שתף קטע נבחר

דעה: תשלום עבור כתיבה בבלוגים - צעד חיובי

התמורה שיקבל הבלוגר עבור הזמן שהשקיע רק תמריץ אותו להמשיך בקו שאפשר לו ליהנות מאמון הגולשים, ולעשות את זה בצורה מקצועית בשביל לשמור על קהל הקוראים

אתר תפוז הכריז אתמול (ב') כי החל מבעוד שלושה חודשים יחלוק הכנסות מפרסום עם בעלי בלוגים באתר. יש מי שיחשוב כי צעד כזה יפגע באיכות הכתיבה של בעלי יומני רשת, ועלול לפגוע במהימנות שלהם. הבלוגר רן רימון כותב בגלובס כי מדובר ביוזמה הרסנית. לטענתו, "הבלוגים עלולים להיות מוצפים בפרסומות שיביאו, מן הסתם, להזניית המדיום".

 

אני כותב בלוג כבר למעלה משלוש שנים. לפני מספר חודשים עברתי למערכת עצמאית ושילבתי מודעות טקסטואליות של גוגל, עבורן אני מקבל כסף. אי אפשר להתפרנס מכתיבה בבלוג, אך הסכומים המצטברים מתחילים לכסות את הוצאות האחסון.  

 

כמובן שהכסף הזה לא פוגע בכתיבה. בלוגים פופולריים רבים בעולם משלבים פרסומות, בהם בלוג הגאדג'טים engadget, והאמינות שלהם אינה מוטלת בספק. ההפך הוא הנכון, התמורה שיקבל הבלוגר עבור הזמן שהשקיע רק תמריץ אותו להמשיך בקו שאפשר לו ליהנות מאמון הגולשים, ולעשות את זה בצורה מקצועית בשביל לשמור על קהל הקוראים.

 

אם הקהל יתחיל לפקפק במניעיו, הוא עלול לנטוש את הבלוג. הרי אין מחסור באתרים מפוקפקים ואין סיבה להישאר דווקא בבלוג שמכר את נשמתו.

 

נקודה חשובה נוספת: מאחר והתשלום מתקבל אוטומטית באמצעות מערכת שנרשמים אליה לבד ואין התערבות אנושית בבחירת הפרסומות, אין גורם אינטרסנטי שיכול לאיים או לנסות להשפיע על התכנים.

 

הטענה כי הכנסת פרסומות תגרום לבעלי יומני רשת להיות מונעים משיקולי רייטינג אינה רלוונטית כי אין בה כל חדש. גם היום, כאשר רוב הבלוגרים הישראלים לא מקבלים שקל עבור כתיבתם, הם משקיעים מזמנם בהפצת הבלוג שלהם, ונוקטים לעתים באמצעים לא כל כך מנומסים, כמו פרסום מסיבי וספאם בתגובות בבלוגרים אחרים. הם עושים זאת משיקולי יוקרה בלבד, רק כדי שמונה הכניסות באתר יציג מספר גבוה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בלוגים. הפרסום לא יפגע
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים