שתף קטע נבחר

צה"ל: גם הרסיס שהוצא מהילד - לא מפגז

האלוף מאיר כליפי, שהופקד על חקירת מות בני משפחת רלייה בחוף עזה, כינס היום תדריך והכריז: גם הרסיס שהוצא מהילד שאושפז בישראל אינו רסיס של פגז צה"לי. "קיימת אפשרות שמדובר בנפל צבאי כמו גם במטען שהניחו הפלסטינים. הכל עדיין נבדק"

"אני יכול לומר באופן חד משמעי שגם הרסיס שהוצא מהילד שנפצע באירוע בחוף עזה אינו של רסיס של פגז 155 מ"מ". כך אמר אחר הצהריים (יום ד') האלוף מאיר כליפי, מי שהופקד על צוות החקירה הצה"לי שהוקם לאחר מותם של שבעת בני משפחת רלייה בחוף עזה, לפני כשבועיים.

 

הילד הוא אדהם בן ה-12, שהובא לאחר התקרית לישראל, ואושפז בבית החולים סורוקה במצב קשה אך יציב. צה"ל שלח רסיס מגופו לבדיקת מעבדה. האלוף כינס תדריך מיוחד להבהרת הדברים, בין היתר, בעקבות פרסומים שונים לפיהם הרסיסים מגופו של הילד הם דווקא רסיס פגז צה"לי בקוטר 155 מילימטרים. גרסאות צה"ל ופלסטינים חלוקות באשר לאחריות לפיצוץ והוויכוח מי הרג את שבעת בני המשפחה ממשיך לעורר סערה בינלאומית - למרות תקריות נוספות, ירי מתמשך של קסאמים וסיכולים ממוקדים שאירעו מאז.

 

האלוף כליפי ציין בתדרוך שערך בקריה בתל אביב כי הפרסומים בתקשורת בימים האחרונים לפיהם מהנער הוצאו שני רסיסים אינם נכונים וכי מגופו של הנער הוצא רסיס אחד בלבד. לדבריו, הפרסומים כי בדיקה מעבדתית העלתה שהרסיס הוא רסיס של פגז 155 מילימטרים אינה נכונה - בדיקה מקיפה שנערכה קבעה כי מדובר מרסיס שמקורו מחימוש אחר.

 

"כרגע איננו יודעים לומר מהו מקורו של הרסיס, יש לנו מספר השערות והערכות. קיימת אפשרות שמדובר בנפל צבאי כמו גם במטען שהניחו הפלסטינים. הכל עדיין נבדק". עוד ציין האלוף כליפי כי נפגש עם החוקר האמריקני מרק גורלסקו ומשיחה עמו עולה שאין בידיו כל ממצא אותנטי".

 

סגן אלוף ערן תובל, המופקד על "מסגרת חומרים וכימיה" בחטיבה הטכנולוגית בצה"ל, הסביר: "ערכנו בדיקות למתכת ובדיקות לחומר הנפץ שהיה עליה. בסך הכל נערכו שלוש בדיקות בלתי תלויות. התוצאה היא שמדובר חומר נפץ תקני, אך לא מאפיין חומר נפץ ישראלי או אמריקני בשימוש צה"ל ואינו של פגז 155 מ"מ". האלוף כליפי ציין כי אינו פוסל אפשרות שבמקום היה מטען שהורכב מנפלים של פגזים ישראלים יחד עם מרכיבים נוספים שמטרתם לפגוע בכוחות ישראליים.

 

הפצועה "נוקתה" מרסיסים

 

אמש פרסם בית החולים איכילוב בתל-אביב הודעה חריגה על כך שאילהאם רלייה בת ה-21, שנפגעה בפיצוץ בחוף עזה ומאושפזת מאז בבית החולים, "נוקתה" מרסיסים עוד לפני הגעתה לבית החולים. הודעה זו, המאשרת את הפרסום ב-ynet לאחר האירוע בעזה, מציבה סימני שאלה נוספים על מה שקרה בחוף עזה.

 

אילהאם הועברה לבית החולים איכילוב בתל-אביב כשהיא סבלה מפגיעה רב מערכתית. מצבה הוגדר קשה מאוד, והיא הורדמה והונשמה. הבוקר היא שבה להכרה, אך מצבה מוגדר קשה. היא סובלת מפגיעות בידיה, ברגליה ובבטנה. בבית החולים הסבירו שהוצאת רסיסים נעשית רק כאשר הרסיסים מהווים סכנה מיידית לפצוע, ולא ברור עדיין מדוע הוצאו כל הרסיסים מגופה, כאשר נראה שהדבר לא היה חיוני מבחינה רפואית ולא תרם לשיפור מצבה.

 

באיכילוב נמנעו מלמתוח ביקורת על הטיפול הרפואי בעזה, אך אין ספק שהודעתם מוסיפה נדבך נוסף לחוסר הבהירות סביב הפיצוץ בחוף עזה.

 

מנהל המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), פרופ' גבי ברבש, סיפר ל-ynet אתמול: "אנחנו מוצפים בפניות של גורמי תקשורת לגבי הפצועה. היא הגיעה אלינו ללא רסיסים. אני לא רוצה להניח הנחות, אבל זה דבר שאנחנו לא רגילים לראות. לא מוציאים רסיסים באופן שגרתי. רסיס זה דבר שמשאירים במקום, אלא אם הוא מסכן כלי דם או איבר חיוני. כל הוצאה של רסיס יש בה סיכון לפצוע".

 

פרופ' ברבש ציין שבמקומות שמהם הוצאו הרסיסים מגופה נמצאו חתכים שנתפרו. ברבש הוסיף שבית החולים דיווח על מצבה של הפצועה ועל כך שבגופה לא נמצאו רסיסים לגורמי הביטחון. בהודעת בית החולים נאמר כי "הטיפול הרפואי לא תאם את הפציעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
לא אנחנו. האלוף כליפי
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי אף פי
זירת האירוע
צילום: איי אף פי
מומלצים