שתף קטע נבחר

אנאן מטיל ספק בגרסת צה"ל; מומחה אמריקני: זה היה פגז ישראלי

מארק גרלאסקו, איש הפנטגון לשעבר, סקר את רסיסי הפגזים שנמצאו בחוף העזתי וכן את אלו שהוצאו מגופות ההרוגים והפצועים. "כל הממצאים מראים שפגז בקוטר 155 מ"מ התפוצץ, והסיכוי שהיה שם במקרה נשמע מגוחך". וגם מזכ"ל האו"ם מתקשה לאמץ את התיזה הישראלית: "מציאת מטען בחוף היא דבר תמוה"

"הסיכוי שפגז צה"לי הוא שגרם לפגיעה הקטלנית במשפחה הפלסטינית כמעט אפסי, פשוט לא קיים", פסק אמש הצוות המטכ"לי שחקר את הטרגדיה שחוף של בית להיא. אלא שיש מי שמטיל ספק רב בגרסא זו, ומספק רוח גבית לטענה הפלסטינית הנגדית.    

 

מארק גרלאסקו, אמריקני המתמחה באומדן נזקים ואבדות בשדה קרב, בחן את רסיסי הפגזים שנמצאו בחוף הים העזתי ואף את אלו שנמצאו על גופות ההרוגים בבתי-החולים בעזה. לטענתו - כפי שהובאה הבוקר (יום ד') בהרחבה בעיתון הבריטי "אינדיפנדנט" - האפשרות שבני משפחת ראלייה נפגעו מפיצוץ פגז ישראלי היא הגבוהה ביותר.

 

"אינני יכול לפסוק בוודאות, אולם כל הממצאים מראים שפגז בקוטר 155 מילימטרים (הנמצא בשימוש הארטילריה הצה"לית) הוא הגורם לפיצוץ", פסק המומחה, שהועסק בעבר במשרד ההגנה האמריקני והוצב באזורי הקרבות בעיראק ובקוסובו, וכעת משמש פרשן צבאי בכיר בשירות ארגונים לזכויות אדם.  

 

אבל לא רק ברשות הפלסטינית ובארגוני זכויות האדם מתקשים לאמץ את התיזה הישראלית; גם מזכ"ל האו"ם מביע ספק לגביה. "מציאת מטען בחוף היא דבר מוזר ותמוה", אמר קופי אנאן לכתב העיתון הערבי הלונדוני "אל חיאת". 

 

המזכ"ל הביע את כאבו וצערו גם נוכח תקיפת חיל-האוויר אתמול, בה נהרגו 11 פלסטינים, אך נמנע מלהציע ועדות חקירה מטעם האו"ם, שכן זו תזדקק לשיתוף פעולה של שני הצדדים, ובמקרים דומים בעבר - כמו לאחר אירועי ג'נין - הדבר לא הסתייע. על כל פנים, ביקש אנאן מישראל "לכבד את החוק הבינלאומי ואת הכבוד האנושי" וקרא לה להשתמש בכוחה הצבאי "בצורה הולמת" ולהימנע מפגיעה באזרחים. הוא גם גינה את ירי הקסאם והביע את דאגתו נוכח העימותים הפנים-פלסטיניים.

 

הסברה בצה"ל כעת היא שהפיצוץ היה של מוקש או מטען כלשהו, שהניחו הפלסטינים בחוף - כנראה במטרה לסכל הגעה של כוחות קרקעיים בדרך הים. אולם איש הפנטגון לשעבר גרלאסקו מתקשה לקבל זאת. לדבריו, מרבית הפגיעות הקשות של הפצועים היו במרכז הגוף, "מה שאינו מתיישב" עם אופציית המוקש שהוטמן בחול.

 

"אם היה מדובר במוקש, הייתי מצפה לראות פגיעות חמורות ברגליים", אמר גרלאסקו. הוא הוסיף עם זאת כי אין הוא שולל את האפשרות שחמושים פלסטינים הרימו פגז 155 מילימטרים, שלא התפוצץ, על מנת להשתמש בו לטובתם. אולם גם אופציה זו, לטענתו, הייתה אמורה להסתכם בפגיעות גפיים קשות - מה שכאמור, לא קרה הפעם.

 

גרלאסקו אסף רסיסים מאזור הפיצוץ, וציין שניתן היה להבחין במספרים 55 ובאותיות מ"מ. בדיקה שביצע לעומק העלתה כי אכן מדובר בפגזי 155 מ"מ. "יהיה זה צירוף מקרים מגוחך אם היה במקום 'פגז חי' שהתפוצץ לפתע", אמר, בפוסלו את האפשרות שמדובר בנפל ישן. המומחה גם פסל את סברת הפגז הימי, שנדחתה בוודאות גם במערכת הביטחון.


פורסם לראשונה 14/06/2006 07:40

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הלוויות בעזה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
תמוה: אנאן
צילום: איי פי
צילום: אביהו שפירא
פסלו את האפשרות: פרץ וחלוץ
צילום: אביהו שפירא
מומלצים