שתף קטע נבחר

שרים בקדימה חוששים להתבטא בעד ההתכנסות

אחרי שהשר שטרית הצית את הוויכוח האם יש לבצע כלל את תוכנית ההתכנסות, שורר בקדימה בלבול רב. חלק מהשרים והח"כים של המפלגה חוששים להביע את עמדתם בפומבי, ו"מחכים להתפתחויות"

בלבול בקדימה: חלק משרי קדימה וחברי הכנסת שלה חוששים להתבטא בעד תוכנית ההתכנסות, כדי שלא להיקלע למחלוקת המתפתחת בנושא במפלגה. 

 

אתמול (ב') העז שר השיכון, מאיר שטרית, לצאת בפומבי נגד התוכנית, שעות ספורות לאחר שאולמרט הכריז שבכוונתו לממשה, וחיים רמון מיהר לצאת להגנת התוכנית. שרים וח"כים במפלגה ביקשו שלא להגיב בשמם עד שתתברר עד תום סוגיית ההתכנסות.

  

"מה שברור, שכרגע יש בעזה מלחמה וזה איננו הנושא שעומד כעת על הפרק. אם וכאשר לא יימצא פרטנר ואם וכאשר הדברים יובאו לדיון בפנינו, רק אז נוכל לדון ולהביע דעה אם יש בכלל טעם בהתכנסות", אמר הבוקר גורם בכיר מאוד בקדימה ל-ynet.

 

במפלגה, וגם בקואליציה, נשמעים יותר ויותר קולות של כאלה הסבורים הסבורים שזו לא העת לדון בתוכנית. גורם בכיר במפלגת העבודה אמר ל-ynet: "הרי ההתחייבות של אולמרט עצמו לנשיא בוש ולמנהיגים המערביים ובראשם בלייר ושיראק, היתה למצות את תהליך המשא ומתן בטרם יעבור לביצוע תוכנית ההתכנסות. אפילו עם אבו מאזן הוא עוד לא נפגש, שזאת ההתחלה של הדיון בנושא. אז על מה הם מדברים? איזה תוכנית התכנסות? הרי כרגע יש מלחמה בעזה. אז מה? זה יהיה פרס בשביל החמאס אשר תוקף אותנו? אז על מה מדברים? זה לא רלוונטי עכשיו", אמר האיש.

 

לעומת אלה המתנגדים כרגע לתוכנית ההתכנסות או לביצועה במועד זה, כמו השרים מאיר שטרית, זאב בוים וגדעון עזרא, רוב השרים בממשלתו של אולמרט עדיין תומכים בהמשך רעיון ההתכנסות.

 

אחד השרים: ההתכנסות מחויבת המציאות

 

מעבר לכך שתוכנית ההתכנסות היתה מוקד הכוח עליו התבסס ניצחונה של קדימה בבחירות, סבורים אלה באמת ובתמים כי התוכנית עשויה להיות מהלך לקידום האינטרס הישראלי מול הפלסטינים. "המצב בעזה נכון להיום רק מוכיח שההתכנסות תהיה טובה לישראל. בזכות ההתנתקות של אריאל שרון אנחנו יכולים לפעול היום ביתר חופשיות עם כוחות צבא גדולים בתוך עזה. ההתנתקות היא זו שהביאה לנו אהדה בינלאומית ותמיכה בינלאומית והכרה בזכותה של ישראל היום לפעול ברצועת עזה להגנתה העצמית", אמר ל-ynet אחד השרים.

 

לדבריו, "ההתכנסות מחויבת המציאות מכיוון שהיא תאפשר לנו להגן על אזרחי ישראל בגבולות שהם ברי הגנה. נכון שההתכנסות חייבת לבוא רק לאחר שננסה למצות תהליכים של משא ומתן, ולאחר שנברר אם היא קבילה בעיניי החברה הישראלית. היא חייבת לבוא גם לאחר שנקיים דיאלוג פנימי עם המתנחלים כדי לא ליצור קרע.

 

"אבל עדיין ההתכנסות היא רעיון מרכזי אשר עשוי לשנות את המאזן האסטרטגי במזרח התיכון. לא נהיה עוד שבויים בידי הטרור, אלא נכתיב את המהלכים שיאפשרו לנו להגן על אזרחנו ויאפשרו לנו להתכנס לגושי התיישבות, בעיקר סביב ירושלים, אשר יתנו לנו את מרחב התימרון הנדרש, הן בזירה הפנימית והן בזירה הבינלאומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
אולמרט ושטרית. ויכוח על ההתכנסות
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
צילום: חיים צח
רמון. בעד
צילום: חיים צח
מומלצים