שתף קטע נבחר

צילום: אמיר כהן

החמאס דורש לשחרר כל האסירות תמורת מידע

בהודעה ראשונה מסוגה, מציבים הארגונים שחטפו את רב-טוראי גלעד שליט את דרישותיהם: שחרור כל האסירות הנשים וכל האסירים הקטינים הכלואים בישראל לפני מסירת מידע על החייל. אולמרט התקשר אל אביו של שליט כדי לחזק את ידיו, שרת החוץ לבני פנתה אל עשרות שגרירים: "מדינותיכם צריכות ללחוץ על הרשות"

לראשונה מאז חטיפתו של החייל רב-טוראי גלעד שליט, מציבים הערב (יום ב') הזרוע הצבאית של החמאס, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית ו"צבא האיסלאם" את דרישותיהם - שחרור כל האסירות וכל האסירים הקטינים הכלואים בישראל, בטרם ימסרו מידע כלשהו על החייל.

 

 

ההודעה המשותפת פורסמה בשם שלושת הארגונים שקיבלו אחריות לחטיפה ולתקיפה שקדמה לה, בה נהרגו קצין וחייל. "הכיבוש הישראלי לא יקבל שום מידע על החייל, אלא רק אחרי שיתחייב לשחרר באופן מיידי את כל האסירות הנשים ואת כל האסירים הקטינים שגילם מתחת ל-18 שנה ושמעצרם נוגד את כל הערכים האנושיים" , נכתב בהודעה.

 

בשירות בתי הסוהר כלואים כיום כ-8,500 אסירים פלסטינים ביטחוניים, בהם 109 אסירות ו-313 קטינים. בשב"ס אמרו כי לא נמסרה להם כל בקשה בנושא השחרור.


מקום התקיפה, אתמול בכרם שלום (צילום: רויטרס)

 

בהודעה נאמר עוד כי הצעה זו באה במסגרת הרצון להיענות למאמצי התיווך וההתערבות של גורמים רבים המבקשים לדעת את אשר עלה בגורלו של החייל. למעשה זוהי נטילת האחריות הרשמית הראשונה של הארגונים המעורבים בחטיפה, אם כי בהודעה לא נמסרו פרטים בנוגע למצבו של החייל.

 

בתוך כך אמר היום פעיל חמאס ששוחח עם עיתונאים בעזה, כי כניסה המחבלים לשטח ישראל דרך המנהרה לא הייתה הדרך היחידה בה הגיעו מבצעי הפיגוע אל המוצב ואל הטנק בכרם שלום. הוא הוסיף כי אין בכוונתו למסור פרטים מבצעיים על הדרך בה החולייה הגיעה למוצב. הפעיל מסר כי שלושת הארגונים שנטלו חלק בפעולה מצרים על כך שלא השתתפו בה יותר תוקפים וציין כי מספר הלוחמים שהשתתפו בה היה עשרה ולא שמונה, כפי שהתפרסם בכלי התקשורת.

 

אולמרט שוחח עם משפחתו של שליט; נמשך המאמץ המדיני

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התקשר אחר הצהריים לבית משפחת החייל החטוף רב-טוראי גלעד שליט ומסר לאב נועם כי מתנהלים מאמצים קדחתניים בערוצים הדיפלומטיים והמודיעיניים להביא לשחרור בנו. לדברי אולמרט, גלעד שליט חי וכנראה שנפצע קל. הוא חיזק את ידי המשפחה והבטיח לסייע בהשבת הבן הביתה במהירות האפשרית. גם שגריר צרפת בישראל, ז'ראר ארו, הגיע לבית המשפחה במצפה הילה שבגליל, שכמה מהם מחזיקים באזרחות צרפתית.


אביו של גלעד שליט עם השגריר הצרפתי (צילום: אביהו שפירא) 

 

ומאחורי הקלעים נמשך המאמץ הישראלי-פלסטיני-בינלאומי האינטנסיבי להתחקות אחר עקבותיו של שליט. בפגישה עם כ-60 שגרירים ונציגים זרים קראה היום שרת החוץ, ציפי לבני: "עליכם לפנות למדינותיכם ולהביא ללחץ על הרשות הפלסטינית

 לשחרר את החייל. השעות הקרובות הן קריטיות". הנשיא קצב מצידו נפגש עם שגריר הוותיקן בארץ, וביקש גם את עזרת "הכס הקדוש" באיתור החייל ובשמירה על שלומו.

 

תפקיד מרכזי במשא ומתן ממלאת בין היתר מצרים, ששיגרה משלחת מיוחדת מטעמה לרצועה וכן קטאר, שמפעילה לחצים על הנהגת החמאס בחו"ל כדי למצוא מוצא מן המשבר. ל-ynet נודע כי בכירים קטארים שוחחו בימים האחרונים עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, ועם בכירי הארגון בדמשק.

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
גלעד שליט
צילום: נועם רותם
צילום: יואב גלאי
לבני. דיברה על לבם של השגרירים
צילום: יואב גלאי
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. שיחת חיזוק עם האב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים