שתף קטע נבחר

שבחי הרבנים לחייל שהודח: מעשה רענן ונועז

החייל המצטיין חננאל דיין, שסרב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל, זוכה לתשבחות מפי רבנים בעלון שהופץ בבתי הכנסת. בנו של הרב אליהו: "מקווה שילכו בעקבותיו". הרב של רמת גן: "בגלות הפריץ היה נוהג להכות את היהודי בשוט ואחר כך היה דורש ממנו גם לנשק את השוט. זה היה בגלות". הרב יובל שרלו לעומת זאת ביטא מתינות: "תחושתי היא ששני הצדדים עשו מעשה מטופש"

"נקווה שהמעשה השובב של חננאל מבטא הלך רוח חדש בקרב הנוער, רענן ונועז". כך התייחס הרב אליעזר מלמד, רבה של ההתנחלות ברכה, לסירובו של החייל המצטיין חננאל דיין ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, בטקס קבלת אות ההצטיינות ביום העצמאות.

 

בציבור הדתי מסרבת פרשת לחיצת היד וההדחה של החייל המצטיין מיחידתו לרדת מסדר היום. בסוף השבוע הגיבו רבנים שונים לפרשה בעלון שחולק בבתי הכנסת ברחבי הארץ, ושמו "עולם קטן - שבועון לצעירים". 

 

הרב מלמד הסביר: "החייל המצטיין חננאל דיין זכה להביע מחאה פומבית כנגד הרמטכ"ל ערל לב. הבעיה המרכזית של הציבור הדתי לאומי היא שהוא חסר אומץ לב ציבורי, ועל כן הוא אינו יכול להוביל ולהנהיג. אמנם בשדה הקרב יש לבניו אומץ לב רב, ועל כך הוא ראוי לשבח, אבל בזירה הציבורית הוא חושש מדי לתדמיתו, ולבסוף הוא גם מושפל, גם תדמיתו נפגעת, וגם אינו משפיע".

 

הרב יעקב אריאל, רבה של העיר רמת גן, כתב בעלון: "אני רק אספר לכם שבגלות הפריץ היה נוהג להכות את היהודי בשוט ואחר כך היה דורש ממנו גם לנשק את השוט... זה היה בגלות. יותר מזה אני לא רוצה להגיד".

 

הרב שמואל אליהו, הרב של צפת ובנו של הרב מרדכי אליהו, כתב: "כשטל רוסו הגיע לדבר עם הרבנים, חשבנו שייפתח דף חדש. אבל כל פעם שהרמטכ"ל פותח את פיו אנחנו מבינים שמטרתו להמשיך ולקרוע את העם. לכן, חננאל עשה בחכמה ואני מברך אותו על כל. כל אדם שעומד זקוף ואינו מתכופף בשם היהדות ראוי לברכה גדולה. חננאל חיזק אנשים רבים ואני מקווה שילכו בעקבותיו".   

 

אך הרב שלמה אבינר, רבה של בית אל וראש ישיבת עטרת כהנים הביע עמדה שונה. "לא צריך להתעסק בדברים כאלה, זה סתם חיטוט בפצעים שאינו מרפא שום דבר. צריך להוסיף כוח, עוז ואמונה. צריך להוסיף אחדות באומה וזה ירפא את הכל".

 

ראש ישיבת הסדר בפתח תקווה ומרבני צוהר, הרב יובל שרלו, היה המתון שבדוברים. "תחושתי ששני הצדדים עשו מעשה מטופש. החייל לא היה צריך להתנהג לא בנימוס, ולנצל את הטקס להבעת עמדה פוליטית. עמדתי ככלל היא שהצבא אינו הכתובת למאבק שלנו בהתנתקות. מצד שני הצבא שהוא כאן הגדול והחזק התנהג בילדותיות, בטיפשות ובהיסטריה ולא כך היה עליו לנהוג", כתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חננאל דיין. עורר דיון
צילום: אילן מרסיאנו
הרב אריאל. להבדיל מהגלות
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר. חיטוט בפצעים
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
הרב שרלו. טעות של שני הצדדים
צילום: שאול גולן
מומלצים