שתף קטע נבחר

אולטימטום לישראל: שחררו אסירים עד 6 בבוקר

בהודעה שפרסמו שלושת הארגונים העומדים מאחורי חטיפתו של גלעד שליט תחת הכותרת "דרישה צבאית מספר 3", נכתב: "אם לא ייענה האויב לדרישותינו כפי שהבאנו בהודעתנו הקודמת בנוגע לתנאי העיסקה של החייל החטוף, נתייחס לתיק הנוכחי כתיק סגור". בירושלים מעריכים: הממשלה תדבוק בעמדתה שלא להיכנע לדרישות

הגיע שלב האולטימטום. שמונה ימים לאחר חטיפתו של החייל רב-טוראי גלעד שליט, הציבו הבוקר (ב') הארגונים הפלסטינים העומדים מאחורי הפעולה אולטימטום לישראל. בהודעה שפורסמה תחילה בסוכנות רויטרס נאמר כי ישראל נדרשת לשחרר עד מחר בשעה 6:00 בבוקר אסירים פלסטיניים. עם זאת, לא צויין במדוייק מה יקרה אם הדרישות לא ייענו.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושר הביטחון, עמיר פרץ, עודכנו על האולטימטום במהלך התייעצות ביטחונית בלשכת ראש הממשלה. בשלב זה בוחנים ראש הממשלה ושר הביטחון את ההודעה, אולם טרם הוחלט על דרכי התגובה של ישראל.

 

  

בהודעה שפורסמה תחת הכותרת "דרישה צבאית מספר 3" נכתב כי: "לנוכח המשך התעקשות האויב שלא לקבל את כל הקריטריונים האנושיים ולנוכח התעקשותו המתבססת על אשליית צעדיו הצבאיים והמשך תוקפנותו, אנו מודיעים כי אנו מעניקים לו אולטימטום עד השעה 06:00 של יום שלישי ה-4 ביולי".

 

עוד נכתב בכרוז: "אם לא ייענה האויב לדרישותינו כפי שהבאנו בהודעתנו הקודמת בנוגע לתנאי העיסקה של החייל החטוף, נתייחס לתיק הנוכחי כתיק סגור. לנוכח התעקשות הנהגת האויב והתנשאותה, במקרה הזה על האויב לשאת במלוא האחריות לתוצאות.

 

"פעם אחר פעם מוכיח האויב כי הוא שבוי באשליה הביטחונית המגואלת בדם העם הפלסטיני ושבוי בשיקולים אישיים ללא לקיחה בחשבון של כל הגורמים האנושיים - אפילו לא אלה של חייליו. האויב אינו מסיק מסקנה מלקחי חייליו הנעדרים, אחריהם הוא ממשיך לרוץ עשרות שנים במטרה להגיע לשביב מידע, שכן הוא איבד עשרות הזדמנויות שהיו מתאימות בזמנו".

 

על ההודעה חתומים - כמו על שתי ההודעות הקודמות - שלושת הארגונים שעומדים מאחורי חטיפתו של רב"ט שליט: גדודי אז-אדין אל קסאם (הזרוע הצבאית של חמאס), פלוגות צאלח א-דין (הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית) ו'צבא האיסלאם'. עם זאת, לא כל גורמי החמאס אישרו כי הם מכירים את האולטימטום.

 

הערכה: ישראל לא תשנה את עמדתה

 

בלשכת ראש הממשלה בוחנים את ההודעה ובשלב זה הוחלט שלא להגיב עליו באופן רשמי. ההתייעצויות בנוגע לאולטימטום נערכת בדרגים הבכירים ביותר וההנחה היא שמדובר בהודעה אותנטית שאכן פורסמה על ידי הארגונים העומדים מאחורי החטיפה.

 

גורמים בירושלים אמרו הבוקר כי התרחיש בו יוצב בפני ישראל אולטימטום היה צפוי לאור התפתחות פרשת החטיפה. ההערכה היא כי על רקע דבריו של אהוד אולמרט אתמול בישיבת הממשלה השבועית, בנוגע לאי-כניעת ישראל טרור, לא תשתנה עמדתה של הממשלה והאולטימטום לא ייענה.

 

שרת החוץ, ציפי לבני, השוהה במוסקבה במסגרת ביקור אצל שר החוץ המקומי סרגיי לברוב, אמרה לכלי התקשורת בנוגע לפרשת החטיפה: "ישראל סומכת על הקהילה הבינלאומית שתפעיל לחץ על ההנהגה הפלסטינית ועל חאלד משעל, על מנת להביא לשחרורו של גלעד שליט. שמענו מההנהגה ברוסיה עמדות תקיפות בנוגע למלחמה בטרור ואנו מצפים לראותן מיושמות כעת". 

  

שתי ההודעות הקודמות שפרסמו הארגונים מאז החטיפה, נמסרו גם הן באמצעות סוכנויות הידיעות ונשאו את הכותרת "דרישה צבאית". תחילה הודיעו הארגונים כי הם דורשים את שחרורם של כל האסירים הקטינים והאסירות הפלסטיניות הכלואות בישראל תמורת מידע ראשוני אודות גלעד שליט. בשבת פרסמו הארגונים הודעה לפיה הם דורשים את שחרורם של אלף אסירים ביטחוניים ואת הפסקת פעולת צה"ל בעזה. 

 

בתגובה

 לשתי הדרישות הראשונות, חזרה ישראל על עמדתה לפיה לא תשחרר אף אסיר ולא תכנע לסחטנות של ארגוני הטרור. העיתון "אל חייאת" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר שהמשלחת הביטחונית המצרית ברצועה ביקרה את החייל החטוף גלעד שליט במקום החזקתו במסגרת מאמצי התיווך המצרים בין החוטפים לישראל. העיתון מאשר בדיווחו את הפרסומים האחרונים על כך שרופא פלסטיני נפגש עם החייל וטיפל בו, לאחר שנפגע משלושה קליעים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. שמונה ימים בשבי
צילום: נועם רותם
צילום איי פי
אולמרט. הממשלה לא תתקפל
צילום איי פי
צילום: יואב גלאי
לבני. סומכים על הקהילה הבינלאומית
צילום: יואב גלאי
מומלצים