שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בחירת אולם: מקום טוב באמצע
  האם אתם מתחברים לטבע, לים ולמקומות פתוחים, או שאתם מעדיפים אירוע נוצץ, קלאסי, מעונב? נסו לחשוב על אירועים בהם הייתם בשנים האחרונות, ולאילו מהם התחברתם יותר, ולפי זה תחליטו אם גן פתוח או אולם סגור, או מקום המשלב בין השניים. על השיקולים בבחירת מקום האירוע, ולא פחות חשוב, רשימת דברים שצריך לבדוק היטב מראש

  המשך לכתבה: נו, קבעתם כבר תאריך לחתונה?

   

  מיקום האירוע תלוי לרוב ברקע הגיאוגרפי של רוב המוזמנים אליו. כי אם שניכם הדרמתם לאילת בשנים האחרונות, אך משפחותיכם מתגוררות בחיפה, סביר להניח שיהיה קשה לכולם להגיע עד אליכם, אלא אם כן תשכרו הסעה ומלון לכל האורחים. אם אתה מטבריה ואת מבאר שבע, תוכלו למצוא מקום טוב באמצע. אם צריך, ארגנו הסעה שתאסוף את האורחים המרוחקים ממקום מפגש ותסיע אותם לאירוע, ולאחר כמה שעות תחזיר אותם לביתם. אפשרות נוספת היא לנסות לשדך בין אורחים שיש להם בעיית הגעה עם אחרים שמגיעים עם רכב פרטי.

   

  בעיקרון, מחיר המקום עולה ככל שמתקרבים למרכז הארץ, ויורד ככל שמתרחקים ממנו. האזורים המרוחקים מהמרכז הם לרוב גם נוחים יותר מבחינת הגעה וחניה.

   

  גן או אולם?

   

  יש אולמות וגנים בטווח רחב של מחירים, וזה תלוי ביוקרה ובפופולריות של המקום. לגבי שיקולים שאינם כספיים, זה תלוי באופי שאתם מעוניינים להעניק לחתונה: האם אתם מתחברים לטבע, לים ולמקומות פתוחים, או שאתם מעדיפים אירוע נוצץ, קלאסי, מעונב? נסו לחשוב על אירועים בהם הייתם בשנים האחרונות, ולאילו מהם התחברתם יותר. שוטטו באתר "מתחתנים", ולאחר מכן צאו לראות כמה מקומות. מקומות רבים משלבים גן פתוח ואולם סגור, כך שהאופי יכול להינתן באמצעות עיצוב.

   

  על בחירת המקום משפיעה גם כמות האורחים. יש מקומות רחבי ידיים, שקהל מצומצם יילך לאיבוד בהם, ומצד שני מקומות אינטימיים יותר, שייראו מפוצצים עם כמות גדולה של אנשים.

    

  נשמע שחתונה בחצר הבית מוזילה את ההוצאות, כי אין צורך לשלם על המקום. אך בפועל, כשצריך לדאוג לשירותים, לאחזקה, לריהוט, לתאורה, להגברה ולעוד אלמנטים שכבר קיימים בגני אירועים מבלי שתצטרכו לשבור את הראש, העלויות יכולות להשתוות לקיום האירוע במקום מסחרי, אם לא יותר מכך.

   

  מה כדאי לבדוק מראש

   

  עופר גובר, מנהל שיווק של "כיף ים", מעלה כמה נקודות שכדאי לתת עליהן את הדעת כשבוחנים מקום:

   

  ריהוט - איזה ריהוט המקום מספק: אילו סוגים של שולחנות, כסאות, ריהוט אלטרנטיבי. יש לוודא שבין השולחנות לרחבת הריקודים יש מרחק סביר, כדי שהאורחים יוכלו לדבר ביניהם כשהמוסיקה ברקע.

   

  אבטחה - כמה מאבטחים יש, והאם הם חמושים. על פי דרישת המדינה אמור להיות לפחות מאבטח אחד למאה איש.

   

  חניה - האם יש חניה בסמוך למקום, או שמא האורחים שלכם ייאלצו לחפש חניה? יש אולמות בתוך הערים שתוכלו לשכור את החניון שלצדם; האם יש מכווני חניה, כמה (עד 300 איש מספיק מכוון אחד, מעל 300 איש רצוי שניים; אם החניה מסודרת, דרושים פחות מכוונים, ולהפך), ועד מתי הם נשארים. המכוונים אמורים להישאר עד שאחרון האורחים מגיע, ויש מקומות שמשאירים אותם עד סוף האירוע כשומרים בחניה.

   

   

  חתונה של חובבי רמשים, לא לטעמו של כל אחד (צילום: רויטרס)

   

   

  דרכי גישה - האם יש שילוט, מאיפה, כמה ומאיזה כיוון. מי שם את השילוט, מתי שמים ומה כתוב בו. בקשו מהמקום להציב שילוט עם השמות שלכם.

   

  חדר משפחה - רוב החדרים כוללים סלון עם פינת ישיבה, מראה ושירותים. כדאי שתהיה גם מקלחת, להתרעננות במקרה שמזיעים, או חלילה משתכרים ומקיאים. יש מקומות שיש להם יחידות נופש, שאפשר ללון בהן אחרי החתונה.

   

  כספת וסלסילת מתנות - האם המקום מספק אותן, איפה הן ממוקמות, מי שומר עליהן, מתי מפנים אותן ולאן, ולמי יש גישה אליהן.

   

  תאורה - מה היא כוללת, והאם נדרשת תוספת תשלום על תאורה מסוימת.

   

  הגברה - האם המקום מצויד במערכת הגברה, והאם התשלום עליה מוטל עליכם, על התקליטן, או נחלק ביניכם. שימו לב שהרמקולים ברחבת הריקודים פונים לקהל הרוקדים, ולא לסועדים. בנוסף בדקו שיש רמקולים גם בסמוך לחופה, כדי שלא תפספסו חלילה את שיר הכניסה. ודאו שלמקום יש טכנאי המוסמך לטפל במערכת.

   

  עיצוב - העיצוב כולל בדרך כלל ארבעה אלמנטים מרכזיים: מזנונים, חופה, מרכזי שולחן ועיצוב החלל. ישנם מקומות שעובדים עם מעצבים קבועים, ואחרים מאפשרים לכם להביא מעצב חיצוני. בררו מה רמת העיצוב הכלול במחיר, ועד כמה אתם מעוניינים להשקיע מעבר לכך.

   

   

  בררו מה רמת העיצוב הכלול במחיר (אילוסטרציה: ויז'ואל/פוטוס)

   

   

  שירותים - כמה תאי שירותים יש (ברוב המקומות יש ארבעה-חמישה תאים), האם יש מנקה לכל אורך הערב, ועד איזו שעה ניתן השירות.

   

  ריסוס - כמה פעמים ביום מרוסס הגן נגד מזיקים, ובאיזו שעה נערך הריסוס האחרון לפני האירוע. אם הריסוס האחרון מתקיים סמוך מאוד לפתיחת המזנונים, על האוכל להיות מוגן כראוי.

   

  התמצאות בשטח - האם המקום מספק מפות הגעה ומעטפות, שולחן קבלת פנים עם דיילת ופתקיות הושבה?

   

  חופה - אילו סוגים של חופות מספק המקום, מה גודל החופה, והאם ניתן להכניס תחתיה את כל האנשים שאתם מעוניינים שיעמדו שם לצדכם; האם יש מקומות ישיבה מול החופה, וכמה; כדאי שהחופה תהיה מרוחקת יחסית מאזור השולחנות, על מנת שהאורחים יהיו איתכם ולא יישבו וידברו בזמן החופה.

   

  גנרטור חרום - האם יש, לאיזה מהציוד הוא מספיק, תוך כמה זמן הוא מתחיל לעבוד במקרה של הפסקת חשמל ומי מפעיל אותו.

   

  בעלים - מי הבעלים של המקום, מה רמת האמינות והיציבות של החברה. אפשר לבדוק באינטרנט ובמועצה המקומית את ההיסטוריה של המקום. שאלו אנשים שהתחתנו שם אם היו בעיות בעבר, האם הבעלים חדש או ותיק.

   

  שעת סגירה - יש מקומות שמגבילים את שעת החתונה, ואחרים מאפשרים להמשיך את האירוע עד הבוקר, ויש שלוקחים תשלום על שעות נוספות.

   

  ספקים מומלצים - יש מקומות שמגבילים לספקים מסוימים. מקומות רבים יספקו לכם רשימת מומלצים, הכוללת קייטרינג, תקליטנים וצלמים, והמומלצים לרוב יעשו לכם הנחה משום שאתם לקוחות המקום. נוסף על רשימת המומלצים, יש לעתים דילים של "הכל כלול", הכוללים קייטרינג, בר, עיצוב, צלם ותקליטן ספציפיים, ולעיתים אף סלון כלות, במחיר כולל. אם לא חשוב לכם לבחור אישית את נותני השירותים ואתם מעדיפים שלא להתרוצץ - הפתרון הזה יכול להתאים לכם.

   

  קייטרינג - יש מקומות שיש להם קייטרינג הבית והם מחייבים לקחת אותו, ויש שלא; בררו את גובה עמלת קייטרינג - עמלה שגובה המקום מהקייטרינג על שימוש במטבח (למקרה שזו תוטל לבסוף עליכם).

   

  הסדרי תשלום - מתי וכמה משלמים, ומה גובה המקדמה.

   

  הסכמי ביטול - מהם תנאי ביטול האירוע. בקשו אפשרות לבטל את החוזה בתקופת זמן סביר של עד חודשיים-שלושה לפני האירוע; כן הגדירו בדיוק מה נכלל ב"כוח עליון", לפיו כל אחד מהצדדים יכול לבטל את החוזה בכל זמן שהוא, עקב מעשה שאינו בשליטת אדם (פגעי מזג אוויר חמורים, או מלחמה/ פיגוע); האם יש פיצוי במקרה של הפרת חוזה של מי מהצדדים.

   

  מנהל אירוע - מי דואג בזמן האירוע לכל מה שהמקום מספק ונותן מענה לוגיסטי למהלך האירוע.

   

  איוורור - ודאו קיום מאווררים בגן או מזגנים באולם.

   

  כשרות - בקשו לראות תעודת כשרות בתוקף. תצטרכו להגיש אותה ברבנות.

   

  אטרקציות - אם אתם מעוניינים להפריח פרפרים, להדליק זיקוקים, לערוך מופעי לייזר וכו', בדקו שהמקום מאפשר זאת.

   

  ולא פחות חשוב - לתת משקל גם לתחושת הבטן שלכם, לוודא שיש לכם כימיה עם המקום ועם בעלי המקצוע העומדים מולכם.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בחירת אולם: מקום טוב באמצע"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מי אחראי לקייטרינג? חתונה של ארנבים באנגליה
  צילום: רויטרס
  מה עם האיוורור? חתונה על קרחון באלסקה
  צילום: איי פי
  צילום: סי די בנק
  בפנים או בחוץ? לפי כמות האורחים
  צילום: סי די בנק
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים