שתף קטע נבחר

מה תעשה ש"ס? אי-אמון בגלל מצעד הגאווה

מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, כבר הודיע כי הוא מתנגד נחרצות לקיום המצעד בירושלים אבל בסיעה טוענים לקראת הצבעת האי-אמון הערב: "האחראי למצב הוא ראש העיר, מטעם יהדות התורה"

מצעד הגאווה הירושלמי ממשיך לעורר סערה - והפעם בקואליציה: סיעת ש"ס עדיין לא החליטה האם לתמוך בממשלה בהצעת אי האמון שהגישה יהדות התורה ותועלה היום (ב'), לקראת מצעד הגאווה בירושלים. הרב עובדיה יוסף דורש מהממשלה להבהיר כי היא מתנגדת לקיום המצעד שאמור להיערך בחודש הבא ופועלת להעבירו לעיר אחרת, זאת כתנאי לתמיכת ש"ס בקואליציה הערב.

 

הדרך למצעד

 

למרות עמדתו הנחרצת של המנהיג הרב עובדיה יוסף, גורמים בש"ס הבהירו כי לא מדובר במשבר קואליציוני אלא במבוכה רגעית, כהגדרתם. "יהדות התורה מנסה להביך אותנו כדי להעלות את המחיר שלה לכניסה לקואליציה, אבל אנחנו נזכיר לציבור שהאחראי למצב הוא ראש העיר, אורי לופוליאנסקי, שהוא מטעם יהדות התורה", אמרו הגורמים.

 

 

יש לציין כי הגשת הצעת האי-אמון שנולדה בביתו של הרב יוסף-שלום אלישיב מיהדות התורה, נעשתה בתיאום עם ראשי ש"ס וזאת במטרה ברורה לדחוק את הממשלה לפינה על מנת שתפעיל לחץ על המשטרה ועל עיריית ירושלים כדי שיעבירו את המצעד מירושלים. עם זאת בקואליציה, ובעיקר בש"ס, מצאו פתרון שאינו מתמודד באופן ישיר עם המצעד - חלק ניכר מחברי הכנסת של ש"ס יתקזזו עם ח"כים מהאופוזיציה בעת ההצבעה, ואחרים ייצאו מהאולם.

 

ביום שישי פורסם ב-ynet כי במשטרה כבר אישרו שהמגמה המסתמנת היא העברת המצעד מירושלים, אם כי הדבר טרם נקבע באופן סופי. רשמית מנמקים גורמים במשטרה, כי הסיבה לנדידת המצעד היא החשש שהתעורר במשטרת ירושלים נוכח גודלו של האירוע והמורכבות שבאבטחתו. "בתל-אביב מורגלים יותר באירועים שכאלה, ולכן מוטב שגם הפעם זה יקרה שם". אלא שבבירה, כידוע, מתמודדים מדי שבוע עם אירועים מקומיים ובינלאומיים מורכבים לא פחות כך שגם הסיבה לשינוי - אם אכן יקרה - היא מורכבת יותר וקרובה לתחום הפוליטי-חברתי.

 

היום אמר השר יעקב אדרי כי בכוונתו לשאת דברים נגד קיום מצעד הגאווה בירושלים במהלך מליאת הכנסת הערב, וזאת ללא קשר לעמדת הממשלה בנושא. במסגרת תפקידו כשר המקשר בין הכנסת לממשלה ישיב אדרי בשם הממשלה להצעת האי-אמון שהוגשה בעקבות קיום המצעד. לדבריו, בכוונתו לפנות לעיריית ירושלים ולמשטרה כדי שיבחנו

 מקומות חלופיים לקיום המצעד. גורם בכיר אחר בממשלה הוסיף כי "הממשלה לא תכניס את ראשה הבריא למיטה החולה הזו".

 

אבל בכך לא מסתכמות הבעיות: ח"כ משה שרוני מהגימלאים מתכוון להיעדר מההצבעה וכמוהו עוד כמה חברי כנסת מסיעת העבודה. גורם בכנסת סיכם היום את המיני-סערה סביב המצעד במילים: "הממשלה לא תפסיד היום, אבל אין לה שום סיבה מיוחדת לגאווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ישי. שוקל את עמדתו
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מצעד הגאווה בשנה שעברה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים