שתף קטע נבחר

רב העיר צפת: "אני באמת לא שונא ערבים"

הפרקליטות ביטלה את כתב האישום נגד הרב שמואל אליהו בגין הסתה וגזענות. הרב, שהשמיע אמירות קשות לאחר הפיגוע במירון ב-2002, יפרסם התנצלות בה יבהיר: התכוונתי רק לתומכי טרור

"אני קורא לשלום ואחווה בין יהודים וערבים", כך הכריז היום (א') הרב הראשי של צפת, שמואל אליהו, לאחר שפרקליטות מחוז הצפון החליטה על ביטול כתב האישום נגדו בגין הסתה וגזענות. ההחלטה התקבלה בעצה אחת עם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה ובעקבותיה התחייב אליהו להתנצל בתקשורת  בפני המגזר הערבי.

 

"הפרקליטות סוברת שהתועלת בקריאתו של הרב, שיש בה תרומה לקידום סובלנות וכבוד הדדי, עולה על התועלת שבקיום משפט ארוך וסבוך שכזה", נכתב בנימוקי ביטול כתב האישום.

 

הרב הואשם לפני מספר חודשים באמירות גזעניות חמורות לכאורה כלפי המגזר הערבי בכלל והסטודנטים הערבים הלומדים בעיר צפת בפרט, אותן השמיע לאחר פיגוע באוטובוס בהר מירון באוגוסט 2002. את הדברים אמר אליהו בעקבות מעצרה של צעירה ערבייה – יאסרה בכרי - סטודנטית הלומדת במכללה בצפת, אשר ידעה על הפיגוע ולא מנעה אותו.  הרב אליהו אף הגדיל לעשות כאשר מלבד הקריאה להרחיק את כל הסטודנטים הערבים מהמכללה, ביקש מתושבי צפת שלא להשכיר להם דירות.

 

על פי ההסדר אליו הגיעו בימים האחרונים הפרקליטות ועורכי דינו של הרב, יפרסם אליהו הבהרה ממנה עולה כי בדבריו לא התכוון לכלל הציבור הערבי. הפרקליטות הבהירה לו מצידה כי במידה ובעתיד תהיינה התבטאויות דומות יחודשו ההליכים כנגדו, כולל בתיק זה. בעוד שבועיים יתקיים דיון בו תבחן הפרקליטות האם אכן הוציא הרב כמתחייב הצהרה זו באמצעי התקשורת.

 

"אני פונה לכל שומעיי ותומכי ומבקש להדגיש כי לא התכוונתי לפגוע באוכלוסיה הערבית אלא בתומכי הטרור בלבד", אמר היום הרב אליהו במהלך הדיון בבית המשפט בנצרת. "אני מבקש להוסיף שאם מישהו נפגע מדבריי אני מתנצל על כך. אני קורא לשלום ואחווה בין יהודים וערבים ובין בני כל העמים. ברוח זו אני קורא במיוחד לתושבי צפת לנהוג בכבוד כלפי הסטודנטים הערבים אזרחי המדינה, שאינם תומכי טרור הלומדים במוסדות החינוך באזורנו".

 

הרב הוסיף לצד דברים אלו כי "לא היתה שום אמירה שאני חוזר בה. הדבר היחיד שהיה שם זו הבהרה שאומרת כי הדברים שאמרתי אינם כנגד האוכלוסיה הערבית, אלא כנגד תומכי הטרור בלבד. הדברים אולי פורסמו כך בכלי התקשורת, אבל כשהפרקליטות עברה על החומר היא ראתה שההתבטאויות היו רק נגד תומכי טרור. אני באמת לא שונא ערבים, אבל אני חושב שיש להילחם כ נגד תומכי הטרור בתוקף".

 

עו"ד עינת הורביץ, מנהלת המחלקה המשפטית של המרכז לפלורליזם יהודי, אמרה בעקבות החלטה: "ביטול כתב האישום כנגד הרב שמואל אליהו מהווה אור ירוק מטעם המדינה להסתה גזענית של רבנים בכירים ומנהיגי ציבור. רשויות אכיפת החוק היססו במשך שנים ארוכות מלאכוף את החקיקה נגד הסתה גזענית וההחלטה על ביטול כתב האישום מהווה פשיטת רגל ערכית וויתור על שלטון החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הרב אליהו. יפרסם התנצלות
צילום: אביהו שפירא
מומלצים