שתף קטע נבחר

"פרס למי שיביא למות צועד במצעד הגאווה"

עליית מדרגה בהתנגדות העדה החרדית במאה שערים למצעד הגאווה בירושלים: כרוז שחולק בתיבות הדואר מבטיח 20 אלף שקל "לכל מי שיגרום למותו של אחד מאנשי סדום ועמורה". בנוסף, מומלץ להשתמש נגד הצועדים בבקבוקי תבערה - "שליסל ספיישל" - על שם הדוקר משנה שעברה. גורמים בציבור החרדי ל-ynet: "זה נראה לנו מעשה קונדס; זאת לא דרכנו". המשטרה חוקרת

דיוור ישיר במאה שערים נגד מצעד הגאווה בירושלים: הבוקר (יום ג') חולק במאות תיבות דואר בירושלים כרוז המבטיח 20 אלף שקלים "לכל מי שיגרום למותו של אחד מאנשי סדום ועמורה". עוד נכתב: "אל תתנו להם ללמד את ילדינו מדרכם הטמעות" ו"מוות לסדומאים".

 

בכרוז, האנונימי, אף מומלץ להשתמש נגד הצועדים במצעד בבקבוקי תבערה ומוסיפים הוראות כיצד להכינם. לדוגמא "חשוב לדאוג לסגור את הפקק היטב כדי שלא יישפך עליך אלכוהול, כדי למנוע ממך כוויות". בקבוקי התבערה זוכים לכותרת "שליסל ספיישל" - על שם הדוקר משנה שעברה. עוד נכתב: "במצעד עומדים לצעוד בירושלים הקדושה 300 אלף חיות מושחתות המחכות בכיליון עיניים שיוכלו להציג עצמם לראווה אל מול ילדינו ותורתנו הקדושה, הם ינסו בכל כוחם לטמא כמה שיותר מילדינו הטהורים".

 

 

חברי "היד האדומה לגאולה" החתומים על הכרוז אינם מוכרים לאף גורם בציבור החרדי. גורמים בציבור החרדי אומרים ל-ynet כי להם הכרוז נראה יותר כ"מעשה קונדס" של נערים "וזוהי לא דרכו של הציבור במאבק". בעקבות הפצת הכרוז פתחה משטרת מחוז ירושלים בחקירה לאיתור כותביו ומפיציו.


המחאה נגד המצעד (צילום: גיל יוחנן)

 

סער נתנאל, חבר מועצת העיר, מסר בתגובה כי "זאת עליית מדרגה מדאיגה וזוהי פשוט התרת דמנו. זה צריך לגרום לזעזוע לכל אחד וכל אחד צריך לשאול עצמו האם הוא רוצה שירושלים תהיה בדמותם של אותם קיצונים ששכחו צלם אנוש או בדמותם של הצועדים במצעד הגאווה שרק מבקשים סובלנות, סבלנות ופלורליזם".

 

חגי אלעד, מנכ"ל הבית הפתוח, מסר בתגובה: "הבית הפתוח שב וקורא להפסקתם של מעשי ההסתה העבריינים נגד הקהילה ההומו-לסבית. לנוכח גלי ההסתה לא נכנע לאלימות, וב- 10 לאוגוסט נצעד בירושלים בקריאה לסובלנות ושוויון זכויות".

 

"כל מי שבידו למחות - מחוייב לעשות בכל כוחו"

 

בתוך כך, יצאה היום העדה החרדית במודעות מחאה נגד מצעד הגאווה. במודעות יצאה קריאה מרומזת נגד ש"ס - "נציגי המפלגות הדתיות שקמים להשקיט את הסערה העולמית בדבר מצעד התועבה ומנהלים משא ומתן כדי להעתיק את צעדי הטומאה ותועבה לתל אביב".

 

המודעות, שנתלו ברחבי השכונה, מפנות גם קריאה לציבור החרדי: "כל מי שבידו למחות - מחוייב לעשות כל אשר בכוחו לשבר מלתעות רשע, בכל אופנים שאפשר לו". המודעה חתומה על ידי גדולי הרבנים בעדה החרדית.

 

אמש הגיע למאה שערים חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם מרצ, סער נתנאל, והוברח משם על ידי תושבים זועמים. נתנאל, בעל בר-גייז בעיר הפועל יחד עם אנשי הבית- הפתוח לקיום אירועי הגאווה, מספר שהגיע לשכונה יחד עם צוות צילום כדי "לתעד את הפשקווילים המוחים כנגד המצעד ואת תופעת הפשקווילים בכלל".

 

בעקבות פנייה של ynet הסביר נתנאל כי לא חשב שהגעתו לשכונה תהווה בעיה מיוחדת: "מאחר שעשינו את הדבר ביום חול ולא בשבת כדי לא לעורר מהומות מיותרות. לא העלנו בדעתנו שיקרה משהו אבל להפתעתנו תוך שתי דקות הייתה התקהלות של חרדים, תושבי השכונה ואיימו עלינו שאם לא נצא מהמקום מיד אז יסקלו אותנו באבנים. מאחר ולא הצוות ולא אני חיפשנו לעשות מהומות, נכנסנו למכונית בכוונה לנסוע. בכל זאת", הוא מוסיף, "ניסו כמה חרדים למנוע את יציאתנו אבל בסופו של דבר יצאנו משם בשלום".

 

"הבריחו אותו בצעקות 'גיוועלד'"

 

אהרון (שם בדוי), תושב שכונת מאה שערים מספר כי "אחד מתושבי השכונה זיהה את נתנאל ומיד הבריחו אותו משם בצעקות 'גיוועלד'". "במאה שערים זה גוב אריות", הוא מזהיר, "אסור לאנשים כמוהו להיכנס לפה. למה הוא חייב להגיע דווקא למאה שערים?".

 


מצעד הגאווה בירושלים שנה שעברה (צילום: באדיבות הבית הפתוח) 

 

את החוויה מסכם נתנאל כמפחידה ומוסיף כי "אם הייתי יכול לשער בנפשי שזה עלול להסתיים בצורה הזו בוודאי שלא הייתי מגיע למקום כלל". הוא אף תוהה: "אם לבן אדם אסור לצלם ברחוב? המסקנה שלי מהסיפור זה שאין להם אלוהים".  

 

שכונת מאה שערים נחשבת כמעוזה של העדה החרדית, הפלג הקיצוני ביותר בציבור החרדי המתנגד בכל תוקף אפילו לקיומה של מדינת ישראל מתוך האמונה כי הצינות הינה כפירה באל.

 

בשבועות האחרונים, עם התקרב מועד אירועי הגאווה העולמיים אשר עומדים להתקיים על פי התכנון בחודש אוגוסט הקרוב, הכריזו רבני העדה החרדית על מלחמת חורמה כנגד קיום אירועי הגאווה והמצעד מתוך אמונתם כי הומוסקסואליות הינה תועבה.

 

רבני עדה החרדית יצאו בשורה של הצהרות כי ימנעו את קיום המצעד בכל מחיר ואף פעלו לגיוס כלל הרבנים בציבור החרדי. בין המצטרפים למחאה נגד המצעד היו גדולי הרבנים בציבור החרדי, כולל מנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב ומנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

 

הרב יוסף עצמו, אמר בדרשתו הקבועה במוצאי שבת האחרון בבית הכנסת 'היזדים' בירושלים, כי "ביום שיוכרז (המצעד) נעשה כולנו הפגנה, נמחה על כבוד התורה, על קדושת עם ישראל". הרב גם אמר שהתורה מצווה על עם ישראל ללכת בדרכי צניעות, ולא כמו ב"תועבות ארץ מצרים" שבהן "איש נושא איש, אישה נושאת אישה". הוא אף כינה את ההומואים  "רשעים מתועבים".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רחובות מאה שערים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
"זעקת המחאה" ברחובות
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
המחאה
צילום: גיל יוחנן
נתנאל. לא רציתי מהומות
מומלצים