שתף קטע נבחר

השופט שקבע ש"הנאנסת נהנתה" מגיב פומבית

לראשונה מאז התפוצצה פרשת התבטאותו של סגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת על נערה ש"מעשי הנאשם נעמו לה", מגיב השופט אהרון אמינוף: "עקרונות האחריות, ההגינות והיושר הנחו אותי בעבר, כמו גם עתה וכך יהיו בעתיד. רק קריאת פסק הדין על כל מרכיביו תיתן את התמונה השלמה". הוא טוען שגם השופטות החתומות על גזר הדין נושאות באחריות

סגן נשיא בית משפט המחוזי בנצרת, אהרון אמינוף, מפרסם הערב (יום ב') לראשונה תגובה פומבית ובה הוא אומר את דברו בעניין הפרשה שהסעירה את מערכת המשפט שכללה פסק דין ובו התבטאות שלו לגבי קורבן אונס, שכביכול נהנתה. "מקרה זה קשה עלי מאוד. עקרונות האחריות, ההגינות והיושר הנחו אותי בעבר, כמו גם עתה וכך יהיו בעתיד", כתב השופט.

 

במכתבו, שפורסם באמצעות הנהלת בתי המשפט, כתב אמינוף: "ביום שישי 23 ביוני פורסמה בעיתון כתבה שכללה הדלפה של פרקליטות המדינה מפסק דין חסוי בעבירות מין, גילוי עריות, אשר נטען בהרכב בו אני משמש כאב בית הדין. כעבור יומיים קיבלתי ממנהל בתי המשפט העתק של מכתבם של חברותיי להרכב נשלח אליו ופורסם בו ביום בכלי התקשורת שלא כבמקובל על פי כללי האתיקה".

  

ב-26 ביוני שלח השופט אמינוף את תגובתו המיידית אל מנהל בתי המשפט, בועז אוקון, אולם אמינוף הקפיד שלא להדליף את המכתב לתקשורת. לבקשתו, הועבר העתק המכתב לנשיא בית המשפט העליון ולשר המשפטים. "ב-1 ביולי", כותב השופט אמינוף, "פניתי אל נשיא בית המשפט העליון, השופט ברק בבקשה למסור העתק המכתב לתקשורת, בקשתי לא נענתה ומפאת כבודו של הנשיא ברק וכבוד המערכת איני מפרסם את תוכנו".

 

"כל אותו הזמן", טוען השופט אמינוף. "במשך השבוע האחרון פורסמו בכלי התקשורת כתבות, מאמרים, פרשנויות מפליגות בנושא וכל זאת מבלי שהרוב המכריע קרא את הכרעת הדין החצויה". השופט אמינוף אף ראה חובה להצהיר בפני הציבור: "הבאתי בפני כבוד הנשיא ברק וכבוד השופט אוקון את מכלול האירועים והפרטים כפי שאכן התרחשו במקרה זה. אני מבקש להדגיש ששלושת שופטי ההרכב חתומים על הכרעת הדין ונושאים באחריות לכל האמור בה. רק קריאת פסק הדין על כל מרכיביו תיתן את התמונה השלמה".

  

השופט אמינוף הוסיף כמי שאמון על כללי מערכת המשפט, מוקיר אותה וממלא אחר הוראותיה, "אין לי אלא להוסיף כי כך נהגתי גם במקרה זה שהוא קשה עלי מאוד. עקרונות האחריות, ההגינות והיושר הנחו אותי בעבר, כמו גם עתה וכך יהיו בעתיד".  

 

הפרשה החלה לפני כחודשיים, אז הרשיעו שופטות בית משפט המחוזי בנצרת, נחמה מוניץ וגבריאלה דה-ליאו לוי, שישבו בהרכב עם סגן נשיא בית המשפט, השופט אהרון אמינוף, אב באונס בתו ושלחו אותו ל-16 שנות מאסר. אולם בהכרעת הדין נכתב כי ייתכן שהסיבה שהצעירה התלוננה נגד אביה רק בגיל 18 היתה בגלל ש"במשך שנים נעמו לה מעשי הנאשם, והיא חפצה בהם, ולא טרחה לספר על מעשיו עד לאחר אירוסיה, מפחד שיתגלה שאיננה בתולה".

  

האמירה עוררה זעם בפרקליטות המדינה, שדרשה מבית המשפט העליון לפעול בעניין. השופטות טענו בתגובה, במכתב שנשלח למנהל בתי המשפט, בועז אוקון, כי לא הסכימו עם הפסקה השערורייתית בהכרעת הדין של השופט אמינוף. במכתבן כתבו השופטות, "הננו להביא לידיעתך, כי מעולם לא ניתנה הסכמת שתי חברות ההרכב לפסיקה. בסופו של דיון סוכם עם השופט אמינוף כי הפיסקה תימחק על ידו מהכרעת הדין. למרות הסיכום בינינו, הפיסקה נכללה בהכרעת הדין שלא בידיעתנו, היא אינה משקפת את דעתנו, ואנו מסתייגות ממנה מכל וכל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
השופט אהרון אמינוף
צילום: חגי אהרון
מומלצים