שתף קטע נבחר

יומן מלחמה: מהחטיפה ועד להרוג הראשון

12 ימים של חוסר ודאות: ynet מביא יומן לסיכום השלב הראשון במבצע "גשמי קיץ". החיילים כבר ממוקמים בצפון הרצועה ובדרומה, הפעילות הצבאית מתרחבת אך שומרת על זהירות - ועדיין אין סימן לגורלו של רב"ט גלעד שליט. לאן הולכים מכאן?

סיכום ביניים: להלן תיאור ההתפתחויות הצבאיות מרגע חטיפתו של החייל רב"ט גלעד שליט, ועד לכניסה המאסיבית של כוחות צה"ל הלילה לצפון רצועת עזה. האם מדובר במהלך זמני, שנועד להרתיע - אלא בתחילתו של סיפור צבאי שסופו עדיין לא ידוע? 

  

יום א', 25 ביוני

 

5:13 חוליית מחבלים חדרה סמוך לקיבוץ כרם שלום באמצעות מנהרה. חברי החוליה מתפצלים לשלוש קבוצות, הורגים את סגן חנן ברק וסמ"ר פבל סלוצקר, חוטפים עימם את רב"ט גלעד שליט ונעלמים לתוך הרצועה. שניים מחברי החוליה נהרגו בחילופי האש.

 

 

6:20 צה"ל מכניס כוחות מרחק מאות מטרים מהשטח הפלסטיני במטרה לגלות את עקבות החוטפים, אך לשווא

14:00 הרמטכ"ל, רא"ל דן חלוץ, מודיע "גלעד שליט חי".

15:00 כוחות רבים של צה"ל עושים דרכם לגבול רצועת עזה. בתוך יממה מתמלאים שני אזורי כינוס מצפון לרצועה בכוחות גולני, גבעתי ושריון.

 

יום ב', 26 ביוני

 

2:00 צה"ל פותח במבצע "גשמי קיץ": היעד הראשון הוא פעולה במרחב דהנייה בדרום הרצועה באמצעות כוחות חי"ר ושיריון תחת שם הקוד "שליט דרומי".

 

 

יום ג', 27 ביוני

 

4:00 רביעיית מטוסי אף 15 חגים מעל ארמונו של נשיא סוריה, בשאר אסד, בעיר לטיקיה. המטרה: להעביר את המסר כי ישראל רואה בסוריה אחראית לגורלו לשל החייל החטוף, בשל האירוח שהיא מעניקה לראש הלשכה המדינית של החמאס,חאלד משעל - בדמשק. 

 

יום ד', 28 ביוני

 

01:00-04:00 צה"ל פועל למעצרם של עשרות אנשי חמאס ביניהם בכירים בממשלה, במקביל חיל האוויר מבצע שורה של תקיפות ברצועת עזה, בין היתר מחסני אמצעי לחימה.

 

במהלך הלילה נמצאת גופתו של הצעיר הנעדר אליהו אשרי. תוך זמן קצר מתברר כי נרצח כבר ביום ראשון, עת חטיפתו, על ידי חוליית טרור.

 

יום ה', 29 ביוני

 

17:00 הכוחות הרבים שממתינים באזורי הכינוס מצפון לרצועה מקבלים הודעה כי הפעילות ברצועה הוקפאה לפי שעה בהנחיית הדרג המדיני. הסיבה: צ'אנס נוסף לתיווך הדיפלומטי.

02:00 חיל האוויר ממשיך לתקוף יעדים ברצועת עזה, מוקדם יותר מפוזרים ברצועה כרוזים הקוראים לתושבים שלא להתעמת מול כוחות צה"ל שעשויים להכנס לעומק השטח הפלסטיני.

 

יום שבת, 1 ביולי

 

2:00 חיל האוויר מעביר מסר נוסף, הפעם דרך תקיפת משרדו של ראש הממשלה הפלסטיני מטעם החמאס, איסמעיל הנייה. בתקיפה לא נפגע איש, אך הריסות המשרד בצפון הרצועה שוב מסמנות את הכתובת שישראל מפנה אליה את האצבע המאשימה.

 

יום א', 2 ביולי

 

22:00 כוחות גולני שפועלים במרחב דהנייה מסכלים פיגוע התאבדות. שלושה מחבלים שהתקרבו לכוחות נורו למוות, על גופות שניים מהם נתגלו חגורות נפץ

 


הפעילות בדרום הרצועה

 

03:15 כוחות שיריון, הנדסה בחיפוי חיילי חטיבת גבעתי נכנסים לצפון הרצועה, מרחק כק"מ אחד בעומק השטח, בסריקות אחר מטענים ומנהרות. שם המבצע "חוד החנית".

 

יום ב', 3 ביולי

 

01:30 כוחות צה"ל ושב"כ עוצרים את שלושת רוצחיו של הנער אליהו אשרי ז"ל. בשעות הלילה סוגרים הכוחות על מבנה המשטרה הפלסטינית ברמאללה, בו הסתתרו השלושה, אנשי תנזים אשר פועלים מטעם תשתית משותפת של חמאס וועדות ההתנגדות העממיות.

 

08:00 החוטפים המחזיקים ברב"ט גלעד שליט מפרסמים אולטימטום לפיו אם לא ישוחררו האסירות והקטינים הכלואים בישראל "התיק יסגר".

 

יום ג', 4 ביולי

 

06:00 מועד האולטימטום פג, ארגון "צבא האיסלאם" מודיע כי אינו הורג שבויים. לא מתקבל כל מידע חדש אודות גורלו של החייל החטוף.

 

13:00 צה"ל מרחיב את פעילותו ונכנס גם לאזור ארז, המטרה: חיפוש מנהרות ומטענים. עד כה 12 מחבלים נהרגים בפעילות כוחות צה"ל.

19:00 לראשונה נוחתת רקטת קסאם במרכז העיר אשקלון. ארגון החמאס עומד מאחורי שיגור הרקטה דו המנועית ממרחק 12 ק"מ. מושג המפתח מעתה הוא "עליית מדרגה".

00:20 חיל האוויר שב ותוקף יעדים ברצועה. מאז תחילת האירועים ביצעו כלי טיס של החיל כ-250 גיחות שונות.

 

יום ד', 5 ביולי

 

21:00 רקטת קסאם נורית בפעם השניה השבוע למרכז העיר אשקלון. מספר בני אדם לקו בחרדה.

 

יום ה', 6 ביולי

 

00:05 חיל האוויר מבצע ירי לעבר חוליית מניחי מטענים ומחבל חמוש בצפון הרצועה.

01:10 כוחות מחטיבת גולני ושיריון מתחילים תנועה לעבר ה"תוחמת הצפונית" ברצועת עזה. בכך נפתח מבצע "אלוני הבשן".

02:00 חיל האויר תוקף יעד מחבלים של הפתח בדרום הרצועה וכן שלושה צירי גישה.

08:00 הכוחות הראשונים מגיעים לעיירה אל עטטרה, דרומית לשרידי ההתנחלות דוגית. ומשתלטים על המקום.

 


מפת הלחימה. עיצוב: דני גרשוני

 

10:00 סדרה של אירועי אש בצפון הרצועה, מספר טילים נגד טנקים נורים לעבר הכוחות. חייל אחד נפצע קל מאש שנפתחת לעברו, הכוחות משיבים אש ופוגעים במספר חמושים.

12:00 רקטת קסאם ושבעה טילים נגד טנקים נורו לעבר כוח הנדסי באזור כיסופים בדרום הרצועה.

16:00 שמונה פלסטינים נהרגו מפגיעת פגז טנק ישראלי באזור בית להיא וג'בליה שבצפון רצועת עזה.

16:15 שני פלסטינים נהרגו בחילופי אש בבית להיא.

17:15 "שחר אדום" הופעלה בשדרות; נערכות סריקות אחר מקום נחיתת הרקטה.

19:00 הותר לפרסום: לוחם גולני, סמ"ר יהודה בסל, נהרג בחילופי אש בצפון הרצועה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הטנקים בצפון הרצועה
צילום: איי פי
נכנסים לעזה
צילום: רויטרס
צילום: נועם רותם
רב"ט שליט. אין סימן
צילום: נועם רותם
צילום: איי אף פי
תקיפת מסוקים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
משרד הפנים הפלסטיני בוער
צילום: רויטרס
מומלצים