שתף קטע נבחר

גייטס: אפרוש מפעילות יומיומית במיקרוסופט

הודיע על כוונתו להעביר את סמכויותיו בפועל תוך שנתיים על מנת שיוכל להקדיש את רוב זמנו לפעילויות צדקה, אך ימשיך לכהן כיושב ראש החברה. באלמר: לא מתכוון לפרוש

ביל גייטס הודיע על כוונתו לפרוש מפעילות יומיומית בחברת מיקרוסופט, על מנת שיוכל להתמקד בפעילות בקרן הצדקה על שם ביל ומלינדה גייטס, אשתו.

 

גייטס, 50, הודיע במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה אמש (ה'), כי ימשיך לשמש כיושב ראש החברה גם לאחר שיעביר את סמכויותיו לבכירים אחרים עד חודש יולי, 2008. הצעד יסמל סוף של עידן במיקרוסופט, אשר נוסדה על ידי גייטס ב-1975 ביחד עם חבר ילדותו, פול אלן.

 

עוד בנושא זה:

 

 

 

גייטס ומנכ"ל ענקית התוכנה, סטיב באלמר, ציינו במסיבת עיתונאים במיוחד, כי במסגרת מהלכי הארגון מחדש שבוצעו לאחרונה בחברה, הועברו סמכויות לבכירים אחרים, על מנת לבזר סמכויות ולאפשר להם לקבל החלטות גם ללא גייטס ובאלמר.

 

"גייטס חסר תחליף"

 

עם זאת, באלמר ציין כי למעשה, גייטס הוא חסר תחליף. "זה לא מעשי. אף אחד לא יכול להיכנס לנעליו", הוא אמר. גייטס מצדו הבטיח כי אינו עוזב את מיקרוסופט או מוותר על מקומו כבעל המניות הגדול ביותר בחברה.

 

מנהל הטכנולוגיה במיקרוסופט, ריי אוזי, יחליף את גייטס מיד בתפקיד ארכיטקט תוכנה ראשי, ויתחיל בחפיפה עם גייטס בתפקידו כמפקח על תהליך תכנון התוכנה בחברה. אוזי, 50, סייע לפתח את ישום הגיליונות האלקטרוניים הראשון, VisiCalc, בשנות ה-80' המוקדמות. ב-1983 הוא הצטרף ל-Lotus, ופיתוח את Lotus Symphony ו-Lotus Notes.

 

מאוחר יותר הקים אוזי את Groove Networks ופיתח את Groove Virtual Office, חבילת ישומים המיועדים לעבודה משותפת באמצעות האינטרנט. מיקרוסופט רכשה את החברה בחודש אפריל, 2005, ואוזי מונה מנהל הטכנולוגיה במיקרוסופט.

 

יש עוד שני מנהלי טכנולוגיה בחברה. אחד מהם, קרייג מונדיי, יקבל על עצמו את תפקיד מנהל המחקר והאסטרטגיה, ויתחיל בחפיפה עם גייטס על תחומים אלה. מונדיי יעבוד בתיאום עם היועץ המשפטי הראשי של מיקרוסופט, בראד סמית, כדי לפקח על פעילויות החברה בתחום הקניין הרוחני.

 

מונדיי, 56, הצטרף למיקרוסופט ב-1992, והקים את חטיבת הפלטפורמות לצרכנים, והופקד על מאמצי החברה בתחום הטלוויזיה הדיגיטלית. במסגרת תפקידיו כיום הוא ממונה על המדיניות הטכנולוגית הגלובלית ומגוון יוזמות בתחום הטכנולוגיות החדשות. אוזי ומונדיי ימשיכו לדווח לגייטס בשנתיים הקרובות, ולאחר מכן יהיו כפופים ישירות לבאלמר.

 

האתגרים של מיקרוסופט

 

ההחלטה של גייטס מתקבלת בתקופה לא פשוטה עבור מיקרוסופט. החברה הודיעה לאחרונה על דחייה נוספת בהשקת הגירסה החדשה של Windows Vista, אשר אמורה לצאת בחודש ינואר, 2007. כמו כן, מיקרוסופט מתמודדת עם תחרות גוברת מצד חברות אינטרנט כמו גוגל ויאהו, ונדרשת להמציא את עצמה מחדש בעידן האינטרנט.

 

החברה החלה בתהליך המשמעותי ביותר מבחינתה, אולי מאז היווסדה, של מעבר מפיתוח תוכנה למחשבים אישיים להפצת תוכנה באמצעות האינטרנט.

 

בשלב זה, סדרת השירותים המקוונים של מיקרוסופט, תחת המותג Live, כוללת שירותים בסיסיים כמו קורא RSS, דואר אלקטרוני ואפשרויות לעסקים קטנים המעוניינים לנהל את הדומיין שלהן ברשת בעזרת מיקרוסופט, אך על פי הערכות, החברה תציע בעתיד גם יישומים של Office במסגרת אתרי אינטרנט.

 

מיקרוסופט נדרשת לשמור על שני מקורות ההכנסה העיקריית של החברה – מערכת ההפעלה Windows וחבילת היישומים Office, ובמקביל לפתח מקורות הכנסה חדשים ברשת. מאחר וחלק מהשירותים המקוונים יוצעו חינם, החברה מתכוונת להתבסס על הכנסות מפרסום, ולשם כך השיקה לאחרונה את תוכנית Adcenter, שתתחרה ב-Adwords של גוגל.

 

מרמור של המשקיעים

 

במסגרת המאמצים, הכריזה מיקרוסופט לאחרונה על תוכניתה להשקיע מיליארדי דולרים במחקר בתחום המחקר והפיתוח, ובעקבות החלטה זו נרשמה ירידה במניית החברה ומרמור מצד המשקיעים.

 

גייטס ציין כי מיקרוסופט תמיד ידעה להתמודד עם מתחרים ואתגרים חדשים, וכי מצב התחרות לא השפיע על החלטתו. "במהלך ההיסטוריה תמיד הועלו תהיות בנוגע ליכולת החברה לטפל באתגרים", הוא אמר.

 

גייטס מדורג על ידי המגזין פורבס כאיש העשיר בעולם, והונו נאמד ב-50 מיליארד דולרים. העושר העצום הזה, לדבריו, נושא עמו מחויבות גדולה, ובעבר שב והצהיר על רצונו לתרום את חלק הארי של כספו לצדקה ולא להורישו לשלושת ילדיו.

 

גייטס אמר כי כאשר הקים את הקרן של ביל ומלינדה גייטס בשנת 2000, לא העריך את הפוטנציאל האמיתי לטפל בחלק מהבעיות העיקריות בעולם, בהן בריאות וחינוך במדינות מתפתחות. הקרן היא אחד מגופי הצדקה הגדולים בעולם, והונה מסתכם ב-29.1 מיליארד דולרים.

 

באלמר: "אני כאן לטווח ארוך"

 

גייטס הפסיק את לימודיו באוניברסיטת הארוורד על מנת להקים את מיקרוסופט ביחד עם פול אלן בשנת 1975. מיקרוסופט הונפקה בבורסה והפכה לחברה ציבורית ב-1986. גייטס שימש כיושב ראש החברה ומנכ"ל עד שנת 2000, אז קיבל על עצמו את תפקיד ארכיטקט התוכנה הראשי וסטיב באלמר, חברה מהאוניברסיטה ואחד העובדים הראשונים של החברה, מונה למנכ"ל.

 

על אף פרישתו של גייטס, באלמר יישאר בתפקידו כאחראי על האסטרטגיה העסקית של החברה והפעילות השוטפת. אין לו שום כוונה לפרוש, הוא אמר. "אני כאן לטווח ארוך".

 

"העולם נוטה להתמקד בי ללא כל פרופורציה", אמר גייטס בענווה. למעשה, לדבריו, מיקרוסופט היא חברה עם "עומק יוצא דופן ומאגר כשרונות רחב". "שכבת ההנהלה שלנו מעולם לא הייתה כה חזקה", הוא אמר.

 

הידיעה על פרישתו של גייטס התקבלה לאחר יום המסחר בנאסדק. מניית החברה רשמה עליה של 19 סנט (0.87 אחוזים), ועמדה על 22.07 דולרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גייסט. יקדיש את זמנו לצדקה
צילום: רויטרס
מומלצים