שתף קטע נבחר

צילום: עמית מגל

שמונה חיילים נהרגו ביום של מלחמה בצפון

בעוד שני חיילי צה"ל מוחזקים בשבי חיזבאללה, הותרה לפרסום הבשורה הקשה: שמונה חיילים נהרגו בגבול הצפון ושניים אחרים - איש מילואים ואיש קבע - נחטפו. מתקפת חיזבאללה החלה בשעה 9:00 בבוקר. על רקע של הפגזות כבדות תקפו מחבלים שני האמרים. שלושה חיילים מילואים נהרגו מן הירי. זמן קצר אחר כך נכנס טנק של צה"ל לעומק השטח ועלה על מטען גחון רב עוצמה. ארבעת אנשי הצוות נהרגו. האש הכבדה לא איפשרה את חילוץ גופותיהם של ההרוגים, ובמהלך ניסיונות החילוץ נהרג חייל שמיני מאש חיזבאללה

יום של הסלמה גבה מחיר כבד: שמונה חיילים נהרגו היום (ד') בגבול הצפון ובתוך שטח לבנון ושניים נחטפו. הודעה נמסרה למשפחות החיילים. בעקבות האירועים מתכנסת הערב הממשלה לישיבה מיוחדת. קודם לכן כינס ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייעצות ביטחונית. הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, ממליץ על פעולה חריפה שתשנה את כללי המשחק. שר הביטחון, עמיר פרץ, אישר שורה של פעולות בדרום לבנון כנגד יעדי חיזבאללה עוד לפני ישיבת הממשלה המיוחדת.

 

עד כה הותרו לפירסום שמותיהם של שלושה מההרוגים:

  • רב סמל אייל בנין, בן 22 מבאר שבע 
  • רב סמל שני תורג'מן, בן 24 מבית שאן
  • סמל נמרוד כהן, בן 19 ממצפה שלם

 

 

אלוף פיקוד הצפון, אודי אדם, אמר אחר הצהריים כי "מאז תחילתו של האירוע צה"ל מגיב בעוצמה רבה מאוד ונערך לתגובה רבת עוצמה על מנת להגן על אזרחי ישראל ולמנוע את הטרור מלבנון. אנחנו בקשר עם תושבי הצפון, הורדנו את חלקם למקלטים ולמרות האירוע הקשה אני מחוייב לחזק מפה את ידי החיילים. אנחנו רואים בממשלת לבנון אחראית לכל מה שקורה משטחה לכיוון מדינת ישראל". באשר לשני החטופים אמר האלוף: "נמצאו סימני דם לא גדולים, אני לא יכול להבין מה בדיוק מצבם, אך ההנחה היא שהם בחיים".

 

בשעה תשע בבוקר הכל נראה רגיל, ללא כל רמז - למעט מספר התרעות כלליות וכוננות כללית - למה שעתיד להתרחש בגזרה. זמן קצר אחר כך החלו להישמע הפגזות כבדות ביישובי הצפון. בשלומי וביישובים נוספים ירדו התושבים למקלטים, ובהלה רבה שררה לאורך הגבול כולו. אך זו היתה פעולת הסחה בלבד, ובאותו הזמן ממש יצאה לדרך פעולת חטיפה נועזת, שנראה כי בצדו השני של הגבול שקדו עליה זמן רב.

 

אש על רכב הסיור והברחת החטופים אל לבנון

 

מחבלים חמושים במטולי אר-פי-ג'י פתחו באש לעבר רכב האמר צה"לי שהיה באזור זרעית במסגרת סיור, סמוך לגדר המערכת. ליד ההאמר הפגוע נסע האמר נוסף ובו חיילי חטיבת מילואים, שדיווחו על הפגיעה הקשה. מיד לאחר מכן חדרה חוליה של החיזבאללה את גדר המערכת והתקדמה 200 מטרים אל תוך שטח ישראל על מנת להגיע אל הרכבים הפגועים. על פי קצין בכיר ייתכן שהמחבלים השתמשו בסולם על מנת לעבור את הגדר.

 

התוצאה הייתה קשה: שלושה חיילי מילואים נהרגו ושניים נפצעו - האחד באורח קל והאחר באורח קשה. שני חיילים נחטפו - אחד מהם נהג אחד ההאמרים, איש קבע והשני - חייל מילואים. בצה"ל מעריכים כי רכב מילוט של המחבלים המתין מהצד הלבנוני של הגבול על מנת לסייע בהברחת החטופים אל עומק לבנון. גופתו של אחד ההרוגים נמצאה סמוך לנתיב הבריחה של המחבלים בעומק לבנון וייתכן שניסו לחטוף גם אותו. שני החטופים הועברו לצדו הלבנוני של הגבול, ומשם - כפי שדווח בטלוויזיה של חיזבאללה - "למקום מבטחים". במקום נשארו רק האמר נטוש וכתמי דם, אות למה שהתרחש במקום.


גשר שהפציץ צה"ל בתגובה (צילום: איי.פי) 

 

לדברי קצין בכיר בצה"ל, האזור בו אירעה התקרית נסתר מן התצפיות שמבצע צה"ל בגלל מבנהו הטופוגרפי וזו גם הסיבה שחיזבאללה, בניגוד לאירועים אחרים, לא צילם את התקיפה והפיץ את התמונות בערוצי הטלוויזיה. אותו קצין גם ציין כי לא מן הנמנע שהמחבלים שביצעו את התקיפה היו מיחידה מיוחדת של החיזבאללה שהתכוננה לאירוע מאז כישלון החטיפה ברג'ר בנובמבר 2005.

 

לאחר התקרית הגיב צה"ל בירי מאסיבי מן הים, האוויר והיבשה לשטח לבנון. מטוסים הפגיזו עשרות יעדים, בהם גשרים ואתרי תשתית. התקיפות האוויריות נועדו בין השאר להקשות על המחבלים להסיע את החטופים לצפון לבנון, אך בשל הזמן הרב שחלף עד להכרזה על החטיפה, הם הצליחו להבריח את החיילים למקום מסתור. 

 

 מוקדי פגיעת הקטיושות

  

מטען גחון רב-עוצמה השמיד טנק; ארבעה חיילים נהרגו 

 

זמן קצר לאחר האירוע הוכנסו כוחות צבא לעומק השטח הלבנוני - שש שנים אחרי הנסיגה - במצוד אחר החוטפים. באזור התנהלו חילופי אש כבדים. חיזבאללה הודיע כי אנשיו השמידו טנק, שניסה לחצות את הגבול ולפעול בשטח לבנון. הטנק נכנס כ-70 מטרים לעומק השטח ועלה על מטען גחון רב עוצמה, אשר על פי ההערכות היה במשקל של למעלה מ-200 ק"ג. ארבעת אנשי הצוות נהרגו.

 

הטנק שנפגע הוא מסוג מרכבה סימן 2, שהיה ללא פלטת מיגון שנועדה להגן עליו מפני פיצוץ מטענים. טנקי מרכבה סימן 2 מצוידים רק בהגנה מפני ירי טילים. עם זאת, בצה"ל מעריכים כי גם אם לטנק היה מיגון מאסיבי יותר, לא היה ניתן למנוע את התוצאות הקשות.

 

לפעולה המורכבת של איתור החטופים נוסף מבצע טעון וקשה - ניסיון לאתר את חלקי הגופות, וכל זאת תחת אש. גם כעת, שעות ארוכות לאחר האירוע, צה"ל טרם הצליח לחלץ את הגופות בשל האש הכבדה.

 

סמוך לשלוש וחצי אחר הצהריים נורה טיל נגד טנקים

לעבר כוח צה"ל בעומק השטח ששהה באזור הטנק שנפגע. כתוצאה מכך נפגעו שלושה חיילים נוספים. אחד מהם נהרג, אחד נפצע בינוני-קשה והשלישי נפגע קל. הפצועים פונו באמצעות חיל האוויר לקבלת טיפול בבית החולים.

 

גורמים בצה"ל ציינו כי רק לאחר האירוע החלו אנשי חיזבאללה לנטוש את המוצבים. לפני המתקפה התנהגו באופן שגרתי ולא היה כל סימן לכך שהם מתכננים פיגוע גדול.  

 

והמתקפה, כך נראה, נמשכת. אחר הצהריים נמסר כי מסתנן שנכנס למוצב דבורנית בגזרה המערבית במטרה לבצע פיגוע במקום נורה ונהרג. נסיבות המקרה אינן ברורות והן נבדקות.


פורסם לראשונה 12/07/2006 17:02

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, אפרת וייס, חגי עינב ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילופי אש כבדים
צילום: רויטרס
כוחות צה"ל בצפון
צילום: רויטרס
צה"ל יורה ללא הרף
צילום: רויטרס
מומלצים