרך להתמודד במקביל עם בעיות הביטחון הבוערות ועם הצורך לאחות את הפערים החברתיים בעם. נצטרך לקדם תהליכים מדינים ולעצב בהדרגה את גבולות הקבע של המדינה תוך התמודדות עם טרור אכזרי גלובלי ומקומי ותוך התפתחות איומים קיומיים חדשים על מדינת ישראל... נצטרך ביחד למצוא את שביל הזהב בין הצורך להבטיח את צרכי הבטחון ולקיים צבא איכותי חזק ומרתיע לבין הצורך הדחוף לטפל בבעיות החברתיות".

 

שר הביטחון הטרי שיגר מסר לפלסטינים ואמר כי "לא בדרך הטרור תשיגו את היעדים שהצבתם לכם. עליכם לזנוח את הטרור, להיאבק בהסתה ובאלימות או אז תגלו שוב את ידה של ממשלת ישראל מושטת אליכם תוך נכונות להגיע להסכמים, גם במחירים של פשרות כואבות".

 

הוא לא שכח להזכיר את המשפחות השכולות וגם שיגר מחמאות לשר היוצא. "מצאתי בך, שאול, קצין וג'נטלמן, מפקד, מנהיג ובעיקר אדם". שר הביטחון היוצא שאול מופז החמיא לפרץ וציין כי הוא מאמין ביכולותיו להוביל את מערכת הביטחון. "אין ספק שתדע להוביל בתבונה, באחריות ובשיקול דעת. יש לך ניסיון רב ותדע לנווט את המערכת בדרך טובה". מופז הוסיף כי פרץ לא יהיה לבד במערכה ויקבל את מלוא הסיוע.

 

קולו של מופז רעד מהתרגשות שכן אחרי 40 שנה בצה"ל ובמערכת הביטחון הוא מסיים את תפקידו במערכת. הוא הוסיף כי על שר הביטחון החדש להמשיך ולהוריד את רמת הטרור מטה מטה על מנת לאפשר לאזרחי ישראל לצאת למסעדות, לנסוע באוטובוסים ולהרגיש בטוחים. עם זאת, ציין כי עליו להכין גם את מערכת הביטחון לאתגרי המחר ולהפוך כל אבן על מנת להגיע למשא ומתן עם הפלסטינים.

 

גם הרמטכ"ל, רב אלוף, דן חלוץ, בירך את שר הביטחון הנכנס וציין כי צה"ל יעשה הכל על מנת לסייע בעדו. בנאומו אף שיגר עקיצה קלה לעבר מופז כשאמר שמערכת הביטחון גדולה ומורכבת יותר ממשרד התחבורה. מופז השיב לו בהלצה כי "יתחשבן איתו", ואילו פרץ התבדח כי חלוץ התכוון שמדובר בבשורה לרעייתו של מופז, אורית שתוכל לראות כעת יותר את בעלה.

 

המשוכה הראשונה כבר מאחוריו

 

פרץ כבר צלח בימים האחרונים שני מבחנים משמעותיים ראשונים בתפקידו כשר ביטחון. ביום שישי אישר פרץ את תקיפת חיל האוויר על שטח אימונים של אנשי ועדות ההתנגדות העממית, בשכונת סברה בעזה. כתוצאה מהירי נהרגו חמישה פעילים מקומיים וכמה אחרים נפצעו.

 

כבר ביום חמישי בבוקר ערך פרץ שורה של התייעצויות עם בכירי מערכת הביטחון, בה הוצג לו יעד התקיפה. לאחר שהובהר כי מדובר במחנה אימונים של מחבלים וכי התקיפה אינה מסכנת תושבים, הוא אישר את ביצועה.

 

הבוקר צלח פרץ בהצלחה משוכה חשובה נוספת - פינוי המשפחות והמתבצרים ששהו בניגוד לחוק בבית שפירא בחברון. פרץ, שאישר כבר בשבת לפנות את המתנחלים הדגיש בהנחיה שהעביר לכוחות הביטחון, כי יש לפנות תחילה את הנשים והילדים.

 

שר התחבורה החדש, שאול מופז, הספיק להתייחס הבוקר לנושאים הבוערים במשרדו החדש כשהתריע כי דו"ח שיינין העוסק במלחמה בתאונות הדרכים טרם ייושם. "ישראל נמצאת במקום ה-16 המפוקפק בהיקף תאונות הדרכים", אמר מופז. הוא דרש כי הממשלה תאשר תקציב בסך 550 מיליון שקלים ליישום הדו"ח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
שאול ועמיר. מתחלפים
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
בחרדת קודש. שר הביטחון פרץ
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
מצא בו מנהיג. מופז
צילום: אלי אלגרט
מומלצים