שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן הכריז על משאל עם - ותקף את ישראל
  נשיא הרשות הפלסטינית יצא למצלמות ותקף בחריפות את ישראל בעקבות התקרית בחוף עזה. "הושטנו יד לשלום וקיבלנו פשע נגד האנושות", אמר. "משפחה שלמה נמחקה". הוא הדגיש את מצבם הקשה של הפלסטינים ואמר כי הדרך לפרוץ אותו היא באמצעות משאל עם. "ניתן לעם להחליט", אמר. מייד אחריו הקריאו עוזריו צו שהכריז על קיום המשאל ב-26 ביולי

  בצל התקרית הקשה בעזה יצא אחר הצהריים (שבת) הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אל המצלמות והסביר מדוע יש לקיים משאל עם ברשות הפלסטינית. הנשיא הפלסטיני הכריז כבר במהלך השבוע האחרון, עוד לפני פיצוץ הפגז בחוף עזה ממנו נהרגו שבעת בני משפחת רלייה, כי יכריז על משאל עם. זאת, לאחר שארכה בת שלושה ימים שהעניק לפלגים הפלסטינים - הסתיימה. לאחר נאום שהיה רצוף במילים קשות שהוטחו בישראל בעקבות התקרית, עלו עוזריו של אבו מאזו והקריאו צו עליו חתם ובו תאריך לקיום המשאל: 26 ביולי.

   


  הכריז על משאל. אבו מאזן (צילום: סי"צ)

   

  אבו מאזן פתח את דבריו ואמר: "אתמול התרחש טבח, טבח נלוז בחוף עזה. הצבא הישראלי הרג משפחה שלמה. הודא התייתמה כשהיא רואה את משפחתה נרצחת אל מול עיניה. התשובה למעשים האיומים הללו חייבת להיות אנושיות ונחישות של העם הזה. רק בחודש האחרון נהרגו 40 מבנינו, הפכו שאהידים ורק היום נפצעו עוד שבעה. אנחנו ממשיכים להושיט יד לשלום ומקבלים פשעים איומים כאלה".

   

  אבו מאזן כינה את התקרית "פשעים נגד האנושות". הוא הזכיר את הריגתו של ג'מאל אבו סמהדנה וציין כי בנוסף לסבל היום יומי הזה נתונה כעת הרשות לטרגדיה של מצור בינלאומי בגלל בחירה דמוקרטית. "מול כל המצוקות האלה אנחנו חייבים לעשות משהו. אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות דבר בעומדנו מול האל וההיסטוריה", אמר.


  ההלוויות בבית להיא (צילום: רויטרס)

   

  "לקחנו את הרעיון של דיאלוג, קראנו לוועידה בחודש שעבר כדי לראות מה ניתן לעשות. בזמן הכינוס הזה היתה לי מחשבה אחת בראשי: דיאלוג לשם הדיאלוג הוא בזבוז זמן. הזמן הפך חרבת מתהפכת מעל צווארנו. בכל רגע מצבנו מידרדר עוד ועוד. לא נותר אפילו הישג אחד. כל ההישגים התאדו", הוסיף.

   

  אבו מאזן ציין כי על מסמך האסירים, שזוכה לקונצנזוס, להיות הבסיס לדיאלוג הפלסטיני. "עלינו לקבל את המסמך הזה כדי להביא לאושר בקרב עמנו, וכדי להימנע מכך הדיאלוג יהיה רק לשם דיאלוג. לכן אמרנו שעלינו להביא את המסמך למשאל עם". הוא הדגיש את הפן הדמוקרטי. "ניתן לעמנו להחליט", הבהיר.

   

  נשיא הרשות אף ענה למבקריו, ואמר כי כי אין "ולו פסקה אחת" בחוק הפלסטיני המונעת את קיום משאל העם. לדבריו, אין דבר שימנע את קיום משאל העם.

   

  "אני משוכנע שכאשר נסכים על העקרונות של הסדר הקבע במשאל, המצור הבינלאומי יוסר מעלינו כי אף אחד לא יוכל להגיד מצד אחד שאנחנו רוצים יותר מגבולות 67' ומצד שני גם אף אחד לא יחשוד בנו שאנחנו מוותרים על ירושלים. המשאל עצמו הוא לא המטרה, המטרה היא ההסכמה הלאומית, רק העם יכול להחליט בסוגיות הרגישות האלה שכל כך הרות גורל לכולנו", הבהיר הנשיא.

   

  לאחר שסיים אבו מאזן את דבריו הקריאו עוזריו צו, עליו חתם הנשיא, המורה על קיום המשאל ב-26 ביולי. "כיושב ראש אש"ף וכנשיא הרשות הפלסטינית החלטתי להוציא אל הפועל את סמכותי וחובתי החוקתית, ולקיים משאל עם על מסמך ההסכמה הלאומית", הבהיר אבו מאזן בצו. לשון השאלה שתובא למשאל תהיה: "האם אתה מסכים עם מסמך ההסכמה הלאומית - מסמך האסירים?". המשתתפים במשאל יוכלו לענות רק "כן" או "לא", ללא אפשרות להימנע.

   

  ההכרזה על המשאל עוררה הדים ברשות וממשלת החמאס פרסמה כמעט באופן מיידי התנגדות להכרזתו של הנשיא הפלסטיני. "מי שהכריז על משאל העם צריך לשאת באחריות על התוצאת המסוכנות שעשויות להיות לו", אמר מושיר אל-מסרי, בכיר בחמאס. הוא אף קרא לעם הפלסטיני להחרים את המשאל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אבו מאזן הכריז על משאל עם - ותקף את ישראל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הכריז על משאל. אבו מאזן
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  ההלוויות בעזה
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי אף פי
  אתמול, על חוף הים
  צילום: איי אף פי
  מוצר השנה
  מומלצים